Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centralny odkurzacz jak podłączyć

13 Lut 2012 19:49 5628 24
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich mam problem z podłączeniem odkurzacza centralnego tz mam zrobioną instalację pod odkurzacz centralny ale na razie w piwnicy mam zamontowany stary odkurzacz piorący ,który na razie dobrze się sprawuje . problem mam z włączaniem tego odkurzacza ,bo za każdym razem muszę biegać do piwnicy.potrzebuję więc urządzenie którym będę włączać odkurzacz za pomocą styków ,które są przy gniazdkach rury ssącej w pokojach ,styki te zwierają się w momencie włożenia rury ssącej (metalowa końcówka ) do gniazdka i doprowadzone przewodem do piwnicy w pobliżu odkurzacza .oczywiście w stykach nie może być napięcia bo po otwarciu klapki są ogólnie dostępne i groziłoby to porażeniem prądem .Myślałem o styczniku ale nawet gdybym cewkę sterował zerem to po zwarciu styków prąd przez cewkę i tak będzie biegł .proszę o pomoc i ewentualne proste schematy ,bo od razu mówię że nie jestem elektrykiem .
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Chyba jednak styczniki będą dobrą opcją.
    Możesz pomyśleć o takich, których cewki będą zasilanie np. z 24V.
    Transformator do ich zasilania nie będzie drogi, bo jakiejś kosmicznej mocy nie potrzeba.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Może przekaźnik na 12V i zwykły zasilacz wtykowy do kontaktu na 12V.
    Można zrobić by przekaźnik załączał zasilanie odkurzacza lub stycznik by układ był bardziej trwały w czasie. Mam na myśli wytrzymałość styków przekaźnika.
  • Moderator
    Zgodnie z projektem, sporządzonym na podstawie zaleceń producenta.
    A Kolegów proszę o powstrzymanie się przed futurystyką.
  • Poziom 1  
    Witam pozostaje sterowanie pilotem i zastosowanie przekaźnika bistabilnego obok odkurzacza chyba, że jest instalacja sterująca położona wraz z instalacją

Dodano po 1 [minuty]:

Mogę przesłać schemat
  • Poziom 42  
    retrofood - wiesdz że i tak zrobi. A ze swoją wiedzą to rzeczywiście te " zero " w instalację węża ssącego puści. Więc porada a w zasadzie potwierdzenie porad kolegów powyżej. Przekaźnik R15 z cewką na 12Vdc, zasilacz antenowy, kilka kabelków, gniazdo na kabel i wtyczka sieciowa.
    kolego grzegorzPL08 będziesz umiał to podłączyć? Jeśli nie jesteś pewien to kup komponenty i daj mądrzejszemu jakiemuś zarobić.
  • Moderator
    kortyleski napisał:
    retrofood - wiesdz że i tak zrobi.

To ma poradę powyżej.
  • Poziom 9  
    W obecnej chwili nie stać mnie na kupno oryginalnej jednostki ssącej ,która jest wyposażona w automatyczne włączanie w momęcie wetknięcia rury ssącej w gniazdo lub w wypaśniejszej wersji węża po włączeni przełącznika w rączce węża .Dla tego postawiłem w piwnicy stary odkurzacz piorący ,który bardzo dobrze sobie radzi i gdyby było mnie stać na ten oryginalny to bym nie zabierał głosu na tym forum ,które po to mniej więcej zostało stworzone a wyśmiewki niektórych kolegów są nie na miejscu.Instalację elektryczną z gniazdek ssących do piwnicy w okolicę odkurzacza mam puszczoną .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    To zrób tak jak koledzy wyżej pisali. Przekażnik na 12v który bedzie sterował odkurzaczem po włożeniu końcówki węża . Oryginalne również tak są sterowane.
  • Poziom 10  
    michal54_87 napisał:
    To zrób tak jak koledzy wyżej pisali. Przekażnik na 12v który bedzie sterował odkurzaczem po włożeniu końcówki węża . Oryginalne również tak są sterowane.

Z tą różnicą, że oryginalne sterowanie jest obwodem SELV. W przypadku przebicia w zwykłym zasilaczu na gniazdach odkurzacza może pojawić się niebezpieczne napięcie!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    A kto powiedział powiedział że nie może kupic zasilacza separującego?
  • Admin Elektroenergetyka
    lordpakernik napisał:
    A od czego jest SWZ.

No właśnie od czego? Czy Ty rozumiesz o czym tu się pisze? Kolego, dosłownie w każdym temacie w tym dziale robisz niepotrzebny zamęt i coraz bardziej się pogrążasz. Moja rada odpuść sobie ten dział.

PS. Dziś mam dobry dzień na rozdawanie nagród. Jedna właśnie już poszła.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    Kolego, dosłownie w każdym temacie w tym dziale robisz niepotrzebny zamęt i coraz bardziej się pogrążasz. Moja rada odpuść sobie ten dział.

Nareszcie jakaś rozsądna wskazówka.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    A gdyby przekaznikiem 12V włączać cewkę stycznika który będzie uruchamiał odkurzacz .Dobrze myślę ?
  • Poziom 17  
    grzegorzPL08 napisał:
    A gdyby przekaznikiem 12V włączać cewkę stycznika który będzie uruchamiał odkurzacz .Dobrze myślę ?

Było to właśnie już tyle razy pisane . Jednak sobie kolego nie poradzisz z tym.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Admin Elektroenergetyka
    Mam trochę wrażenie, że kolega grzegorzPL08 kupił sobie Mercedesa, a że paliwo drogie, to chce zamontować za wszelką cenę żagiel na dachu samochodu i poruszać się w ruchu drogowym.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli już tak kombinujesz kol. grzegorzPL08, to pomyśl, co mogą przynieść takie drobne zmiany:

• Poziom 10  
    jarecki 86 napisał:
    Jeżeli już tak kombinujesz kol. grzegorzPL08, to pomyśl, co mogą przynieść takie drobne zmiany:

Chyba nic :P
    A czym zasilona jest cewka stycznika? :twisted:
  • Specjalista elektryk
    Pewnie, że nic.
    Ten błąd, to wynik "projektowania" w nowym AutoCAD- zie. :D
    Teraz powinno być nieco lepiej :D
  • Poziom 9  
    Dzięki wszystkim za pomoc .