Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC FATEK B1 RS485+SCADA ale jak?

13 Lut 2012 19:27 2502 4
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.
    Planuje zakup sterownika PLC do celów naukowo-badawczych, miejsce jego pracy narazie bliżej nieokreślone, pewnie podstawowe elementy inteligentnego domu...

Oto co wypatrzyłem:
    CPU:
    -B1-24M - 14 wejść / 10 wyjść
    Link

+

Moduł komunikacyjny:
    -B1-CM5 (rs485)
    Link

+

Moduł wejść/wyjść analogowych:
    -Link

Na początek tyle.

Osobiście widzę to tak:
    CPU wyposażone jest w jeden port do celów programowania rs232 lub usb, mi bardziej leży rs232. Innych zadań dla niego nie przewiduje. Chciałbym mieć możliwość jednoczesnego programowania PLC i rysowania/obsługi SCADY bez przepinania więc chciałbym dokupić moduł komunikacyjny w sieci rs485. Moduł ten komunikował by się z innymi urządzeniami za pomocą modbus (np. pomiar temperatur po 1wire) i z oprogramowaniem wizualizacyjnym nie ważne w tym momencie którego producenta. Wizaualizacja była by uruchomiona na PC wyposażonym w port rs232.

Teraz właśnie pojawia się moje pytanie jak połączyć się z rs485 (modbus) za pomocą komputera z rs232. Rozumiem że przez jakiś konwerter tylko jaki? Zwykły rs485->rs232? Czy to nie musi być konwerter z możliwością adresowania? Zakładam iż PC to w mojej sieci to Master, PLC i inne urządzenia peryferyjne Slave.

Zaczynam z PLC więc proszę poprawiać mnie gdy coś źle myślę/pisze...
    Pozdrawiam Ł.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam!
    Zwykły konwerter wystarczy.
    RS 485/232 to tzw warstwa fizyczna czyli "kabel" i ma niewiele wspólnego z adresowaniem.
    Adresowanie to najczęściej druga warstwa (model sieci OSI/ISO) czyli warstwa łącza danych.
    A tak po ludzku adres ustawiasz w oprogramowaniu SCADY
  • Poziom 11  
    Dziękuje bardzo za informacje..
    Mam do Ciebie jeszcze pytanie, możesz polecić jakiś konwerter? Oczywiście tani ale dobry?
    Jeszcze raz dziękuje :D
    Pozdr.
  • Poziom 11  
    test-automatyka napisał:

lub z RS485 przejść od razu na USB i w ten sposób podłączyć do kompa. Ja używam tego konwertera:
    http://www.meraprojekt.com.pl/mp01512.html
    i nie miałem z nim problemów.
    Pozdrawiam

Właśnie o nim myślałem, super!!
    Dzięki wielkie, pozdrawiam Ł.