Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Radmor 5412 - Wysokie napięcie bazy tranzystorów mocy

Infrat 12 Lut 2012 19:25 3101 9
 • #1 12 Lut 2012 19:25
  Infrat
  Poziom 10  

  Witam.

  Kilka dni temu przypomniałem sobie, że mam na strychu uszkodzonego Radmora 5412. A że ostatnio głównie korzystam ze wzmacniaczy lampowych, pomyślałem, że fajnie by było przypomnieć sobie jak brzmi stary, poczciwy Radmor, którego dażę dużym sentymentem.

  Po załączeniu urządzenia, załączało się podświetlenie. I tylko podświetlenie. W środku bezpieczniki popalone. Naprawę zacząłem od podłączenia w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora zasilającego żarówki 40W/230V, w celu zabezpieczenia się przed dalszymi uszkodzeniami, oraz wymiany bezpieczników zabezpieczających tranzystory mocy.

  Zasadniczo podczas próby ożywienia urządzenia, napotkałem kilka problemów:

  Zabrałem się za pomiary napięć zasilacza: okazało się, że nie ma +42V. Sprawdzając część układu odpowiedzialną za stabilizację tego napięcia okazało się, że uszkodzeniu uległy tranzystory mocy T510 (BD285), T511 (BD137), sterujący nimi T512 (BC237), dioda zenera, oraz R528.

  Kiedy już miałem wszystkie napięcia (zaczęła działać skala i wskaźnik mocy), ochoczo wziąłem się za wymianę tranzystorów mocy w stopniu końcowym wzmacniacza. Sprawdziłem wcześniej wszystkie półprzewodniki na płytkach sterujących B6, oraz tranzystory sterujące T504 i T501, stwierdzając ich sprawność.

  Na tym etapie zdiagnozowałem kolejne problemy:

  1.
  Zaburzona symetria napięć zasilających stopień końcowy. Okazało się, że winny był jeden z dwóch elektrolitów filtrujących. Doraźnie poradziłem sobie z tym problemem wymontowując go. Oczywiście odbyło się to kosztem zwiększonych tętnień. Ale napięcia odzyskały symetrię.

  2. Zdziwiłem się również nieco, kiedy na emiterach i kolektorach obydwu tranzystorów sterujących stopniami końcowymi (T504, T501), przy zdemonotwanych tranzystorach końcowych, zmierzone napięcie wyniosło blisko 40V (wg. schematu powinno tam być odpowiednio 1,15V i -1,15V)!
  Zacząłem szukać informacji na temat tego problemu na forum i udało mi się znaleźć ten wątek: Link

  Sugerując się znalezionymi informacjami, posprawdzałem co trzeba i mając te same wyniki, co założyciel tamtego tematu, uznałem że u mnie sprawa wygląda podobnie. I rzeczywiście - po wlutowaniu tranzystorów napięcie na nich spadło do wartości ze schematu.
  Lecz problemy zaczynają się po obciążeniu wyjścia głośnikiem - powoduje to cykliczne załączanie się zabezpieczenia (przekaźnik zaczyna "cykać", z częstotliwością kilku Hz). Po odłączeniu obciążenia wszystko wraca do normy. Dodam jeszcze, że przed zmniejszeniem prądu spoczynkowego do ok. 15mA, problem włączającego się zabezpieczenia, pojawiał się nawet bez obciążonego wyjścia.
  Jest to o tyle dziwne, że przy obciążeniu stopnia mocy słuchawkami (przez wyjście słuchawkowe), wszystko wskazuje na to, że końcówka pracuje - obecny jest delikatny szum i przydźwięk sieci.

  3.
  Kolejnym problemem okazał się być uszkodzony przedwzmacniacz. Standardowo zacząłem sprawdzać kolejne elementy torów audio. Okazało się, że w jednym tylko kanale (drugi zostawiłem na później) uszkodzonych było ok. 5 tranzystorów tworzących kolejne stopnie przedwzmacniacza. Po ich wymianie przedwzmacniacz jednak nie działa w dalszym ciągu.

  Reasumując, prosiłbym Kolegów o pomoc w poradzeniu sobie z problemami 2 i 3.

  Pozdrawiam,
  js

  0 9
 • #2 13 Lut 2012 10:47
  Olek II
  Moderator

  Infrat napisał:
  Zaburzona symetria napięć zasilających stopień końcowy. Okazało się, że winny był jeden z dwóch elektrolitów filtrujących. Doraźnie poradziłem sobie z tym problemem wymontowując go. Oczywiście odbyło się to kosztem zwiększonych tętnień. Ale napięcia odzyskały symetrię.


  Najpierw uruchom zasilacz. To co zrobiłeś woła o pomstę do nieba. Koniecznie wlutuj nowe kondensatory i doprowadź do symetrycznych napięć.

  0
 • #3 13 Lut 2012 23:34
  Infrat
  Poziom 10  

  Olek II napisał:

  Najpierw uruchom zasilacz. To co zrobiłeś woła o pomstę do nieba. Koniecznie wlutuj nowe kondensatory i doprowadź do symetrycznych napięć.


  Dzięki za odpowiedź. Nie wiedziałem o tym, że to aż taki grzech? Wylutowałem jeden z dwóch kondensatorów połączonych tam równolegle. Myślałem, że zmniejszenie pojemność filtra z 9400uF do 4700uF, nie jest takim problemem.
  W każdym razie za Twoją sugestią wymieniłem pojemności w zasilaczu. W tej chwili jest już wszystko zgodnie ze schematem.

  Udało mi się dziś uruchomić obydwa kanały przedwzmacniacza - problem był prozaiczny - trudne do zauważenia błędy montażowe, które popełniłem podczas szukania usterek.
  Przy okazji, wymieniłem tranzystory w przedwzmacniaczu na BC550.

  Natomiast cały czas borykam się z problemem włączającego się zabezpieczenia; w tej chwili wygląda to tak:
  wyjście obciążone głośnikiem 8Ω, który gra prawidłowo tylko do pewnej głośności. Po jej przekroczeniu - włącza się zabezpieczenie. Napięcia na tranzystorach mocy w normie.

  Problem jest zatem nadal otwarty i czekam na dalsze sugestie.
  Pozdrawiam,
  js

  Dodane: właściwie to teraz się zastanawiam, czy te napięcia tak do końca są symetryczne; zmierzone napięcia na kolektorach T502 i T505 to 36V; zaś dla T503 i T506 to -35,7V.
  Jaka jest granica tolerancji tych napięć?
  Przypominam: elektrolity wymieniłem na nowe, mostek również wymieniłem.

  0
 • #4 14 Lut 2012 07:16
  marian1981.02
  Spec od sprzętu Unitra

  Infrat napisał:
  36V; zaś dla T503 i T506 to -35,7V.
  Dobrze jest. Nie szukaj dziury...
  Czerwony jest zarezerwowany dla moderatorów.

  0
 • #5 14 Lut 2012 15:11
  Infrat
  Poziom 10  

  Ok. Zatem napięciami się już nie przejmuję.
  Póki co, udało mi się "zmusić" wzmacniacz by zagrał na głośniku. Problem aktualnie przedstawia się tak, że zabezpieczenie włącza się powyżej pewnego poziomu sygnału na wejściu. Przy bardzo cichym graniu - jest ok. Jednak wysterowując końcówkę sygnałem o większym natężeniu - włącza się zabezpieczenie. W tej chwili sygnał audio puszczam bezpośrednio na wejście układu sterującego, bo w przedwzmacniaczu mam trzeszczącą część potencjometrów, co wprowadza trochę zamieszania.
  Podczas testów prowadziłem pomiar prądu na tranzystorach końcowych; wychodzi na to, że zabezpieczenie włącza się przy ok. 150-200mA. Jeden z tranzystorów grzeje się bardziej od drugiego.
  Dodam jeszcze, że podczas prób, wyjście obciążone miałem zestawem o impedancji 8R.

  0
 • #6 15 Lut 2012 00:53
  Infrat
  Poziom 10  

  Chciałem jeszcze zapytać, jaką tolerancję można przyjąć dla napięć symetrycznych zasilacza? W tej chwili mam napięcia dla tranzystorów mocy:
  T505 B=+1,1V C=+35,4V E=+0,018V
  T506 B=-0,9V C=-36V E=-0,2V

  Czy takie wartości są akceptowalne?

  0
 • #7 15 Lut 2012 07:10
  marian1981.02
  Spec od sprzętu Unitra

  Czego Ty w zasadzie szukasz? Za wysokich czy niesymetrycznych napięć? Bo w temacie masz o tym pierwszym. Pisałem wyżej byś nie szukał dziury...
  Ma być porównywalne im dokładniej tym lepiej.

  0
 • #8 15 Lut 2012 10:41
  Infrat
  Poziom 10  

  W pierwszej chwili problemów skumulowało się kilka: wysokie napięcie na bazach było, gdy nie było tranzystorów mocy. Po ich wlutowaniu, spada do powyższych wartości. Z tego co wyczytałem na elektrodzie, było kilka przypadków, w których napięcie bazy bez tranzystorów było wysokie (choćby tu, gdzie sam się na ten temat wypowiadasz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2029526.html).. Sugerując się tym, że na B6, mam prawidłowe napięcia - tranzystory wlutowałem. Efekt jest taki, że wzmacniacz gra, ale przy pewnym poziomie wysterowania stopnia mocy, włącza się zabezpieczenie (tylko wówczas, gdy wyjście jest obciążone). Zwarcie na wyjściu wzmacniacza wkluczyłem.
  Szukając przyczyny takiego stanu rzeczy, myślałem też o problemach mogących wynikać z różnic napięć, które powyżej zaznaczyłem. Różnic niewielkich, ale jednak.

  0
 • #9 16 Lut 2012 12:31
  Infrat
  Poziom 10  

  Dziękuję wszystkim za pomoc. Radmor gra.

  Dodane:
  - Bo:

  Przyczyn złożyło się kilka. Co w połączeniu z moim niewielkim doświadczeniem indukowało kolejne problemy. Co do niektórych wręcz wstyd się przyznać:

  1. Punktem wyjścia był fakt, że nie pomyślałem, że przez włączoną w szereg żarówkę po stronie pierwotnej mamy dość spory spadek napięcia, który przy obciążeniu jest na tyle duży, że przekaźnik się wyłącza.

  2. Na jednej z płytek B6 (tej, którą uznałem za 100% sprawną - wszystkie elementy dokładnie sprawdziłem; napięcia były jak na schemacie), miałem ukruszony kondensatorek sprzęgający bazę T6 z jego kolektorem. Wymieniłem go na inny, lecz - po raz kolejny przez nieuwagę zamiast 150pF, który był pierwotnie, wlutowałem 15pF. Skutek był taki, że układ się wzbudzał przy większym wysterowaniu, przez stopień mocy płynął b. duży prąd, a w powietrzu unosił się zapach smażonego krzemu.

  3. Trochę zamieszania wprowadził też fakt, że pomiary robiłem na tranzystorach mocy nie przykręconych do radiatora. Wystarczyło przypadkowe wysterowanie stopnia mocy, choćby przydźwiękiem "z palca", przez tranzystor popłynął spory prąd, a ja znowu nie do końca potrafiłem skojarzyć co się dzieje.

  4. Przełącznik do wybierania wyjścia głośnikowego był uszkodzony. Wprowadzał między wzmacniaczem a wyjściem rezystancję ~60R (upalony styk w izostacie?).

  5. I ostatnia, chyba najgłupsza z wszystkich przyczyn wymykająca się wszelkim komentarzom: miałem zwarcie na kablu podłączającym zestaw, którym obciążałem wzmacniacz. Oczywiście doszedłem do tego bardzo późno, za co tym bardziej wstyd.

  To wszystko złożone w całość dało blisko 6dni walki z relatywnie prostą usterką. Którą pewnie większość z Szanownych Kolegów wyeliminowałaby w maksymalnie kilka godzin pracy. Takie bywają trudne początki. Frycowe zostało opłacone, doświadczenie zostanie wykorzystane przy następnych problemach.

  Pozdrawiam,
  js

  0
 • #10 16 Lut 2012 14:20
  398216
  Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów