Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo.

PKLab 12 Lut 2012 20:01 17567 46
  • Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo.

Witam forumowiczów,

Od pewnego czasu staram się pozbyć z domu nagromadzonych przez lata części i elementy elektroniczne. Ponieważ w 70% są to rzeczy używane ich sprzedaż za zadowalającą mnie kwotę raczej nie wchodzi w grę. Dlatego właśnie powstał ten wzmacniacz.

Konstrukcja jest oparta na prostym schemacie znalezionym w sieci. Bazuje na tranzystorach 2N3055. Schemat nie jest odkrywczy a nawet okazał się trochę niedopracowany (problematyczne wartości niektórych elementów). Mimo przejściowych trudności stopień mocy odpalił za pierwszym razem. Zasilacz niesymetryczny dostarcza napięcia zasilania ok 55Vdc, które filrtuje kondensator 10000uF/100V. Sygnał do końcówki trafia z przełącznika wejść. Zbudowany został na multiplekserze 4052 zasilanym symetrycznie i sterowanym z licznika 4017 za skróconym cyklem zliczania do trzech. Po wybraniu odpowiedniego źródła sygnał biegnie do potencjometru i dalej do stopnia mocy.
    Po wzmocnieniu sygnał wędruje jeszcze do gniazda słuchawkowego i potem już bezpośredni do gniazd głośnikowych. Gniazdo słuchawkowe odłącza dźwięk z kolumn po podpięciu słuchawek.

Do zasilania wzmacniacza służą dwa transformatory. Pierwszy - główny- ma moc około 120VA. Drugi pomocniczy (ok 2VA) zasila tylko układ włącznika sieciowego zrealizowany za pomocą drugiego 4017, tym razem w konfiguracji dwójki liczącej. Steruje on przekaźnikiem odcinającym napięcie sieciowe transformatora głównego. Główny - mechaniczny -wyłącznik sieciowy znajduje się z tyłu wzmacniacza.

Obudowa to klasyczna KMka, która przeżyła już z pięć innych urządzeń a parę lat temu doczekała się aluminiowej przedniej i tylnej ścianki (aluminium zastąpiło zmasakrowane plastiki). Opisy z tyłu to po prostu nalepka a z przodu to termotransfer z kredy:) pryśnięty lakierem bezbarwnym.

Szczegóły na zdjęciach.

Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo. Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo. Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo. Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo. Jak zagospodarować domowe szpargały... czyli wzmacniacz stereo.

O dźwięku nie będę się rozpisywał bo wiadomo, że nie będę obiektywny. Ten wzmacniacz nie ma żadnych ambicji poza zagospodarowaniem zgromadzonych elementów.Konstrukcja "wyląduje" na znanym portalu aukcyjnym i dzięki temu przybędzie kilka złotych w portfelu a przede wszystkim miejsca w mieszkaniu:)))

Koszt konstrukcji jest jak dla mnie zerowy, wszystkie elementy miałem w domu.

pozdrawiam

Fajne!
  • #3 12 Lut 2012 21:03
    PKLab
    Poziom 15  

Radiator jest i to całkowicie wystarczający. To wzmacniacz a nie spawarka i do tego domowy.....

pozdrawiam

• #4 12 Lut 2012 23:12
    wojtek0995
    Poziom 27  

Całkiem estetycznie :) Jedyne co jest źle, to podłączenie kondensatora, domyślasz się czemu? ;)

• #5 12 Lut 2012 23:19
    Prz3mass_PRL
    Poziom 9  

A jak zmieniasz wejścia (line IN/AUX) bo żadnego przełącznika tam nie znalazłem. Rozumiem, że układ sam wykrywa pod jakie wejście jest podłączone źródło dźwięku, a co jeśli do każdego LINE podłączysz jakieś urządzenie np: LINE1 odtwarzacz CD, LINE2 PC, LINE3 kino domowe, to układ wykryje te które jest w danym momencie aktywne? Gorzej będzie to wyglądało jeśli wszystko naraz będzie uruchomione, a będziesz chciał przełączać się między źródłami. A tak wogóle to fajnie wykonany projekt i ładnie są "bebechy" w środku poukładane.

Pozdrawiam

Ps: czy każdy LINE ma tą samą niebieską diodę, czy każde wejście ma inną?

• #6 12 Lut 2012 23:41
    makarpi
    Poziom 2  

Jeżeli się nie mylę to na płycie czołowej jest przycisk "Source", czyli źródło, które zmienia wejścia sygnału.

• #7 12 Lut 2012 23:44
    karwo
    Poziom 21  

Prz3mass_PRL napisał:
    A jak zmieniasz wejścia (line IN/AUX) bo żadnego przełącznika tam nie znalazłem.

Czytamy ze zrozumieniem -
    Cytat:
    Sygnał do końcówki trafia z przełącznika wejść. Zbudowany został na multiplekserze 4052 zasilanym symetrycznie i sterowanym z licznika 4017 za skróconym cyklem zliczania do trzech. Po wybraniu odpowiedniego źródła sygnał biegnie do potencjometru i dalej do stopnia mocy.

Bardzo ładnie Ci to wyszło w środeczku.

PS. Chętnie kupię kilka sztuk 2N3055 ale "ze starych zapasów"

• #8 13 Lut 2012 01:25
    Prz3mass_PRL
    Poziom 9  

<<Mi się wydaję, że SOURCE to jest tylko dioda sygnalizująca, a nie przełącznik ale mogę się mylić. Co do przełącznika to nie zauważyłem, że przełączanie odbywa się poprzez licznik mój błąd :) ale mnie ciągle zastanawia jak to będzie działać jeśli się poda 3 sygnały na raz. Dobra licznik zliczy do 3 przy jednym kanale i odpali jakąś nutę w głośnikach, ale jak to będzie na przy 3 załączonych kanałach. A czasem ten licznik nie będzie po prostu nasłuchiwał i wybierał większych częstotliwości na kanałach? (coś jak SCAN w CB radiu tylko, że tam nasłuchuje ruch na eterze na danym kanale) Pytam się po prostu bo wolę wiedzieć jak to praktycznie działa a nie teorytycznie. Dlatego sorry za głupie dla nie których pytania.>>

Poprawka: SOURCE na bliższym zdjęciu(pierwsze z miniaturek) wygląda na przycisk a pierwsze pokazowe wyglądało na diodę sygnalizującą. Miałem to na górze skasować, ale mnie trochę zaciekawiło jakby to naprawdę działał ten licznik bez fizycznego przycisku wybierającego źródło, głównie przypadek z 2-3 źródłami naraz.

• #9 13 Lut 2012 08:07
    1078231
    Usunięty  
  • #10 13 Lut 2012 08:45
    PKLab
    Poziom 15  

Witam,

Dzięki za miłe słowa.

Tytułem odpowiedzi:
    przełącznik źródeł jest sterowany za pomocą switch-a source na przedniej płycie. Jego naciśnięcie podaje stan wysoki na licznik 4017 z którego wyjść sterowana są diody led sygnalizujące wybrane wejście i jednocześnie multiplekser 4052. Zawsze włączone jest TYLKO jedno wejście. Przełączanie wejść odbywa się "pierścieniowo" - LINE 1(klik)LINE2(klik)LINE3(klik)LINE1(klik)..... itd bez końca.

proszę o wyjaśnienie co jest nie tak z podłączeniem kondensatora??Czyżby kable były za grube? A może są za długie?

Kondensator wejściowy ma większą pojemność -jeśli dobrze pamiętam 4,7uF.Inna sprawa, że wątpiących odsyłam do schematu WS-304/PW7010:))

pozdrawiam

• #11 13 Lut 2012 09:00
    wojtek0995
    Poziom 27  

Problem nie jest w kablach, tylko polączeniu. Bede w domu to podesle na forum material o prowadzeniu mas ;).

• #12 13 Lut 2012 09:31
    PKLab
    Poziom 15  

To ja się profilaktycznie:)))) ustosunkuję do prowadzenia mas:

Po pierwsze nie mam żadnego przydźwięku sieciowego - przynajmniej na ucho nie da się go stwierdzić - oczywiście obiektywnie np. oscyloskopem "na Bank" coś wyjdzie.

Po drugie cała masa w moim wzmacniaczu jest prowadzona od jednego punktu (w pobliżu przewodu( - )kondensatora.

Po trzecie masy są prowadzone przewodami/ścieżkami o odpowiedniej grubości.

Po czwarte masy sygnałowe nie mieszają się z prądowymi

Po piąte układ choć prosty, okazał się bardzo przyjazny (mało podatny) jeśli chodzi o zakłócenia.

Oczywiście chętnie poczytam na temat mas mądre rzeczy bo każda dodatkowa wiedza w tym temacie ułatwia życie.

pozdrawiam

• #13 13 Lut 2012 11:01
    huluk
    Poziom 29  

Fajna i kompaktowa konstrukcja, estetyczna. Jak ze "stukiem" przy włączaniu?

• #14 13 Lut 2012 11:16
    Sewa2007
    Poziom 13  

Kolego Prz3mass_PRL, co prawda autor projektu nie zamieścił pełnego schematu dla swojego wzmacniacza, ale z Jego opisu mogę wnioskować, że licznik modulo 3 (który zbudował w oparciu o układ 4017) służy do sterowania multiplekserem 4052 i działa najprawdopodobniej tak:
    Pierwsze kliknięcie przyciskiem source sprawia, że licznik zlicza pierwszy impuls i na swoich wyjściach ustawił taki stan, aby wejścia adresowe w multiplekserze wybrały źródło sygnału 1.
    Kolejny kliknięcie przyciskiem source sprawia, że licznik zliczył kolejny impuls (2) i ustawił stan na wyjściach, tak aby wejścia adresowe w multiplekserze wybrały źródło sygnału 2 itd.
    Przycisk source najprawdopodobniej podłączony jest bezpośrednio do wejścia zegarowego układu 4017 i działa na zasadzie stay by step.

Tak więc układ sam nie rozpoznaje czy coś jest podane na wejście, a jedynie jednym przyciskiem (kliknięciem) sterujemy trzema wejściami sygnałowymi wzmacniacza.

Pozdrawiam
    Sewa2007

• #15 13 Lut 2012 11:53
    PKLab
    Poziom 15  

> Sewa2007

dziękuję za piękny opis - mam nadzieje, że teraz już wszyscy zrozumieli - sam bym tego lepiej nie napisał :D

"stuknięcie" występuje ale jest tak delikatne, że pomysł opóźnionego załączania głośników/słuchawek odpadł na etapie uruchomienia stopnia mocy. Jeśli miałbym go mimo wszystko dobudować to tylko w celach ideologicznych :D

pozdrawiam

• #17 13 Lut 2012 13:56
    waldekgg
    Poziom 10  

Bardzo estetycznie zbudowany wzmacniacz. Może jakiś dokładniejszy schemat + rysunki druku. Pozdrawiam !

• #18 13 Lut 2012 14:44
    winuser2
    Poziom 17  

Fajna konstrukcja. Przyczepię się jedynie do tego, że kondensator jest obok elementów wydzielających ciepło. Wątpię czy wyjdzie mu to na zdrowie.

• #19 13 Lut 2012 15:04
    Adzik94
    Poziom 16  

Kolego czy udostępniłbyś schematy płytek PCB? Chodzi mi o końcówkę mocy i selektor wejść. Zapewne jeśli nie jest to tajne taka dokumentacja przyda się innym użytkownikom forum w zagospodarowaniu ich szpargałów.

• #20 13 Lut 2012 17:57
    store10
    Poziom 16  

Wojtek nie panikuj, dodatkowe kabelki wprowadzają małe straty i nieznacznie zwiększają tętnienia.

Kluczowy obrazek jest na samym początku wymienionego PDF - masa.pdf ;)
    Tego typu błąd najczęściej prowadzi do sygnału 100Hz i harmoniczne na wyjściu wzm.

Tam jest filtr 56-68k i 10-47uF na wejściu BC212 on ma kluczowe znaczenie w kwestii tłumienia sygnału 100Hz (+ harmoniczne) występującego na linii zasilania (+50..60V).

• #21 13 Lut 2012 20:06
    PKLab
    Poziom 15  

Jeszcze raz dziękuję za miłe słowa i zainteresowanie moim wzmacniaczem.

>wojtek0995

mam ten artykuł o masach z praktycznego elektronika i kilka innych z EDW, EP czy książek na temat wzmacniaczy. W tym jednak przypadku praktyka pokazuje, że drobne odstępstwa od teorii nie muszą skazywać nas na porażkę. Widziałem podobne rozwiązania w starym 30-40 letnim sprzęcie audio szanowanych marek.

Dla mnie najważniejszy jest brak przydźwięku sieciowego!

> Wszystkich, którzy dopytują się o dokumentację:

Dokumentacja nie jest żadną tajemnicą, tyle że po prostu jej nie ma. Oprócz schematu stopnia mocy wszystkie układy pomocnicze powstały w mojej głowie i nie doczekały się żadnych form pisemnych czy graficznych. Projekty pcb teoretycznie mógłbym udostępnić ale:
    -zostały pomyślane i zaprojektowane do wykorzystania w tej konkretnej obudowie i do rozmiarów posiadanych przeze mnie części, będą więc mało uniwersalne
    -ponieważ do projektowania używam programu "FREE PCB" duża część osób miałaby problem z wykorzystaniem moich projektów(program mało popularny)
    -ze względu na specyfikę "FREE PCB" moje projekty są pozbawione numeracji elementów czy opisów końcówek.(mógłbym je nanieść ale mi są niepotrzebne - nie produkuje seryjnie)
    -z FREE PCB nie da się w żaden sensowny (dostępny i zrozumiały dla mnie )sposób eksportować wzoru płytki do np: PDFa.

Dlatego proszę o zrozumienie - żeby przedstawić dokumentację musiałbym ją całą przygotować od podstaw.

Jeszcze odnośnie ciepła - urządzenie pracuje z niedużym prądem spoczynkowym i nie nagrzewa się zbytnio - nawet podczas pracy z 4 ohmowym obciążeniem. Dlatego wpływ temperatur na kondensatory pracujące wewnątrz na pewno nie będzie większy niż w przeciętnym polskim cz zagranicznym wzmacniaczu audio. Temperatura radiatora podczas pracy z podwyższonym poziomem głośności nie przekraczała 50°C. Wszystkie kondensatory w urządzeniu mają temperaturę pracy 85°C.

pozdrawiam

• #22 13 Lut 2012 20:52
    marfet
    Poziom 12  

Dołączam się do próśb o udostępnienie schematu selektora wejść

pozdrawiam

• #23 13 Lut 2012 21:33
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

PKLab napisał:
    -z FREE PCB nie da się w żaden sensowny (dostępny i zrozumiały dla mnie )sposób eksportować wzoru płytki do np: PDFa.
    Wystarczy jakakolwiek wirtualna drukarka, np. „PDFCreator” instalujemy i „drukujemy” do pliku PDF...

• #24 13 Lut 2012 21:49
    galica7
    Poziom 26  

Jaka jest moc wyjściowa tego wzmacniacza??Posiadam kilka takich tranzystorów i trafo 90W 36V trochę słabe ale może by dało coś radę ;]

• #25 13 Lut 2012 23:39
    Prz3mass_PRL
    Poziom 9  

Dzięki Sewa2007 za krótki opis dokładnego działania tego licznika.

Ps. możesz nam zdradzić za jaką kwotę chcesz wystawić ten sprzęt :) na znanym portalu Allegro.pl

• #26 14 Lut 2012 00:18
    wojtek9313
    Poziom 12  

Wow, sprzęt bardzo ładny, estetyka wzorowa. Jakie wymiary ma obudowa?
    Masz jakieś zbędne 2n3055? W jakiej cenie?

• #27 14 Lut 2012 12:49
    PKLab
    Poziom 15  

>joy_pl

dzięki za podpowiedź z tym PDFCreatorem. Działa :D

Odpowiadając na pytania pozostałych kolegów:

-mocy nie mierzyłem bo ciągle nie mogę sobie zmajstrowć obciążenia zastępczego. Podobne konstrukcje przy tym napięciu zasilania osiągają około 25W/8Ω i 35W/4Ω. Podejrzewam więc, że w tym przypadku będzie podobnie.

-za kilka dni wrzucę dokumentację

-o cenie jeszcze nie myślałem - jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę składać propozycje na priva

-wymiary podam wieczorem - wiadomo piszę w przerwie na śniadanie :D

pozdrawiam

• #28 14 Lut 2012 15:56
    zorro21
    Poziom 14  

Witam. Jakiej firmy jest kondensator 10000 uf? Sam jestem na etapie budowy wzmacniacza i zastanawiam się jakiej firmy kupić dobre kondensatory. Może Kolega coś z doświadczenia poleci ?

• #29 14 Lut 2012 18:23
    marekzi
    Poziom 38  

Typowa końcówka na 2N3055 z lat 60-70-tych ub. w. jakich opracowano wtedy wiele, produkowane przez uznane firmy z nieznacznymi zmianami, na jednej parze 2N3055 do mocy 60W.
    Dla chcących to powielać, powiem że rezystory 10-20 ohm w bazach 2N3055 są zbędna a nawet szkodliwe, tranzystory BC286/7 są nieco za słabe (jako para sterująca) - lepsze byłyby np. BD139/140, pojemność 100-200pF w złączu B-C tranzystora BC286 - sporo za duża (ogranicza pasmo przenoszenia ).

• #30 16 Lut 2012 06:22
    Silkboy
    Poziom 11  

Ciekawa konstrukcja!

Nasuwa mi się takie pytanie.
    Czy dla przenoszenia mocnych basów, kondensator na wyjściu nie powinien mieć wartości co najmniej 3000µF.
    Te 1500µF jakoś nie przekonująco wygląda.
    Mogę się mylić, nie jestem w tym aż tak biegły, ale kiedyś dużo czasu spędzałem na naprawach takich "potworów" jak WS-503 i późniejsze wynalazki Diory.
    Jednakże były to konstrukcje zasilane symetrycznie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME