Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uziemienia w jednym/dwóch/więcej punktach

13 Lut 2012 14:06 1827 9
  • Poziom 15  
    Witam. Troszkę przeszukałem internet i forum, ale nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.
    Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest różnica między uziemieniem obwodu w jednym/dwóch/więcej punktach.
    Dlaczego w niektórych "aplikacjach" wymaga się uziemienia TYLKO w jendym punkcie?
    Jaka jest fizyczna zasada działania tego wymogu i dla jakich przypadków zaleca się stosowanie uziemiania w jednym a dla jakich w większej ilości punktach?

serdecznie pozdrawiam
    wasek88
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator
    Pytanie nieprecyzyjne. O uziemianie czego chodzi?
    Bo w elektronice wymóg łączenia z masą tylko w jednym punkcie jest oczywisty. Chodzi o to, żeby nie zamykać obwodu.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 15  
    przykłady:

uziemianie lini N, PE w jednym pkcie
    uziemianie ekranu w przewodach sygnałowych
  • Moderator
    wasek88 napisał:
    przykłady:

uziemianie lini N, PE w jednym pkcie
    uziemianie ekranu w przewodach sygnałowych

1. Ekran - jak wyżej.
    2. N, PE - gdzie tak wymagają?
  • Poziom 15  
    Ekran - w sensie mam ekranowany przewód sygnałowy (od denkodera do PLC) - dlaczego nie mogę ekranu uziemić w 2 miejscach?

N,PE - ztego co rozumuję prędzej czy później "spotyka się" z potencjałem ziemi. Czemu nie może tego zrobić gdzieś dodatkowo w innym miejscu?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    wasek88 napisał:
    Ekran - w sensie mam ekranowany przewód sygnałowy (od denkodera do PLC) - dlaczego nie mogę ekranu uziemić w 2 miejscach?

Z przyczyn różnych potencjałów, jakie mogą wystąpić w tych dwóch punktach.
    Załóżmy, masz 50m przewód łączący obydwa urządzenia- jedno lokalizujesz w T1 - ekran przewodu łączysz z dostępnym tam uziomem czy uziemioną obudową (szafą rozdzielczą itd.) drugie urządzenie w T2, inna tablica, lokalizacja w innym budynku, inna wartość uziemienia (inna część instalacji, inny uziom, czy choćby "straty" rezystancja na WLZ-tach w żyle PE, błędy w instalacji) Prąd zaczyna płynąć ekranem między Twoimi urządzeniami, co może zakłócić ich pracę.
    pzdr
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    wasek88 napisał:

N,PE - ztego co rozumuję prędzej czy później "spotyka się" z potencjałem ziemi. Czemu nie może tego zrobić gdzieś dodatkowo w innym miejscu?

Wręcz przeciwnie, w energetyce uziemianie wielokrotne przewodu PEN lub PE jest wręcz zalecane.
    Cała sieć energetyczna NN (niskiego napięcia) w układzie TN posiada PEN wielokrotnie uziemiany. Uziemiany jest w stacjach transformatorowych, rozdzielniach, złączach kablowych, oraz u każdego odbiorcy energii w złączach rozdzielczo-pomiarowych i/lub rozdzielnicach.
    Jednak prawo i normy "mówią" o uziemieniu PE (w liczbie pojedynczej), ponieważ prawo określa jakie ma byś spełnione minimum zapewniające bezpieczeństwo. Być może stąd wynikają pewne niejasności ze złego zrozumienia zapisów.

W przypadku układów TT w ogóle nie wolno uziemiać przewodu N, ani też nie może on pełnić roli przewodu PEN.

W przypadku urządzeń elektronicznych, wrażliwych na zakłócenia nie łączy się ekranów w wielu punktach ze względu na możliwość powstawania zakłóceń spowodowanych różnicami potencjałów - tak jak Ci już to wyjaśnił kolega Kasprzyk.
  • Poziom 15  
    Bardzo dziękuję za rozjaśnienie tej sytuacji. O to mi właśnie chodziło, chociaż może nie potrafiłem tego ująć ;)

Pozdrawiam
    wasek88
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Dlatego właśnie uziomy sąsiadujących budynków, które w jakiś sposób korelują ze sobą (np. połączenia kablową siecią telewizyjną itp.) powinny być w miarę możliwości ze sobą połączone.