Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niszczarka Rexel M-100 dławik

huluk 13 Feb 2012 11:50 1403 4
 • #1
  huluk
  Level 32  
  Witam! W niszczarce jak w temacie - urwał się przewód z dławikiem, który był przylutowany bezpośrednio do silnika (odłamane wyprowadzenie dławika, nie da się zlutować). Moje pytanie - jaki dławik powinien być tam zamontowany?
 • #2
  cezar80
  Level 27  
  Masz fotke tego urwanego, z tego co kojarzę to nie dławik a kondensator.
 • #4
  cezar80
  Level 27  
  Z tego co mi wiadomo pełni on rolę jedynie filtracyjną, jeżeli to silnik prądu przemiennego ogranicza po prostu harmoniczne. Nie jest to silnik dużej mocy, który powodował by znaczne przeciążenia linii więc śmiało możesz go pominąć. Albo bardziej profesjonalnie zmierz średnicę ferrytu, ilość zwoi i średnicę drutu i nawiń taki sam. podobne występowały w tv na wysokich napięciach, ale tam to już musiały być precyzyjne.
 • #5
  huluk
  Level 32  
  Silnik jest na prąd stały (230V DC), elektronika sterująca (przód/tył, temperatura itp) ma prostownik i tranzystory sterujące silnikiem, obawiam się, czy pominięcie dławika nie spowoduje powstawania impulsów wysokonapięciowych które mogłyby je przebić. Orientacyjnie - ile tam może być µH / mH ? Kondensatory widoczne przy silniku mają po 1µF.

  EDIT: Niszczarka podziałała jeszcze sporo przy jego pominięciu, ostatecznie poszła do utylizacji z powodu wymiany na mocniejszy sprzęt.