Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dla początkujących -> Jak zbudować wzmacniacz na TDA7294

nelik1987 26 Gru 2004 01:25 257732 685
  • Jest to odpowiedz na niezliczone prośby o wytłumaczenie JAK ZBUDOWAĆ WZMACNIACZ NA TDA7294

To jest mój opis dla wszystkich tych, którzy mają problemy z budową wzmacniacza, tu jest to opisane krok po kroku, (dużo zdjęć).
    R1 - 150ohm
    R2,R4,R5,R6 - 22kohm
    R3 - 1kohm (dla głośnika 4ohm)
    820ohm (dla głośnika 8ohm)
    C1 - 2,2uF MKT
    C2 - 1nF KSF Tego trudno dostać
    C3,C4,C5 - 10uF/50V
    C6 - 22uF/50V
    C7,C9 - 1000uF/50 V
    C8,C10 - 470nF/50V monolit
    Us1 - TDA7294
    płytka - NE013

Ewentualne błędy i jakieś moje niedociągnięcia proszę zgłaszać, zaraz poprawię.

Na waszą prośbę dodaję płytkę i schemat montażowy nikt się chyba nie obrazi :) a szczególnie firma Nord Elektronik, bo nie robię tego w złej intencji.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Gru 2004 10:50
    SQ9PXB
    Poziom 27  

znajac zycie i tak znajdzie sie ktos, kto o to zapyta... tak strasznie to denerwuje, gdy komus guzik Szukaj obcy... ale coz...

p.s. Projekcik bardzo fajny, nawet laik zrobi:) - przypominaja mi sie czasy opisow Adama Słodowego :D :))

• #3 26 Gru 2004 12:18
    nelik1987

Poziom 31  

hehe ja też uważam że jest to projekt dla laika ja sam zaczynałem i pytałem ludzi na elektrodzie teraz już posiaddam pewną wiedzę i mam nadzieję że kompus sie przyda ta instrukcja

• Sklep HeluKabel
  • #4 26 Gru 2004 14:29
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Wszystko pięknie ale zawsze jest ale :)
    1-Można by było jeszcze opisac budowe zasilacza bo z tym młodzi lelektronicy mają problemy :)
    2-mozna by zamieściś schemat ideowy i montarzowy plus płytke i wykaz elementów bo nie którzy chca zrobic wszystko od podstaw samemu. :]

Pozdrawiam

• #5 26 Gru 2004 15:19
    nelik1987

Poziom 31  

popak20 napisał:
    Witam

Wszystko pięknie ale zawsze jest ale :)
    1-Można by było jeszcze opisac budowe zasilacza bo z tym młodzi lelektronicy mają problemy :)
    2-mozna by zamieściś schemat ideowy i montarzowy plus płytke i wykaz elementów bo nie którzy chca zrobic wszystko od podstaw samemu. :]

Pozdrawiam

Wiem wiem, wiedziałem że takie coś ktoś mi powie dlatego w pośpiech zmieniam moją instrukcję :) i robię oddzielną instrukcję JAK ZBUDOWAĆ ZASILACZ DO WZMACNIACZA NA TDA7294 :):):)

a co do schematu ideowego i i płytki to nie miałem skanera ale już mam i napewno to zrobi.e bo tak zamierzałem

ale dzięki za wszytskie uwagi widzę że czuwają ludzie na elektrrodzie i bardzoo dobrze

• #6 02 Sty 2005 20:51
    gilbert
    Poziom 12  

dobry pomysł, przyda mi sie to, no i gdybyś jeszcze zrobił ten zasilacz to by było extra.
    P.S A czy przedwzmacniacz też mógłbyś opracować ? :P

• #7 03 Sty 2005 20:40
    rafekg
    Poziom 14  

Witam

Jaką moc (mniej więcej) ma ten wzmacniacz??
    Pociągnie Altusy 60W??

Pozdrawiam

• #8 03 Sty 2005 23:52
    TTOM
    Poziom 11  

mozecie mi powiedziec dlaczego nie widze tutaj żadnych załączników - nic oprócz textu o zamieszczeniu opisu wzmaka - tak jakbym nie miał włączonej jakiejś opcji - oco chodzi ? pomocy

• #9 04 Sty 2005 11:57
    Popak
    Moderator na urlopie...

rafekg napisał:
    Witam

Jaką moc (mniej więcej) ma ten wzmacniacz??
    Pociągnie Altusy 60W??

Pozdrawiam

Ten wzmak ma na wyjściu RMS. ok 85W przt 4 Ω przy dobrym zasilaczu i napięciu, a przy 8 Ω jakieś 60W wiec zalerzy jakie masz kolumienki :)

• #10 04 Sty 2005 16:48
    nelik1987

Poziom 31  

no i zakleży jakie dasz trafko ja dałem trafo o dosć bezpiecznym napieciu czyli 2x24 V co po wyprostowaniu daje ±35 V ale można dać troszkę większe naprzykład 2x28 V. prz max napieciu wejscia na końcówce czyli ± 40 V (czego nie polewcam łatwo spalić końcówkę) przy 4 Ω otrzymamy coś koło 90 W ale myślę że satrczy na twoje kolumny

pamietaj tylko ze to jest wzmacaniacz mono czyli prowadzamy jeden sygnał i otrzymujemy też jeden sygnał jak chesz mieć stereo to trzeba poprostu zrobić takie 2 wzmaki

• #13 05 Sty 2005 10:57
    zilw
    Poziom 17  

Jedna mała uwaga

Cytat:
    Teraz podłączamy kabel z sygnałem wejściowym go gniazda IN i GND i wyprowadzamy kabel do głośnika OUT i GND (IN i GND to „+” a GND to „-” ).
    zamiast "IN i GND" powinno byc "IN i OUT" :) (nie mowicie ze sie czepiam :P)

• #14 05 Sty 2005 13:03
    Popak
    Moderator na urlopie...

zilw napisał:
    Jedna mała uwaga
    Cytat:
    Teraz podłączamy kabel z sygnałem wejściowym go gniazda IN i GND i wyprowadzamy kabel do głośnika OUT i GND (IN i GND to „+” a GND to „-” ).
    zamiast "IN i GND" powinno byc "IN i OUT" :) (nie mowicie ze się czepiam :P)

GND to minus!? :) coś mi sie wydane że nie :)
    + i - mają taki sam potencjał elektryczny! czyli jak do TDA7294 to jest tak + 35V i -35V a GND to masa lub jak to woli zero. I prosze nie mylić GND z minusem!!! bo to zasilacz symetryczny!!!

Mały opisz zasilacza symetrycznego ;)

Zasilacz

Zasilacz we wzmacniaczu jest często elementem niedocenianym. Decyduje on w dużej mierze o osiągach wzmacniacza. Podstawowe zadania układu przedstawiam poniżej:

- zmiana niebezpiecznego napięcia 220V na niższe.

- uzyskanie napięcia stałego ze zmiennego.

- filtracja prądu dostarczanego końcówce mocy.

- ew. dostarczenie niskiego napięcia do układów pomocniczych (sterowanie, przedwzmacniacz). Zasilacze dzielimy ze względu na dostarczane napięcie na dwie grupy: niesymetryczne i symetryczne.

Rysunek poniżej przedstawia schemat tego pierwszego.

Zasilacz 1

Zasilacze niesymetryczne stosowane są zazwyczaj w urządzeniach mniejszej mocy, o niższej jakości dźwięku. Dostarczają one tylko jednego napięcia, wykorzystując transformator z jednym uzwojeniem wtórnym.

Dużo bardziej skomplikowany jest zasilacz symetryczny. De facto są to dwa odpowiednio połączone zasilacze niesymetryczne. Dostarczają one dwóch napięć: dodatniego i ujemnego (względem masy). Schemat poniżej przedstawia typowy zasilacz symetryczny:

Zasilacz 2

Z czego składa się zasilacz:

transformator: 1 lub 2 uzwojenia wtórne (zasilacz symetryczny lub nie). Transformatory występują w kilku odmianach: EI (popularnie klocek, rzadko wykorzystywany w sprzęcie audio, najtańszy, używaj jeśli musisz, kształtem przypomina sześcian), TOROIDALNY (okrągły, najlepszy ze względu na zdolność oddawania dużej mocy, najdroższy) oraz Z RDZENIEM Z BLACH ZWIJANYCH (coś pomiędzy toroidem, a EI, kompromis między ceną, a jakością, na początek godny polecenia).

Transformator charakteryzuje się dwoma ważnymi parametrami:

- moc. Od niej zależą parametry końcówki mocy. Moc transformatora oblicza się następująco 2 x moc ciągła końcówek mocy (dla klasy AB). Dzięki temu uzyskamy stabilne warunki pracy transformatora.

- napięcie. W danych transformatora podawane jest napięcie zmienne uzwojenia wtórnego. Po wyprostowaniu i filtracji napięcie jest o ok. 40% wyższe. Generalnie im większe napięcie zasilające, tym większa moc wzmacniacza. Należy tylko przestrzegać zaleceń producenta co do maksymalnych napięć zasilających.

Następnym ważnym elementem zasilacza jest mostek prostowniczy (to ten element z symbolem diody). Zamiast niego można użyć 4 diód prostowniczych, lecz gotowy mostek jest łatwiejszy w użyciu. Cechuje go jeden ważny parametr: prąd maksymalny, czyli taki, który może płynąć przez element bez obawy o jego uszkodzenie (np. 5A). Niektóre, większe mostki posiadają obudowę ułatwiającą zamocowanie na radiatorze.

Kondensatory filtrujące. Mają one za zadanie "filtrację napięcia" pochodzącego z mostka i transformatora w celu likwidacji przede wszystkim tętnień i przydźwięku sieciowego. Kondensatory powinny mieć znaczną pojemność min. 4700uF. Dla mocy powyżej 100W stosuje się nawet kilkadziesiąt tysięcy uF. Generalnie im więcej tym lepiej (oczywiście w pewnych granicach).

Dodatkowymi elementami są:

Włącznik sieciowy. Przy większych konstrukcjach należy pamiętać, że przy włączeniu z uwagi na ładowanie się kondensatorów filtrujących prąd płynący w układzie może być bardzo duży.

Bezpiecznik: Umieszczany przy wyłączniku. Element zabezpieczający. Koniecznie zwłoczny. Ew. można zastosować bezpieczniki na liniach zasilających za kondensatorami. Jednak obecnie produkowane układy scalone posiadają liczne zabezpieczenia, więc montaż dodatkowych bezpieczników nie jest wymagany.

Powodzenia przy uruchamianiu własnych konstrukcji.

Pozdrawiam

• #15 05 Sty 2005 18:22
    nelik1987

Poziom 31  

poprawiłem plik instrukcji i naprawiłem kilka pomyłek :) Jak ktoś zbudował wzmacniacz z pomoca tej instrukcji to proszę o komentarze chetnie posłucham coś na en temat, jak mi to wyszło

• #16 06 Sty 2005 21:11
    janusz406
    Poziom 12  

przecieżto jest proste ajk budowa cepa i tylko ktos niemający pojęcia o elektronice może tu zrobić jakiś błąd
    i uszanowania dla autora projekciku musiał sie napracować przy nim

• #17 06 Sty 2005 22:22
    SQ9PXB
    Poziom 27  

oczywiscie ze jest proste - dla nas, ale sa osoby, ktore dopiero zaczynaja, dla nich potrzebny jest dokladny opis i wogole, swiadczy o tym chociazby tak duza ilosc ich pytan co do tego...

• #18 15 Sty 2005 13:05
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Witam,

Jestem poczatkujacy, elektornika zajmuje sie od krotkiego czasu. Chcialem sobie zrobic taki wzmacniaczek do subwooferka, bo slyszalem pochlebne opinie (no i ekonomia przedsiewziecia :D). Szukalem wzmacniaczy (a raczej koncowek mocy) na TDA7294 i znalazlem mase schematow, wiekszosc stereo (mi potrzebne do 1 glosnika)albo IMHO zbyt skomplikowane. Dotarlem do tego tematu, ale jest 1 problem nie mam odpowiedniej ilosci punktow. "Zarobek" ze schematow odpada ,bo jestem zielony. Komórki ani konta nie mam :?. A latac teraz do banku ,zeby wplacic 5zl i stracic na operacji nastepne 5 to nie za bardzo. Wiec moja prosba jest taka: Jezeli bylby ktos na tyle mily i podarowal mi te 3,5-4 punkciki ,zbym mogl sciagnac opis budowy wzmaka (2pkt) i zasilacza (~1,5) bylbym bardzo wdzieczny. Pamietajcie bedzie to dla was korzystne, bo nie bedziecie musieli na mase pytan odpowiadac 8-) :D .Ale sie rospisalem :).

Pozdrawiam &z gory dziekuje ;)

• #19 15 Sty 2005 13:31
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Prosze bardzo oto punkty. Tak w ogóle pomysł fajny"Dla początkujących" Tylko nie do końca przemyślany z tymi punktami, Ci początkujący zazwyczaj ich nie posiadają. Pozdrawiam

• #21 15 Sty 2005 22:43
    nelik1987

Poziom 31  

nacie racje jak to ma byc dla poczatkujacych to poinno być za darmo zrobiłem nowy temat o tym jak wyrawić płytkę drukowana zaznaczyłem wruźnienie i od głównego administratora dostałem +30 punktór które straciłem na wyróżnienie temtu więc chyba nie bedę pazerny i zrobie te pliki darmowe !!!!!!!

• #22 16 Sty 2005 13:37
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Witam,

Wczoraj poszukalem, i jest, znalazlem kit AVT-2153 :). Mam schemat, opis
    i PCBka.Wszystko fajnie, tylko tam nie uwzglednili regulacji glosnosci (wiem, to koncowka). Nie chce robic przedwzmacniacza bo ten ukladzik ma byc do subwoofera, wiec troszeczke zmodyfikowalem. Zalaczam oba schematy (oryginal i modyfikowany), powiedzcie mi czy to zadziala ;).

POzdrawiam

• #23 16 Sty 2005 14:32
    Popak
    Moderator na urlopie...

potenciometr daj 50K. w tym kicie jest połowa elementóe nie poterzebna :) schemat jest na elektrodzie poszukaj.

• #24 17 Sty 2005 15:54
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Witam,

Mialem troche problemow z kompem :?, ale juz jestem ;). Szukalem i na elektrodzie i w necie, nawet na zagranicznych stronkach,ale tam nie ma PCBkow, a mi sie nie chce bawic z Protelem ;). Moze i niepotrzebnych pare czesci jest w tym kicie, ale tam sa tylko tanie elementy, wiec moga zostac :D. Doloze sobie tylko potencjometr i kondensatorek (na ile Volt?) i po sprawie ;). Nawet PCB nie bede musial zmieniac, bo potencjometr bedzie do obudowy przyczepiony :D. Mam jeszcze takie pytanko(OT :P), znalazlem na www.diyaudio.pl schemacik filtra subsonicznego (6 rzedu Butterworth'a) i jest tam napisane,zeby stosowac go PRZED filtrem dolnoprzepustowym, czy wogule oplaca sie dawac filtr dolnoprzepustowy po takim czyms??No i jeszcze oryginalna strona (http://www.sound.westhost.com/project99.htm) gdzie jest napisane zeby zmieniac kondensatorki (C1-C6) zeby zmieniac f3, tylko jakos nie moglem znalezc cutoff :?, no i co mi da zmienienie kondensatorow ?.

POzdrawiam i dziekuje za wyrozumialosc :D

• #25 17 Sty 2005 20:05
    Uzytkownik
    Poziom 16  

juz rozumiem :D, dzieki za wytlumaczenie, przydatna rzecz takie cus ;). A te kondensatory ktore ustawiaja f3 sa zaleznie od konstrukcji subwoofera i to jest czestotliwosc graniczna filtra subsonicznego.Ma moze ktos schemacik z filtrem dolnoprzepustowym (obojetnie jakiego konstruktora) 8 rzedu z czestotliwoscia graniczna 130Hz ??

Pozdrawiam

• #26 21 Sty 2005 14:21
    ziomal_87
    Poziom 18  

nelik1987 napisał:
    no i zakleży jakie dasz transformator ja dałem trafo o dosć bezpiecznym napieciu czyli 2x24 V co po wyprostowaniu daje ±35 V ale można dać troszkę większe naprzykład 2x28 V. prz max napieciu wejscia na końcówce czyli ± 40 V (czego nie polewcam łatwo spalić końcówkę) przy 4 Ω otrzymamy coś koło 90 W ale myślę że satrczy na twoje kolumny

pamietaj tylko ze to jest wzmacaniacz mono czyli prowadzamy jeden sygnał i otrzymujemy też jeden sygnał jak chesz mieć stereo to trzeba po prostu zrobić takie 2 wzmaki

:sm38: :lol: powiadasz ze sprostowanie 24V daje 35V hmmmm ciekawe skoro napiecie w piku wynosi 24V*pierwiastek z 2 = 24V*1,41=33,94V to jest napiecie w piku a zeby zobaczyc jakie bedzie po prostowniku pełno-okresowym musisz to wymnozyc przez 0,9 czyli 33,94V*0,9=30,54V
    otrzymamy wiec po zastosowaniu trafa 24V napiecie 30V ale.... jeszcze jedna sprawa.... to napiecie jest uzyskane na biegu jałowym transformatora a spadki napiecia mogą siegac 4-8V :]
    wiec spokojnie mozna stosowac transformatory 2x30 po sprostowaniu na biegu jałowym otrzymujemy 38V a gdzie jeszcze spadki napieć ;] ehhhhhhh panowie wzory i jeszcze raz wzory !!!! :D :P :D :] :spoko:

• #27 30 Sty 2005 22:58
    IronReiker
    Poziom 23  

Witam!! własnie pomierzyłem zalilanie wmoim wzmaku(na zasilaniu z elizabetki). z trafa wychodzi 34 v, po przejściu przez mostek i filtry mamy 35v. w czsie obciążenia napięcie spada do ok 32v a nawet mniej. Na innym zasilaniu do j-35 mam trafo 200 wat 35 v. po wyprostowaniu mam 42 v a podczas pracy nie spada więcej niz 2 v. wzór sie zgadza dla najprostrzego mostka bez żadnych zabezpieczeń. spadek napięcia zależy od stopnia obciążenia układu.
    pozdro

• #28 31 Sty 2005 20:01
    zasaniak
    Poziom 14  

Jestem raczkującym i proszę o informację, jak i gdzie mogę zobaczyć ten projekt wzmacniacza na TDA 7294 ?

• #29 31 Sty 2005 20:22
    nelik1987

Poziom 31  

Ten wzmacniacz który tu prezentuję jest z Kitu NordElektonik i wątpie zeby w necie można było znaleść taki (dokładnie taki) shemat, acz kolwiek wszytskie wzmacniacze na TDA7294 są prawie identyczne najlepsza a może najprostrza konstrukcja to propozycja z noty aplikacyjnej końcówki TDA7294 http://home.eunet.cz/rysanek/pdf/tda7294.pdf

Można oczywiście ją rozbudowywać i są takie projekty w necie z filtrami itd ale po co jak chcesz czysty wzmacniacz to nota aplikacyjna jest najlepsza, jedna polecam jeszcze raz kupienie kuty z NordElektronik ponieważ jest to dobry u sprawdzony układ firma ma fachową obsługę i bardzo dobrze działą także dział w którym możemy dowiedzieć sie dlaczego coś nam nie działa (oczywiście jeżeli chodzi o kity z NE) kit kosztuje coś koło 50 zł a za tyle tylko ze bez płytki kupuję części w sklepie elektronicznym gdzie gosć ma monopol w mieście na tą branże i ceny są kosmiczne i jest problem z niektórymi cześciami. Polecam Ci jeszcze raz KIT na początek ponieważ nie musisz wytrawiać płytki przy czym wielu konstruktorów popełnia błędy i potem dziwi sie dlaczego coś nie działa

pozdrawiam

nelik1987

• #30 31 Sty 2005 20:22
    SQ9PXB
    Poziom 27  

w tym temacie masz wszystko!!!! troche wysilku aby przeczytac i wszystko bedziesz wiedzial

pozdr