Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny samoczynny wyłącznik silnika trójfazowego gdy ten skończy prace

12 Lut 2012 19:10 6194 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    Potrzebuje zrobić lub kupić samoczynny wyłącznik silnika trójfazowego, gdy ten skończy prace. Silnik 11 kw 2900obr gwiazda-trójkąt założony do śrutownika. Używany przeważnie między godziną 13 a 15 kiedy jest tańszy prąd. Problem polega na tym, że mam duży zasobnik do zboża i chciałbym żeby, gdy skończy się zboże w zasobniku, i silnik będzie miał już lekko (nie będzie wykonywał pracy, jałowe obroty), to żeby nastąpiło samoczynne wyłączenie silnika. Nie będę wtedy musiał dozorować śrutownika i będę mógł np. iść na obiad.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam! czy koniecznie to musi być koniecznie sygnał prądu silnika wykorzystany, a nie może być czujnik poziomu w zasobniku?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    atlantel napisał:
    + przekładnik prądowy, ze względu na wartość prądu.

Tak, o ile prąd jałowy łapałby się w zakresie przekaźnika to pewnie przewód do silnika nie zmieściłby się w tą szczelinę w tym przekaźniku...
  • Poziom 9  
    Witam ponownie,
    Dziękuję za wasze podpowiedzi, jak dla mnie, jako rolnika, który musi się znać na wszystkim, ale niestety na niczym dobrze to podpowiedź użytkownika Labuś będzie chyba najpraktyczniejsza. Tylko jeszcze muszę się zastanowić jak to wykonać. Mam już kupione do tego śrutownika zabezpieczenie Fanox C45 (http://www.fanox.pl/produkty/pdf/c.pdf) trafiło mi się na allegro za 200 zł. Pozostaje tylko kwestia jak to wszystko ze sobą połączyć żeby działało, w którym miejscu w instalacji wetknąć ten czujnik poziomu w zasobniku (macie może link do takiego czujnika, chodzi o sam przełącznik, bo jak go zamocować i zrobić dźwignie do przekazania siły to potrafię sobie wyobrazić. Jeśli mógłbym prosić to czy ktoś mógłby mi zrobić schemat takiej instalacji tak żeby łatwiej mi było to wykonać.
    Z góry dziękuję.
  • Poziom 33  
    W sumie to nie wiem po co Ci ten Fanox, nie wystarczyłby zwykły "termik"? Musisz podłączyć ten czujnik poziomu tak aby załączał Ci stycznik, jeśli masz już jakieś sterowanie tym silnikiem to musisz się wpiąć między przyciski a stycznik... Jeśli nadal masz pytania to pisz.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Termik mi się już dawno popsuł, włącznik gwiazda trójkąt też już ledwo zipie, więc muszę ciągle dozorować ten śrutownik. Chciałbym zrobić na nowo sterowanie tego silnika, załanczanie i rozłanczanie na przycisk oraz zabezpieczyć go tak, aby się nie spalił. Kupiłem tan Fanox c45 okazyjnie, bo normalnie kosztuję ok 500 netto. Mam u siebie w gospodarstwie ponadto taki problem, że niekiedy brakuję jednej fazy (1-2 w roku) i ten fanox zabezpieczy mi silnik przed spaleniem. A swoją drogą jak mam kupować wszystko nowe to właśnie przy okazji chciałem zrobić jakieś sterowanie żeby, gdy skończy się zboże w zasobniku to żeby śrutownik się rozłączył.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Ze schematu tego sterownika wynika, że załączanie silnika powoduje stycznik z cewką K1; wobec tego wystarczy w obwód cewki K1 wstawić szeregowo styk NC czujnika końca zboża.
    Po zaniku zboża styk ten rozłączy zasilanie cewki K1. Ponowne napełnienie zboża nie spowoduje automatycznego startu ponieważ styk podtrzymania K1-13/14 będzie rozwarty. Ponowne uruchomienie po naciśnięciu przycisku "start".
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jako czujnik "obecności" zboża w zasobniku mogę śmiało polecić elektroniczny czujnik pojemnościowy. Pomimo elektroniki nie są awaryjne. Używam ich w gospodarstwie zajmującym się hodowlą kurczaków do sterowania liniami podającymi paszę. Szczegółowe informacje znajdziesz tu: http://www.sentronik.com.pl/pl/index.php?d=produkty&sub=opis&id=71
  • Poziom 9  
    Witam,
    Orientowałem się dzisiaj o ceny tych wszystkich styczników i automatycznego przełącznika gwiazda trójkąt i doszedłem do wniosku, że to będzie jednak za drogie (w sklepie powiedzieli przeszło 1000zł). Jak myślicie czy da radę ten Fanox c45 oraz elektroniczny czujnik pojemnościowy założyć na zwykłym włączniku gwiazda-trójkąt 32A. Tak żeby to wszystko dobrze działało. Wyobrażam to sobie tak:
    1. Zwykły włącznik gwiazda-trójkąt na włączonym silniku jest w położeniu trójkąt
    2. Następuję przerwanie układu przez elektroniczny czujnik - silnik się wyłącza
    3. Przychodzę po pewnym czasie i przełączam włącznik gwiazda-trójkąt z położenia trójkąt na położenie gwiazda, a następnie na położenie "zero". Do ponownego rozruchu znów przełączam odpowiednio gwiazdę potem trójkąt.
    Co muszę kupić oprócz następujących rzeczy:
    1. Łącznik krzywkowy 32A 0-Y-T w obudowie ok 80 zł
    2. Elektroniczny czujnik pojemnościowy ok 150 zł
    3. Stycznik 32 A 4p z cewką 230V ok 80 zł
    4. Nowe kable ok 30 zł
    5. Puszkę w której to wszystko zamontuję ok 30 zł
    4. Fanox c45 - już mam ( czy może dać sobie spokój z tym zabezpieczeniem i kupić termik, a c45 sprzedać dalej na allegro?)
    No i na koniec zasadnicze pytanie jak to wszystko zmontować? (największy problem mam z tym c45 i stycznikiem gdzie i jak to podłączyć, a wolałbym robić to sam bez pomocy elektryka)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Przerobiłem trochę schemat, ja bym sprzedał Fanox i kupił Termik. Oznaczenia na rysunku: C-termik, K1 stycznik, LS-czujnik poziomu. Dwa przyciski to start i stop. Próbowałeś rozruchu od razu na trójkącie? Może przełącznik wcale niepotrzebny będzie...
    Potrzebny samoczynny wyłącznik silnika trójfazowego gdy ten skończy prace
  • Poziom 9  
    Niestety mam starą instalację i jak niekiedy przełączyłem za szybko z gwiazdy na trójkąt to mi bezpieczniki już wyskakiwały (muszę w niedalekiej przyszłości dokupić trochę amper od elektrowni na przyłączu to wtedy może da radę włączyć na raz, na razie mam przyłącze chyba 32 A lub 40A od elektrowni, myślę o dokupieniu do 60A)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Może pozostan przy automatyce. Wystarczą 3 styczniki, włącznik czasowy (opóźnienie) do przełączenia trójkąt gwiazda do tego czujnik poziomu, przyciski start stop, poskładać logicznie i spokojnie możesz iść na obiadek. Acha przydał by się czujnik zaniku fazy. Myślę że w 7setkach się zmieścisz.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Przełącznik gwiazda trójkąt można podłączyć za stycznikiem, tyle że trzeba pamiętać o przełączeniu po uruchomieniu na trójkąt no i przełączeniu na gwiazdę przy kolejnym rozruchu. Pozycja zerowa nie będzie raczej używana...
    Termik typu PKZM 0 zadziała również przy zaniku fazy więc nie trzeba dodatkowych pieniędzy wydawać...
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Popieram kol. Polarnik1 - pozostań przy automatyce.
    Zwłaszcza jak wyliczasz: zamiast przełącznika gwiazda trójkąt - 80 zł kup drugi stycznik...i dołóż na trzeci stycznik i przełącznik czasowy - wyjdzie drożej o 130-140 zł, ale nie będzie sytuacji, że zostawisz na zasilaniu "trójkąt" i włączysz śrutownik.
    Z drugiej jednak strony sam "słyszysz" jak silnik na "gwieździe" się rozpędza i w odpowiednim momencie przełączasz na "trójkąt".
    Jestem ciekaw jak załatwiłeś sprawę dozowania ziarna do śrutownika? jakaś nastawiana zasuwa?.
    Kiedyś mierzyłem prąd śrutownika i przyśpieszałem lub zwalniałem falownikiem żmijkę podającą spod kosza (różne ziarno, wilgotność i naprawdę trudno nastawić przepływ ziarna)
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Mając nastawny przekaznik czasowy możesz do woli regulować czas przełączenia w gwiazdę. Np. silnik 20KW do rozdrabniacza zrębek drewna rozpędza się ok 20s. Acha podawanie ziarna musi nastąpić po tym czasie. Jaki to śrutownik?
  • Poziom 9  
    Panowie dziękuję za podpowiedzi, proszę tylko orientacyjnie napiszcie mi np
    1. Sterowanie ręczne - włącznik model xxx, stycznik model yyy (parametry np 32 A, jaka cewka?), .... i razem cena około...
    2. Sterowanie automatyczne podobnie stycznik model xxx, włącznik czasowy model yyyy, ..... cena całość około ...zł
    Będę wtedy wiedział o co się pytać w sklepie. Jak już wspominałem na początku jestem elektrykiem amatorem, ale chciałbym wykonać tą instalację sam dla własnej satysfakcji. Śrutownik mam 11 kw, ssąco tłoczący, obok śrutownika stoi kosz zasypowy, nie reguluję natężenia pobierania zboża wystarcza mi, że zasypie zasobnik zboża do pełna, a kończę śrutowanie jak jest pusto. W zależności od rodzaju zboża idzie szybciej lub wolniej. Proponowany na forum elektroniczny czujnik pojemnościowy zdałby w moim przypadku rozwiązanie gdyż po skończeniu zboża w zasobniku spowodowałby odłączenie zasilania.
  • Poziom 11  
    Opcja nr 2:
    - przekaźnik czasowy PCR-513 cewka 230V http://www.fif.com.pl/produkt/36/537 (zawiera styki NO i NC) Cena katalogowa netto: 75 zł
    - wyłącznik silnikowy Eti MS25-20 lub MS25-25 (zakres prądowy 16-20 lub 20-25A - prąd odczytać z tabliczki znamionowej silnika) cena netto: 170-190 zł
    - Stycznik Telemecanique LC1-D25 http://www.acdc.pl/pliki/LC1D25P7.pdf (25A AC3), 3 szt. Cena netto/szt: 175 zł

Podane ceny z katalogów dostępnych w necie. W hurtowni spokojnie można się starać o min 10 % rabatu.

Powodzenia!