Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termoregulator jako układ sterujący temperaturą w hot air ?

John5MM 13 Lut 2012 21:42 2097 2
  • #1 13 Lut 2012 21:42
    John5MM
    Poziom 19  

Chcę zrobić własny hot air mam pewne plany i pomysły , chciałbym się Was poradzić czy jako regulację temperatury drutu oporowego (grzałki) można wykorzystać takie urządzenie, zaciekawiło mnie ponieważ ma sterownik PID i dużo możliwości regulacji temperatury , co o tym myślicie ? (dostępny na serwisie aukcyjnym wiadomo jakim).
    Termoregulator jako układ sterujący temperaturą w hot air ?

0 2
  • #2 14 Lut 2012 00:23
    opamp
    Użytkownik obserwowany

Dobry pomysł jak ma sterownie stycznikiem SSR.

0
  • #3 14 Lut 2012 08:29
    John5MM
    Poziom 19  

Trochę mało napisałeś kolego, tego co podaje producent to urządzenie posiada następujące cechy :

Regulator temperatury w obudowie tablicowej 48x48x100mm. Podwójny wyświetlacz wartości: mierzonej i zadanej.
    Wejście pomiarowe uniwersalne:
    Pt-100, termopary: K, J, E, N ± 0,3% ±1°C.

Wersja podstawowa w aukcji wyposażona jest w jeden moduł przekaźnikowy alarmowy.
    Ekonomiczny regulator cyfrowy ze wskaźnikiem może być wykorzystywany do wysokoprecyzyjnych pomiarów i regulacji m.in. temperatury,
    ciśnienia, wyładowań, poziomu cieczy i wilgotności, wielorakich parametrów oraz sygnalizacji alarmów.
    Do najważniejszych właściwości należą:
    Możliwość wprowadzania dowolnych sygnałów, włączając w to sygnały termoogniwa, rezystancyjnego czujnika temperatury RTD, napięcia prądu stałego,
    natężenia prądu stałego, rezystancji.
    Wejście korzysta z cyfrowego układu korekcyjnego – jest to forma nieliniowej korekcji wspólnie używanego termoogniwa i rezystancyjnego czujnika temperatury.
    Każde z wyjść można dowolnie ustawić jako regulator dwupołożeniowy lub proporcjonalno-całkująco-różniczkujący z możliwością konfiguracji bezpośredniego/
    wstecznego trybu działania.
    Każde wyjście alarmowe można dowolnie skonfigurować jako alarm górnego limitu wartości bezwzględnych lub alarm dolnego limitu wartości bezwzględnych.
    Oprócz tego przy doprowadzaniu napięcia funkcję alarmu można tymczasowo wyłączyć.
    Kompleksowa autodetekcja i zabezpieczenia. W przypadku błędu zapewnia automatyczną naprawę lub komunikat o błędzie i zamknięcie wyjścia.

rozmiar: ( 96x96mm )
    podwójny wyświetlacz LED dla jednoczesnego wskazania temperatury aktualnej i zadanej
    napięcie zasilania: od 85 do 270 V AC
    deklaracja zgodności CE
    wyjście przekaźnikowe 5A
    wejścia sygnałowe z czujników :

- J : -99 - 750°C
    - K : -99 - 1350°C
    - T : -99 - 400°C
    - R : -99 - 1750°C
    - S : -99 - 1750°C
    - PT100 : -99 - 850°C

Wejścia: J,K, T, R, S, Pt100, Cu50
    Zakres pomiaru: (-99~1200)
    Dokładność pomiaru: ± 0,3%, ±1°C
    Rozdzielczość wyświetlania: 0,1°C
    Sposób sterowania: On/Off lub inteligentny algorytm PID z automatycznym doborem nastaw
    Wyjście (w zależności od zastosowanego modułu):
    Regulacyjne: przekaźnikowe (5A/250V), SSR (0-12Vdc)
    Dodatkowe: przekaźnikowe 2A/250Vac, podwójny przekaźnik 2A/250Vac
    Funkcje alarmu: Górna granica i górne odchylenie

Zasilanie: 100...240Vac, -15%, +10%; 50~60Hz
    Pobór prądu: < 2W
    Temperatura otoczenia: -10...+60°C
    Wilgotność względna otoczenia: 0...90%
    Wymiar obudowy: panel przedni 96x96mm, głębokość 100mm

Zamieściłem te informację bo nie jestem pewien czy da się podłączyć spiralę grzejna o mocy 1KW (takiej mocy cichłbym mieć w hot air) , czy ten termoregulator uciągnie taką grzałkę ?

Swego czasu szukałem termoregulatora i znalazłem taki projekt, http://warmar2.w.interia.pl/art/termostat.html jest on dość fajny , ale chyba precyzyjniej będzie zastosować ten fabryczny, co myślicie na ten temat ?

0