Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Zeus 24kW - piec grzeje do 90 stopni grzejniki zimne

12 Lut 2012 22:07 6683 9
  • Poziom 13  
    Witam

Mam instalację z piecem Immergas Zeus 24 kW.
    Od nowości ponad rok działała bez zarzutu, po ponad roku pojawił się problem.
    Podczas grzania wody C.O. przy 75 stopniach i powyżej pojawiły się trzaski, co wg. serwisanta było objawem zakamienienia, obniżyłem więc pokrętłem temperaturę chwilowo na 7-kę (ok. 60-70 stopni).
    Zakupiłem Super-DS, spuściłem nieco wody z rozdzielacza podłogówki (zamykając dopływ i odpływ), wtłoczyłem go, odpowietrzyłem i po dość krótkim czasie trzaski zniknęły.
    Pojawił się nowy problem, kocioł dość szybko się nagrzewa, wyłącza, studzi się (pompa chodzi) i tak w kółko.
    Temperatura w domu spadła, grzejniki zimne, podłogówka ledwo ciepła.

Sprawdzałem każdy grzejnik (zakręcałem dopływ regulatorem, odkręcałem odpowietrznik, nic nie bulgocze, leci woda).
    Sprawdzałem podłogówkę - pompa na max, zamknąłem wszystkie nitki i po kolei każdą z osobna na max., nic nie bulgocze).
    Sprawdzałem piec (w Immergas jest odpowietrznik na pompie, poluzowany, śrubą na pompie odpowietrzałem).

Wszystkie grzejniki otwarte maksymalnie, rotametry w podłogówce także, pompa w piecu i podłogówce na 3-ce.

Podczas pracy pompy słychać jakby syczenie (nie bulgotanie).
    Ciśnienie wody w C.O. 1.5 bar.
    Co może być powodem ?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sprawdż filtr pod kotłem
  • Poziom 13  
    Hmm, mieszkam obecnie sam, nie mam dużo zmywania, nie kąpię się w wannie, korzystam jedynie z prysznica.
    Pod prysznicem nie zauważyłem nic niepokojącego, na piecu CWU mam ustawioną na 5-kę, pod prysznicem z deszczowni leci bardzo ciepła woda, ze słuchawki wręcz gorąca.
    Teraz odkręciłem ciepłą wodę w wannie, leci taka, że prawie parzy, zeszła ze zbiornika, włączył się piec, zaczął grzać, 45, 60 stopni, zakręciłem wodę i za chwilę woda była już nagrzana.

Dodam, że jak całkiem wykręcę śrubkę na pracującej pompie to sączy się woda a oprócz tego pryska taka mgiełka.
  • Poziom 30  
    Wygląda z tego że masz gdzieś przytkaną instalację a może zawór 3D się zablokował i nię grzeje grzejników
  • Poziom 13  
    Na wyjściu z pieca jest gorąca woda, trudno mi powiedzieć czy to kwestia nagrzewania się od wody w pompie, bo wylot wychodzący z pieca znika od razu w ścianie.
    Rura przed pompą podłogówki po włączeniu się pieca jest cieplejsza ale ma ze 30 stopni, natomiast piec się wyłącza, woda na nim osiąga 90 stopni (wskaźnik diodowy).
  • Poziom 30  
    Wyrażna oznaka słabego przepływu wody przez kocioł
  • Poziom 13  
    Tylko co może być powodem ?
    Pompa, zawór 3d, coś jeszcze ?
    Tak czy inaczej muszę jutro to zrobić bo zamarznę:-)
    Wezwałbym serwisanta, tylko on niestety jest dobry ... i rozchwytywany ... ma terminy 2-3 dni.

Teraz sobie przypominam, jak przed obecnym sezonem (raptem po jednej zimie) wymieniłem rotametry w podłogówce, nic nie wskazywały, po ich wymianie działają elegancko.
    Grzejniki słabiej grzały, to dałem mniej na podłogówkę (ok. 1.5 litra) na każdym rotametrze i było ok.
    Niestety syfiastą mam wodę, dużo kamienia.
  • Poziom 13  
    Okazało się, że jest filtr na powrocie do pieca, myślałem, że to trójnik a tam siedział zasyfiony filtr - blaszka z otworkami ... ja szukałem czegoś większego ;-)

W każdym razie dziękuję za pomoc.

Piec grzeje jak należy, od kilkunastu minut 75 stopni, grzejniki bardzo ciepłe, żeby nie powiedzieć gorące, podłogówka musi się rozbujać.