Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers (kocioł) suprastar awaria

13 Lut 2012 14:14 2991 13
  • Poziom 8  
    Witam posiadam w/w piec i mam poważny problem a mianowicie piec ten posiada żeliwną wężownice (nagrzewnice) fachowo nie wiem jak to się nazywa. Płynie przez nie woda która się za pomocą palników gazowych nagrzewa i mam ciepełko w domku, problem się pojawił taki iż owa wężownica pękła z boku i widoczne jest ślad pęknięcia długości około 10-15cm. Hydraulik stwierdził ze trzeba by wymienić owy element na nowy i zamówić ewentualnie w Junkers-ie lub wymienić piec, i chciałem spytać skoro to żeliwo to wiem że da się spawać takie rzeczy a dojście do pieca i do uszkodzonego elementu jest dobre lecz ponoć z uwagi na fakt mocnego nagrzewania owego elementu wysokich naprężeń jakie ma ten element oraz ciśnienie wody takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu wedle hydraulika i nie poleca on spawania. Czy spawał ktoś już podobny element, jak z wytrzymałością takiego elementu spawanego sprawa wygląda czy jest sens to spawać czy kupić nowy piec co radzicie z tym faktem najlepiej zrobić. Nadmieniam iż jest to piec stojący kiedyś kupę kasy za niego dałem i spisywał się b.dobrze

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    To jaki ty masz dom, że potrzebujesz tak ogromnego kotła ? A pytałeś się ile ten wymiennik spalinowy kosztuje? Masz przy nim zasobnik czy jako zwykła centrala jednofunkcyjna? Opisz jaki masz dom, ile lat ma kocioł, itp. Napisz jeszcze jaką masz instalację. 50/30? Na tą chwile kocioł kosztuje 18-20 tysiecy. Ale dowiedz się za ile serwisant proponuje tą część i napisz, bo jeżeli dość dużo to wymiana zbytnio się nie będzie opłacała. Lepiej kupić nowy kocioł wiszący kondensacyjny.
  • Poziom 8  
    Jest to dom w którym kiedyś mieszkała żona metraż to około 150m2 bez pietra. piec nagrzewał wodę w użytkową w bojlerze też junkersa który stoi obok model pieca to junkers suprastar KN 30-8DP 23. Instalacje kiedyś zakładał teściu nie fizycznie ale za jego czasów ktoś tam to robił. Dokładnie nie wiem ile to ma lat ale jakieś 10 napewno. Koszt tego pieca był b.duży na piecu pisze jeszcze Wo=14,9kWh/m3. Nie wiem co masz na mysli pisząc jaką mam instalacje 30/50 nie znam się na tym. Rury z pieca nie lecą miedziakami do grzejników tylko rurkami pół cala, calowymi i chyba 3/4 lub 5/4 cala coś tam mówił hydraulik generalnie różne średnice ich są. W domu nikt nie mieszka tylko ogrzewamy zimą i nie chciałbym za wiele tam inwestować. Koszty nagrzewnicy ponoć duze nie wiem ile bo hudraulik ma sie dowiedzieć ale wstępnie powiedział ze się raczej nie będzie opłacać na necie też tego nie znalazłem by kupić lub się zorientować w cenie.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 18  
    Hydraulika sie nie woła do takiego kotła ! Szukaj serwisanta JUNKERS w twojej miejscowości! Do jakich temperatur grzejesz? Moim zdaniem lepiej kupić kociołek kondensacyjny jednofunkcyjny jak tam nikt nie mieszka. Później w razie przeprowadzki po prostu kupić nowy. Jakie są tam grzejniki?
  • Poziom 8  
    Hydraulika musiałem wezwać bo z uwagi na awarię piec się wyłączył a przyszły mrozy i rozerwało mi rurkę w jednym z pokoi i jeden zawór przy okazji rozebrał obudowy pieca i wyszła na jaw awaria piec zawsze był ustawiony na 21 stopni w zimę latem wyłączony no chyba że robiliśmy imprezkę to wtedy był załączany dla ciepłej wody. Grzejniki mam jakieś białe w miarę nowe płytowe jakieś
    Pieca mi szkoda bo był b.dobry
    Ps hudraulik ma niby serwis junkers tzn zakłada takie rzeczy jak junkers itd husky coś takiego
  • Poziom 18  
    Skąd jesteś ?
    Temperaturę 21 stopnii ustawiałeś na sterowniku czy na kotle? A dlaczego kocioł się wyłączył? Jak pracował to nie powinien zamarznąć.
  • Poziom 8  
    ja akurat z częstochowy piec się wyłączył bo brakło gazu 2 dni a na domiar złego kolejne dwa dni nie było prądu wyłączył sie przyszły mrozy i buum. 21 miałem na piecu na wyświetlaczu ustawiłem 21 bo w domu jest sterownik ale tylko manual pokrętło bez wyświetlacza. Masz jakieś doświadczenie w spawaniu takich rzeczy??
  • Poziom 18  
    Ło jeju, po pierwsze nie mam doświadczenia w spawaniu a po drugie mieszkasz zbyt daleko. Moim zdaniem to już będzie nie opłacalna naprawa, chyba, że chcesz w ten piec inwestować. Czyli piec masz nastawiony tylko by nie zamarzł wraz z instalacją? Bo taką temperaturą na kotle to nie dogrzejesz domu. Tutaj w tym wypadku ja bym się pokusił o wymianę na nowy, bo w tym może paść pompa, płyta główna, etc... Najlepszym był by kondensacyjny.
    A ile dom ma metrów, że kocioł jest taki potężny?
    A dowiedziałeś się ile dokładnie kosztuje ten wymiennik?
    Ale właściwie ten kociołek to takie monstrum, że to jest mało zniszczalne, a jednak. Tak jak mówię, dowiedz się ile kosztuje ta nagrzewnica i daj znać ile ci powiedział.
  • Poziom 8  
    kosztów wymiennika nie znam jeszcze bo to dopiero hydraulik ma mi się dowiedzieć ile to cudo kosztuje i czy się je dostanie. Metraż mieszkania to około 150m2 jak już pisałem a kocioł taki duży bo jak już pisałem zakładał to teść a w tamtych czasach rzekomo z tego co teraz dzwoniłem to był rok 1997 to było jedyne rozwiązanie i jedyny piec który był b.dobry i zmyslą o tym iż kiedyś dom będzie powiększony. Piec tylko tam chodził by układ nie zamarzł na zimę i by woda w kranie nie zamarzła. Co do pompy jeśli mówisz o wymuszającej obieg to jest zewnętrzna poza piecem a nawet są 3 takie pompy jedna od c.o druga od c.w.u i trzecia od czegoś tam jeszcze. Ps ewentualnie warto inwestować w jakieś używki bo znalazłem wstępnie na allegro po 300-500 zł. Używki w sensie piece dwufunjcyjne
  • Poziom 18  
    Właśnie... używki... Zamierzasz się tam kiedyś przeprowadzić ?
  • Poziom 8  
    a gdzie tam narazie planuje swoją budowe bo to jest nieuregulowane prawnie (teściowa) :-)) i zastanawiałem się na ile jest warto inwestować w używkę bez gwarancji itp. Bo jak założę a za parę dni znów ona się popsuje no jest ryzyko
  • Poziom 23  
    blekitny4 napisał:
    a gdzie tam narazie planuje swoją budowe bo to jest nieuregulowane prawnie (teściowa) :-)) i zastanawiałem się na ile jest warto inwestować w używkę bez gwarancji itp. Bo jak założę a za parę dni znów ona się popsuje no jest ryzyko

Troszkę strzelam z pamięci ale człon zewnętrzny do tego kotła to około 3000,00 zł plus pół dnia roboty.
    Nowy "marketowy" kocioł jednofunkcyjny "umiejący " grzać zasobnik to poniżej 2000,00 zł.

Co do spawania - nie mam żadnych informacji czy to możliwe - może się okazać, że wydasz kilkaset złotych niepotrzebnie.
  • Poziom 18  
    Jeśli nie będziesz tam i tak mieszkał to po co tam nawet grzać? Zakręc zawory od zimnej wody na wejściu do domu, spuść wodę z instalacji, spuść wodę z kranów, spóść ją w sedesie, spóść ją tam gdzie masz i nie będziesz musiał tego ogrzewać, a tym bardziej jak nie masz tam zamiaru się przeprowadzać. Lepiej zacznij swoją budowę. A jak to "dostaniesz" to sprzedasz.
  • Poziom 8  
    No nic jak dostane ewentualnie w rozsądnej cenie używkę w moim mieście to może w to zainwestuję zobaczę, bo szkoda mi tego domu (wartość sentymentalna)