Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywacz przewodów pod napięciem.

butla12345 12 Lut 2012 21:22 7478 9
  • #1 12 Lut 2012 21:22
    butla12345
    Poziom 10  

Witam.

Szukałem w internecie schematu jakiegoś prostego wykrywacza przewodów pod napięciem. Nie znalazłem nic wartego uwagi.
    Wykrywacz ma wykrywać przewody będące pod napięciem, pod tynkiem (w metalowych rurkach). Obecność przewodu może sygnalizować dowolnie (miganiem diody, pikaniem, może być nawet "buczenie" w słuchawkach).
    Najważniejsze, żeby wykrywacz był jak najprostszy.

Z góry dziękuję za pomoc, Pozdrawiam.

-1 9
  • #4 12 Lut 2012 23:28
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Najprostrze rzeczy to gotowe rozwiązania.

Polecam Fluke LV2 lub VoltAlert 1AC.
    Zwłaszcza ten pierwszy przydatny non stop.

Pozdrowienia

0
  • #5 12 Lut 2012 23:34
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

A ja mam pytanie dlaczego akurat rurki Bergmana chcesz wykryć z przewodami pod napięciem? Podaj powód i cel, bo znam lepsze i tańsze metody, szczególnie te na WLZ-cie ;)

0
  • #6 13 Lut 2012 00:01
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Pewnie chodzi o wykrycie wycieku prądu z rurki...

butla12345 napisał:
    Najważniejsze, żeby wykrywacz był jak najprostszy.

W tym wypadku, wyłącznie dłuto na młotowiertarce :D

1
  • #7 13 Lut 2012 17:46
    butla12345
    Poziom 10  

Po prostu potrzebuję wykrywacz, który będzie wykrywał przewody pon napięciem ułożone w tynku w metalowych rurkach (rurkach Bergmana). Nie wiem czy taka rurka nie utrudni wykrycia przewodu w ścianie, dlatego się pytam.
    Sytuacja jest następująca, w domu mam instalację podtynkową, ułożoną w rurkach, instalacja była już przerabiana nie raz i nie dwa (dorabiane gniazda, światła, w niektórych miejscach przewody wymieniane na aluminiowe, zamiast zastosowania puszki wykuta dziura, przewody skręcone zaizolowane reklamówką i zagpisowane itd.). Instalacja jest z lat 50.
    Mam zamiar całą instalację zrobić od nowa (przewody 2,5mm2 do gniazdek, 1,5mm2 do oświetlenia, uziemienie, wyłączniki różnicowo-prądowe, itd.). Chciałbym przy tym wykorzystać rurki, które są w ścianach. Lokalizowanie tych rurek bardzo ułatwiłby wykrywacz przewodów. Dodam że nie wszędzie przewody są w rurkach.

A że nie śpieszy mi się z tą instalacją i mam teraz trochę wolnego czasu to z chęcią złożyłbym taki wykrywacz, który by się później do czegoś przydał ;)

0
  • #8 14 Lut 2012 00:15
    Marek_Pe
    Poziom 23  

W takim razie może lepiej użyć wykrywacza metalu?

Widziałem takie do wykrywania rur w ścianach w e-sklepach lub sklepach z elektrotechniką.

Pozdrowienia

0
  • #9 14 Lut 2012 12:04
    djlukas
    Poziom 27  

Ja używam bosch gms120 i mi wystarcza

1
  • #10 14 Lut 2012 16:37
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Kolego przy takim remoncie i tak kucia nie unikniesz, a na rurki trafisz bez wykrywacza.
    Jeżeli się tak upierasz i ma Tobie to służyć tylko do tego remontu, kup zwykły wykrywacz. W Castoramie ostatnio bawiłem się wykrywaczem za ok 70zł który dosyć dobrze sobie radził z wykrywaniem metalu, przewodów pod napięciem oraz drewna. Wykrywał bodajże do 5cm.

0