Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty częstotliwościomierz radiowy na LC7265 i LB3500

mkpl 04 Aug 2012 09:52 71590 98
 • #61
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Pewnie masz rację. Choć nie wiem jak to radio jest zbudowane i czy po rozebraniu nie okaże się, że to jest niedemontowalny monolit, którego, gdyby się nie udało wymontować częstościomierza, nie można z powrotem złożyć. Ponadto gdyby nie tacy "stuknięci" jak my, to zapewne to Forum nie miałoby racji bytu. Przez dużą ilość chłamu z "tego dużego kraju" niestety, szerzy się wygodnictwo i dewaluują umiejętności i wiedza elektroniczna. Niegdyś elektronik, tak hobbysta jak i profesjonalista to był GOŚĆ. Dziś wszystko zmierza ku temu, aby był on, przyuczoną małpą umiejącą AŻ wymienić bezpiecznik i czasem, (często byle jak) przylutować jakiś kabel. To forum zaś poprzez swoje istnienie, i nas jako jego uczestników, spowalnia ten proces. I za to mu chwała, że JEST. Czy proces jest nieuchronny, nie mnie o tym sądzić. Mam jednak głębokie przekonanie, że Forum próbuje ocalić to, czego jest już coraz mniej, czyli wiedzę i umiejętności techniczne. Każdy zaś problem, tu rozwiązywany bez pójścia na skróty, sprzyja rozwojowi, a nie prowadzi do dyletanctwa i bezmózgowia. Zygmunt_mt
  P.S.Przy okazji, choć nie w nawiązaniu do bieżącdego postu chciałem poprawić wersje dotyczące odległości nóżek LC7265. Ma być 1,78 mm jak w poście z 23.05., nie zaś 1,27 mm jak z 20.02. Usiłowałem to poprawić, ale już się nie da. Przyznaję się do mojego błędu i przepraszam
 • TermopastyTermopasty
 • #62
  mkpl
  Level 37  
  Panowie... Mijamy się z celem dla którego stworzyłem to urządzenie.

  Owszem można to zrobić lepiej... Sam mam miernik do 2ghz oraz taki jak ten na LC tylko, że na picu i lata do 1.3ghz z 5 cyfrowym wyświetlaczem ale..

  Urządzenie przezemnie zaprezentowane służy mi do serwisowania odbiorników radiowych starego typu gdzie wszystko było zgodnie z sztuką a nie w jednych chipie.. i ot moje lenistwo wzieło górę i zrobiłem układ w którym nie muszę przeliczać pośrednich itp :)

  Co do wypowiedzi Zygmunta zgadzam się w każdym aspekcie... Piszą do mnie na PW ludzie którzy mają dobry sprzęt hoty naprawiają telefony czasem nawigacje i laptopy a podłączenie zwykłego trafo z seri TS to bariera nie do przeskoczenia ...
 • TermopastyTermopasty
 • #63
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Witam po raz kolejny
  Ponieważ widzę, że temat jeszcze nie jest zamknięty, dodaję to, co zawarte jest w poniższych linkach. W tym rzadko występujący opis LC7265 i LB3500.
  http://datagor.ru/practice/diy-tech/1776-lb35...65-cifrovaya-shkala-dlya-ukvfm-priemnika.html oraz
  http://smham.ucoz.ru/publ/13-1-0-156
  Ze względów technicznych, musiałem zmienić w dniu 29.08 b.r. załączniki, na linki do z trudem znalezionych stron

  Zygmunt_mt
 • #64
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  mkpl wrote:
  Zygmunt_mt zapakuj te pliki lay w rar'a i będzie ok. Ewentualnie wydrukuj do PDF.

  Co do przedwzmacniacza jest tam tak mało elementów , że można się pokusić o pająka bezpośrednio na złączu BNC i zaekranować co chyba jest najlepszym rozwiązaniem

  Uzupełnienie do mojego postu z 17.02.2012 r godz.13:34. Przedwzmacniacz można zamontować tak jak proponuje mkpl, lub zrobić nieco inaczej. Zrobiłem tak, dla kolegi. Wymontowałem z układu, wg zamieszczonego w w/w dniu schematu kondensator C1 o wartości 5 pF. W tak powstałe otworki wlutowałem po jednej końcówce kondensatorów wejściowego i wyjściowego przedwzmacniacza. Pozostałe elementy zamontowałem bez problemu, na wystających końcówkach kondensatorów. Potrzebne było tylko wywiercenie 2-ch otworków, do podłączenia plusa, masy i po kłopocie. Szacuję, że czułość zwiększyła się około 3-krotnie (wg układu z rysunku). Przy tak krótkich końcówkach ekranowanie domontowanych elementów, uznałem za zbędne. W przedwzmacniaczu, zastosowałem tranzystor npn, typu S9018 (czyli SS9018), może też być UTC9018. Tranzystory te mają ftmin=700 MHz, a fttyp=1100MHz, więc wystarczą, tak dla układu wspólnego emitera, jak i kolektora. Można zastosować oczywiście inne, o wyższej lub równej ft. Ja takie miałem pod ręka, więc je dałem. Dopisuję tę informację, tylko dlatego, że ilość przeglądających ten temat, wynosi w tej chwili ponad 20 osób. A więc zainteresowanie, dalej chyba jest.
  Dodane 01.11.2012. Do kompletu dodaję znaleziony układ ze wzmacniacniaczem wejściowym dla UKF, o małej oporności wejściowei i większym wzmocnieniu. Prosty częstotliwościomierz radiowy na LC7265 i LB3500
 • #65
  nikoloz.glonti
  Level 12  
  Czy możesz zamieścić wzór płytki?
 • #66
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  nikoloz.glonti wrote:
  Czy możesz zamieścić wzór płytki?
  Nie wiem czy ja jestem adresatem tego pytania, ale i tak nie wiadomo wzór płytki czego? częstościomierza, czy przedwzmacniacza?
 • #67
  nikoloz.glonti
  Level 12  
  Adresatem był mkpl . Chciałbym dostać wzór płytki do jego genialnego częstościomierza!
 • #69
  nikoloz.glonti
  Level 12  
  A czy masz w pliku obrazu? , bo nie mam jak otworzyć.
 • #70
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  nikoloz.glonti wrote:
  A czy masz w pliku obrazu?
  Nie rozumiem określenia "w pliku obrazu". Otwiera się n.p. w programie Traxmaker. Ogólnodostępnym. W innych n.p. Autotraxie (podobno) też. Choć nie sprawdzałem.
 • #71
  nikoloz.glonti
  Level 12  
  A czy jest jakiś program który mi przekonwertuje .pcb na .png , ale nie wersja demo ani trial ani sherware?
 • #72
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  nikoloz.glonti wrote:
  A czy jest jakiś program który mi przekonwertuje .pcb na .png , ale nie wersja demo ani trial ani sherware?
  A jakbyś Kolego łaskawie zapytał o to Google ? Podałem Ci wszystko co jest potrzebne, by sobie wydrukować płytkę. Przeglądając pobieżnie Twoje posty doszedłem do wniosku, że jesteś wygodny. Aż za bardzo.
 • #73
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  nikoloz.glonti wrote:
  to nie moge znaleźć żadnego ani konwertera z pcb na brd
  A po jaką chol...ę człowieku Ci format .brd czy też .png. Na temat płytek PCB z AVT napisano już na tym Forum przynajmniej setki postów i wystarczy tylko poszukać. Dowiedzieć się też, co to jest PCB. Nie jest to typowe rozszerzenie pliku. Ale trzeba szukać i chcieć znaleźć. Życzę powodzenia w poszukiwaniu płytek w formacie .png w AVT. Tego z takim rozszerzeniem, tam po prostu nie ma. Jest to co zamieściłem. A to co zamieściłem, jest "otwieralnie i drukowalne". W sposób i tym, czym napisałem.
  P.S. A tutaj jeden z Kolegów był tak uprzejmy i zamieścił w PDF-ie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1882091.html
  Można znaleźć bez większego wysiłku.
 • #74
  nikoloz.glonti
  Level 12  
  rozumiem , dziękuję za objaśnienie
  pozdr
 • #75
  rychow1
  Level 10  
  Witam,mam problem z takim częstościomierzem.Zrobiłem wg kitu 2666 z kwarcem 3,57 MHz.
  Mierzy dobrze częstotliwość lecz w czasie przestrajania radia wyłącza się wyświetlacz.
  Generator ustawiony na harmoniczną 7,2MHz a wskazania są takie,od 83,0 do 85,9 MHz pokazuje dobrze i od tego momentu gaśnie wyświetlacz,powraca przy 87,0MHz żeby znowu zgasnąć przy 87,9 i zapalić się ponownie przy 89,0 itd.Nie wiem jaka może być przyczyna.Pozdrawiam Ryszard.
 • #77
  rychow1
  Level 10  
  Nie miałem takiego zamiaru aby poprawiać producenta układu LC 7265.
  W publikacji AVT 2666 jest podana możliwość zastosowania kwarcu 3,57 MHz a taki miałem.
  Dziękuję za podanie info gdzie mogę kupić właściwy.
 • #78
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  rychow1 wrote:
  W publikacji AVT 2666 jest podana możliwość zastosowania kwarcu 3,57 MHz a taki miałem.
  To prawda. Ale tamże, narysowane i napisane jest, o konieczności zastosowania obwodu rezonansowego L1, C12, nastrojonego na drugą harmoniczną kwarcu. A dobranie wartości tych elementów, nie jest tak dziecinnie proste. Osobiście spotkałem się z układem ze starego radia (chyba go gdzieś jeszcze mam), gdzie (prawdopodobnie z braku tego kwarcu), zastosowano taki właśnie kwarc jak Twój, z obwodem rezonansowym. Umieszczone to było na skrawku płytki uniwersalnej. Notabene dość niechlujnie zrobionej, ale działało. Za C12 był wstawiony trymer. Ale naprawiający musiał pewnie zastosować zasadę "jak się nie ma co się lubi......". Jakbyś wyczerpał wszystkie możliwości i w AVT nie kupił (bo z nimi niestety różne bywa - piszą, że coś jest, a później okazuje się, że tylko na papierze), to napisz do mnie na PW. I wtedy, albo coś znajdę, albo też wyciągnę z jakiegoś układu.
  Ponieważ przeglądnąłem cały wątek i nie ma w nim ( chyba, że przegapiłem) całości artykułu z EdW, a w AVT kitu już nie ma, więc narażając się na ewentualny "ochrzan" od Pana Moderatora, opis ten umieszczam.
 • #79
  rychow1
  Level 10  
  Oczywiście kwarc połączyłem z L,C a indukcyjność zastosowałem z możliwością regulacji od
  3 do5 uH na oscyloskopie cyfrowym ustawiłem kręcąc rdzeniem L1 7,2 MHz sondę
  do kwarcu podpiąłem przez rezystor 100k.Dziwne dla mnie jest ,że na trzecim wyświetlaczu
  jak ma wyświetlać parzyste cyfry powyżej 5 cały wyświetlacz gaśnie i ponownie zapala się jak częstotliwość wzrośnie do 7 potem 9 i tak przy każdej dziesiątce.
  Dziękuję za oferowaną pomoc.Wysłałem zapytanie do AVT czy posiadają taki kwarc.
 • #80
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  rychow1 wrote:
  jak ma wyświetlać parzyste cyfry powyżej 5 cały wyświetlacz gaśnie i ponownie zapala się jak częstotliwość wzrośnie do 7 potem 9 i tak przy każdej dziesiątce.
  Też się dziwię. Ja miałem już kilka tych częstościomierzy, ostatnie (trochę z lenistwa, a i przez to, że posiadałem kompletne moduły z odbiorników). Przyznaję, że bywają one czasami dość kapryśne. LB3500 prosty i tani preskaler, ale czułość ma dość byle jaką (gdzieś tam jest o tym, w zamieszczonych przeze mnie materiałach). J jak sobie przypominam, to na rosyjskich stronach, Koledzy z d.ZSRR pisali, że niekiedy trzeba mu podnieść napięcie do 5,5 V, by zaczął prawidłowo pracować. Jeżeli na zakresach bez preskalera, układ działa prawidłowo, to raczej uszkodzenie LC7265 jest wykluczone. Nie wiem co Ci tutaj jeszcze podpowiedzieć, ale najprościej byłoby znaleźć jakieś stare radio samochodowe. Pierwszy który zrobiłem był z tym multum przełączników, które (wg mnie ) "psu na budę" są potrzebne. Wystarczy zastosować podciągnięcie danych punktów układu do masy(lub do plusa) na stałe tak, jak jest w danym odbiorniku potrzebne. Znacznie upraszcza to układ. To tyle, co mi teraz przyszło na myśl. Pozdrawiam.
 • #81
  rychow1
  Level 10  
  Temat opanowany,segment "e"trzeciego LEDa był uszkodzony.Zamieniłem z jedynką i jest wszystko dobrze.Dziękuję za pomoc i mobilizację do szukania przyczyny.
  Pozdrawiam Ryszard.
 • #82
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zygmunt_mt wrote:
  Przyznaję, że bywają one czasami dość kapryśne.
  No właśnie, też mam taki moduł i działa on tylko z oryginalnym układem, czyli w radiu samochodowym. Próbowałem na radiu "Śnieżka" i "Halina" miernik nie pokazuje nastawianej częstotliwości. Czy ten układ nadaje się do każdego radioodbiornika np. z uproszczoną, o gorszych parametrach głowicą? W oryginale widzę, że jest jakiś przedwzmacniacz na tranzystorze 2SC1215, ale połączenie przez niego nic nie daje. Na razie nie mam pod ręką jakiegoś lepszego tunera, ale skoro w oryginale działa to... Jakieś sugestie?
 • #83
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  marian1981.02 wrote:
  Jakieś sugestie?
  Układ wtórnika emiterowego na wejściu preskalera częstościomierza, zwiększa jego oporność wewnętrzna, zmniejszając obciążenie heterodyny. Obciążenie to, mogłoby wpłynąć na jej częstotliwość, lub doprowadzić nawet, do zerwania drgań. Polecam zapoznanie się ze strona, inż. Henryka Wydmucha, gdzie zamieścił On wiele ciekawych układów, również przedwzmacniaczy wejściowych, do częstościomierzy http://www.henwyd.republika.pl/
 • #84
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Dziękuję. W wolnej chwili się zapoznam. Jednak prosiłbym jeszcze o wypowiedz, czy przyrząd ten działa z każdą głowicą? Oczywiście pytanie do wszystkich którzy używali przez jakiś czas tego rozwiązania. Bo coś mi się nie chce wierzyć, że innym działa a mi akurat nie.
 • #85
  mkpl
  Level 37  
  Ja używam tego sprzętu odkąd go tutaj opublikowałem. Przestroiłem kupę odbiorników. Teraz robię to za pomocą RTL SDR stawiając antenkę obok strojonego odbiornika i pięknie widać gdzie jest heterodyna
 • #86
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  mkpl wrote:
  Przestroiłem kupę odbiorników.
  Ale konkretnie jakich kupę? Wszystkie typu "Tosca", "Radmor" czy inny "Amator" ?
  To dlaczego innym działa, a drugim to samo urządzenie nie działa? Czary?
 • #87
  mkpl
  Level 37  
  Od kuchennych typu Taraban, Slązak, Kalenica przez przenośne radiomagnetofony ala Klaudia i Condor po stacjonarne stereo takie jak Trawiata stereo, Atena, Tosca, Radmory itp.

  Problemem z działaniem jest rozrzut technologiczny LB3500 jak i wykonanie cewki sprzęgajacej. W tym układzie warto się pokusić o układ mnożnika dobroci cewki:
  Prosty częstotliwościomierz radiowy na LC7265 i LB3500
  Taki układ wzbudza się pobudzony innym polem magnetycznym w.cz i go "wzmacnia".
 • #88
  Andrzej L.
  Level 30  
  Układ działa z KAŻDYM radiem z p.cz. 10,7MHz.
  U ciebie nie działa, bo zapewne sygnał z heterodyny masz zbyt słaby.
  Przeważnie też heterodyny prostych głowic po przestrojeniu na górny UKF wymagają pewnych modyfikacji, bo poziom oscylacji bywa mniejszy niż na macierzystym dolnym ukf (i oczywiście czułość głowicy w związku z tym leci na łeb jeżeli nie uzyskamy amplitudy oscylacji jak w układzie pracującym na 70MHz).
  I tak głowice diory z rodziny GFE-110, GFE-112 czy też poczciwa GFE-105 mają heterodyny generujące kilka razy większe amplitudy sygnału niż ma to miejsce w prostych odbiorniczkach na samowzbudnych mieszaczach.
  Często jest to różnica typu 5V p.p. kontra 1V p.p. w.cz. na cewce heterodyny - stąd też nieraz problem ze złapaniem stabilnego odczytu.
  Na zakresie 87,5-108MHz cewka pomiarowa zapięta bezpośrednio na nóżkę wejściową preskalera (a nie że cewka przy głowicy, potem pół metra ekranowanego przewodu i na podłodze pod stołem preskaler - takie coś nie zadziała z taką czułością jak cewka bezpośrednio wisząca na preskalerze, a dopiero częstotliwość podzieloną przesyłamy linią do częstościomierza) dla głowic GFE-110 stabilny odczyt przy otwartej klapie głowicy potrafi złapać już w odległości 1cm od cewki heterodyny. Na końcu pasma heterodynę oscylującą w okolicy ~119MHz potrafiła nieraz stabilne uchwycić w odległości już nawet 5cm (bo na końcu pasma obwód heterodyny GFE-110 generuje większą amplitudę niż na początku pasma gdzie tłumiony jest dużą pojemnością warikapu). Często czułość poprawiało połączenie masy preskalera z masą głowicy.
  Dla prostych radyjek cewkę pomiarową należy praktycznie nasadzić na korpus cewki heterodyny (bo mała moc wzbudzenia i konieczność mocniejszego sprzężenia. Oczywiście wiele prostych głowic nie ma korpusów cewek więc pozostaje tylko zbliżanie cewki pomiarowej do cewki heterodyny - czasami i to nie pomaga. Dla prostych odbiorników jeżeli pomiar "zbliżeniowy" nie daje dobrych efektów, to najlepiej zapiąć się bezpośrednio do heterodyny przez szeregową pojemność nie więcej niż 2pF (aby minimalizować rozstrajanie głowicy pojemnością dopinaną). Za nią najlepiej potem wtórnik źródłowy na BF245 i ze źródła pobierać sygnał do LB3500.
  Jeżeli to ma być odczyt tylko w procesie strojenia to zapinać najlepiej do emitera generatora, bo wpięcie prosto na cewkę odstroi oscylacje o kilka MHz. Co do czułości samego LB3500 to ma on już max możliwą i pisanie że jest on tępy czułościowo to dla mnie nieporozumienie. Z dużej czułości wynika nawet efekt jego samowzbudzenia bez sygnału wejściowego - wzbudza się w okolicy ~170MHz gdzie wypada jego maksimum czułości.
  Póki co dla pasm UKF 65,5-108MHz nie znalazłem bardziej czułego preskalera. Nowsze, szybsze preskalery pracujące do ponad 1GHz w paśmie radiowym UKF przeważnie mają mniejszą czułość (swoje skrzydła rozwijają dopiero powyżej 400MHz) niż LB3500, a jak już coś złapią to lubią np. z częstotliwości 100MHz zrobić sobie drugą harmoniczną i miernik np. pokaże błędny odczyt = 200MHz, bo na wyższych częstotliwościach te szybsze preskalery mają przeważnie większą czułość i lubią traktować harmoniczne jak użyteczną, główną częstotliwość.
  Próbę rozruchu LB3500 najlepiej przeprowadzić sobie na głowicy GFE110, 112 które mają gotowe wyjście pomiarowe (tandetnie swoją drogą wykonane Wink ) gdzie bezpośrednio zapinamy się preskalerem i mamy wówczas potwierdzenie czy wszystko gada prawidłowo. Albo w 20 minut sklecić sobie na pająka generator Seilera z wtórnikiem emiterowym gdzie będziemy się zapinać na jego wyjście preskalerem celem sprawdzenia działania odczytu.
  Kiedyś praktykowałem z radzieckimi preskalerami 193IE3 podział przez 10, ale w praktyce okazały się one bardzo mało głupotoodporne, czego nie można powiedzieć o LB3500 - dla mnie układ nie do zajechania w paśmie 100MHz, w przeciwieństwie do 193IE3 których garść już odesłałem na tamten świat jak się dotknęło wejściem w złym miejscu Wink LB3500 póki co na takie dotykanie jest niewzruszony.
  W moim obecnym układzie sondzie-pająk ;) cewka pomiarowa zapięta symetrycznie na wejście czyli między nóżki 2 i 4 LB3500, a nie tak jak na wcześniejszych moich papierowych skanach - gdzie cewka była zapięta asymetrycznie względem masy. Podłączenie symetryczne delikatnie zwiększa czułość.
  Co zaś do samych wzmacniaczy wejściowych przed LB3500.
  Większość z nich to jest dobra ale dla częstotliwości akustycznych.
  Cóż to za wzmacniacz co ma rezystor kilka kOhm w kolektorze i potem jest obciążony kilkudziesięcioma pF pojemności wejściowej układu, który do niego podłączymy. Tworzy się z tego piękny filtr dolnoprzepustowy o paśmie kilka MHz, a my chcemy pracować na 100MHz. To co wzmacniacz wzmocni, za chwilę w realnym układzie obciążającym go jest tłumione.
  Wzmacniacz oporowy dla 100MHz nie może mieć więcej w kolektorze niż 220 Ohm - to i tak już za dużo :)
  Czyli cewka pomiarowa, wtórnik źródłowy, odbiór sygnału ze źródła.
  Za wtórnikiem źródłowym drugi wtórnik: emiterowy i z jego emitera sygnał podajemy dopiero na wzmacniacz z rezystorem co najwyżej 220 Ohm w kolektorze. Drugi wtórnik po to, bo źródłowy ma większą impedancję wyjściową niż emiterowy i podpinając bezpośrednio na FET-a wzmacniacz na tranzystorze bipolarnym spada znacznie sygnał z samego wtórnika źródłowego - a co za tym idzie poziom użytecznego sygnału wyjściowego jaki podamy na LB3500.
  Wtórnik emiterowy w tym temacie daje większego "kopa" i nie klęka jak goły BF245 zaduszony wzmacniaczem oporowym.
 • #89
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Andrzej L. wrote:

  U ciebie nie działa, bo zapewne sygnał z heterodyny masz zbyt słaby.
  Już próbowałem wszystkiego. Nawet robiłem wzmacniacz na tranzystorze, wpinałem się też tak jak piszesz przez kondensator.
  I jak nie działało, tak nie działa.
 • #90
  Andrzej L.
  Level 30  
  Dlatego pozostaje rozwiązanie opisane wyżej, którym potwierdzisz sprawność preskalera. Preskaler w bezpośrednim połączeniu wyrabia do około 270MHz, powyżej następuje koniec jego możliwości.
  Odpalasz generator i jedziesz :)
  Generator na wyjściu ma odpowiedniego kopa do wysterowania LB3500
  Jeżeli na tym ci nie ruszy to coś jest nie halo z LB3500, Ja w swoich układach zasilam preskalera z +5V ze stabilizatora 7805, nie bawię się w żadne diody Zenera jak na schematach z odbiorników samochodowych czy też tunera diory AS6411. Nigdy się nie zdarzyło aby LB3500 nie działał. W porównaniu do innych preskalerów do dziś jest on dla mnie liderem czułości w paśmie radiowym UKF.