Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zimne grzejniki w wynajetym mieszkaniu

funumann 12 Lut 2012 22:57 2411 8
  • #1 12 Lut 2012 22:57
    funumann
    Poziom 7  

Witam, od września mieszkam w kawalerce gdzie są dwa grzejniki w pokoju oraz jeden w łazience. Wszystkie to C.O.

Sprawa wygląda tak, że rury doprowadzające są bardzo gorące, zaś grzejnik w łazience kompletnie zimny, drugi grzejnik w pokoju również całkowicie zimny, natomiast trzeci kaloryfer w pokoju jest ciepły tylko na górze.

Mieszkam w bloku na 10 piętrze, wydaje mi się że w październiku kiedy wyjeżdzałem na weekend do domu (jestem studentem) była wywieszona na pietrze informacja o odpowietrzaniu grzejników (bodajże było trzeba ustawić na regulatorze coś..) i oczywiście tego nie zrobiłem...

Teraz sprawa wygląda tak że w mieszkaniu jest istna Norwegia. Marznę jak cholera, i nie wiem co robić - ogrzewanie mam w czynszu więc chętnie bym przygrzał troszkę...
    Dodam że nie znam się na systemach grzewczych ani trochę.

0 8
  • #2 12 Lut 2012 23:09
    zybie
    Poziom 30  

Może wystarczy rozkręcić grzejniki i ustawić na 5

0
  • #3 12 Lut 2012 23:15
    funumann
    Poziom 7  

Co masz na mysli mówiąc rozkręcic? : ]
    Jeden grzejnik ma skalę 1-5
    Dwa pozostałe mają 1-7 z tym że te trzy ostatnie to jakieś dziwne znaczki ;]

0
  • #4 12 Lut 2012 23:18
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Może należy odpowietrzyć.

0
  • #5 12 Lut 2012 23:19
    zybie
    Poziom 30  

Odkręć pokrętła w lewo do końca

0
  • #6 12 Lut 2012 23:27
    funumann
    Poziom 7  

Kaloryfery są nastawione od... zawsze na maxa [czyt w lewo]

0
  • #7 12 Lut 2012 23:32
    zybie
    Poziom 30  

Trudno poradzić coś na odległość spróbuj zakręcić i odkręcić ich parę razy może są zablokowane

0
  • #8 13 Lut 2012 00:13
    deg
    Poziom 15  

Jak pisał mirrzo - niemal na pewno trzeba odpowietrzyć grzejniki.
    Poszukaj na tym forum jak to zrobić. Pewnie w grzejnik masz wkręcone odpowietrzniki ręczne - wystarczy płaski śrubokręt i 2 minuty pracy.

0
  • #9 13 Lut 2012 09:37
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Prawdopodobnie w czasie napełniania instalacji przed sezonem grzewczym (o ile w ogóle na lato była spuszczana woda) zawory przed grzejnikami były zamknięte i w efekcie nie mogło się odpowietrzyć. Poza tym, trzeba sprawdzić, czy są tam jakieś odpowietrzniki. Powinny być albo na górnym końcu grzejnika (wkręcone do ostatniego członu, gdy to jest grzejnik żeliwny, a jak panelowy, to do górnego rogu oddalonego od zasilania), albo też powinien być odpowietrznik na pionie. Gdy są odpowietrzniki w grzejnikach, to należy zakręcić zawory przed grzejnikami, odkręcić śrubokrętem wkręt w odpowietrzniku (nie odkręcać całkowicie a jedynie tyle, by uchodziło powietrze) i trzymać go odkręcony do czasu usunięcia powietrza z grzejnika, czyli do chwili, kiedy będzie już z odpowietrznika iść woda, bez "parskania", po czym zakręcić wkręt w odpowietrzniku i odkręcić zawór przed grzejnikiem. Gdy jest odpowietrznik na pionie, to NIE ZAKRĘCAĆ ZAWORU PRZED GRZEJNIKIEM a dobrze byłoby gdzieś zakręcić powrót na pionie (w piwnicy) - wtedy się odpowietrzy i będzie można z powrotem odkręcić ten zawór podpionowy. Jest też inna możliwość, mianowicie odpowietrzanie na śrubunku. Przygotować miednicę i starą ścierkę!!! Podłożyć miednicę pod grzejnik w miejscu, gdzie są śrubunki. Zakręcić zawór przed grzejnikiem (ten do regulacji, na zasilaniu). Kluczem (zwykle rozmiar 30, ale to zalezy od rozmiaru i typu zaworu - zawsze można użyć nastawnego) odkręcić nieco nakrętkę kapturową śrubunka, by go rozszczelnić, podkładając przy tym ścierkę. Będzie syczeć uchodzące powietrze, po czym zacznie się lać z tego rozkręconego miejsca woda. Gdy już będzie lać się sama woda (bez powietrza), należy zakręcić śrubunek (tę nakrętkę) na tyle, by nic nie ciekło (ale nie stosować brutalnej siły, by nie zerwać gwintu) i odkręcić zawór przed grzejnikiem. Ten kaloryfer, który jest ciepły tylko na górze, nie jest zapowietrzony, lecz jest bardzo zdławiony przepływ (zamulona kryza lub złe ustawienie nastawy wstępnej). W ogóle to grzejniki najczęsciej się zapowietrzają właśnie na ostatnich piętrach.

0