Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv5-1030ew po wlaczeniu pozostaje czarny ekran

kamilo2k 14 Lut 2012 00:14 6116 14
  • #1 14 Lut 2012 00:14
    kamilo2k
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam laptopa wymienionego w tytule na którym pewnego dnia podczas pracy pojawił się niebieski ekran, komputer się wyłączył a przy próbie ponownego włączenia wiatraki chodziły, zaczęły migać diody 2x CAPS LOCK i NUM LOCK i to wszystko, ekran pozostał czarny.
    Czytając forum trafiłem na link strony "Kody błędu LED pustego ekranu", z którego wynikałoby że padł BIOS (2 mignięcia), jednak dziś odwiedziłem "serwis" i usłyszałem na dzień dobry że padła grafika i trzeba ja przelutować.
    Miły pan daje mi 90% że to jest przyczyną, jednak po zapytaniu co jeśli to nie pomoże stwierdził że zapłacę mu 50zł za rozebranie laptopa bo to jego zmarnowany czas, a jeśli pomoże zapłacę 400zł.
    Wolałbym w ciemno nie dawać lutować sobie grafikę, gdyż mam świadomość że może to być jej koniec.
    Wiec pytanie komu wierzyć jemu czy stronie HP??
    Jak mogę sprawdzić grafikę-bios żeby mieć tą pewność proszę o rady.

• #2 14 Lut 2012 07:41
    Endrju111
    Poziom 22  

podejrzenia pana z serwisu mogą być niestety słuszne, jednak 400zł to dużo jeśli chodzi o tylko reballing (zwłaszcza że pomoże tylko na pewien czas, gdyż sam układ jest pewnie z wadliwej serii), a już branie pieniędzy za coś czego się nie naprawiło jest już pomyłką.
    Na twoim miejscu poszukałbym prawdziwego serwisu, fachowego który nie tylko potrafi przysmażyć układ i wziąć 400zł.

• #3 14 Lut 2012 18:15
    kamilo2k
    Poziom 11  

Rozumiem że chodzi Ci o układy graficzne NVIDIA, ten serwisant powiedział mi że te układy często lecą lecz u mnie jest ATI RADEON.
    Wczoraj zaobserwowałem jeszcze że gdy włożę płytę z linux lub systemem czyta ja przez około 1 min.
    Kolego a powiedz mi czy jest jakaś możliwość wgrania biosu na nowo przez usb w tym modelu bo wiem ze istnieje możliwość zaczytania urządzenia usb robiąc kombinacje klawiszy:
    wpina się usb - podłącza ładowarkę - trzyma klawisze sys + B i naciska zasilanie.
    Sprawdzałem i u mnie po takiej próbie laptop wydal 2 bimp a diody num-caps lock przez jakiś czas przestają migać.

Panowie pomoże mi ktoś i udzieli odp. odnośnie biosu??

• #4 15 Lut 2012 09:13
    pawelbul
    Poziom 18  

Kolego układy ATI sprzed 2-3 lat lecą tak samo często jak wcześniej NVIDIE. Jedyna zaleta, że są łatwiej dostępne i tańsze.

• #5 16 Lut 2012 07:47
    kamilo2k
    Poziom 11  

A czy mógłbym jakoś wygrzać ten układ graficzny żebym miał pewność że to on jest winny?? No i co jeśli by się okazało że ten układ jest dobry, czy musiałbym wtedy go i tak wymienić (po wygrzaniu)??

• #6 16 Lut 2012 09:28
    pawelbul
    Poziom 18  

Myślę, że powinieneś znaleźć serwis który w pierwszym kroku przeprogramuje ci bios na programatorze. Wygrzać układ możesz gorącym powietrzem jeśli masz stację. Pamiętaj jednak, że wygrzewanie układów ATI nie zawsze jest skuteczne i potrzeba wyższej temperatury niż przy nVidii. Problemem u ciebie może nie być grafika lecz most północny który często pada w tym modelu a efekt będzie identyczny.

• #7 16 Lut 2012 22:05
    kamilo2k
    Poziom 11  

Laptopa 2 godziny temu zostawiłem w serwisie na diagnozę, tak więc mam nadzieję że usłyszę szczegółowa diagnozę.
    witam wierząc serwisowi uszkodzeniu uległ most południowy.
    Uzasadnienie serwisu:
    po wypięciu RAM-u sprzęt diagnostyczny zgłasza uszkodzenie kości ram jednak po włożeniu kości usterka zmienia się na uszkodzony BIOS na co serwisant stwierdził że takie objawy wskazują na most południowy, a nie na RAM bądź też Grafikę.
    Co wy na to??
    proszę o względnie szybkie opinie zanim zacznę wygrzewać most.

Więc tak jak pisałem wygrzałem mostek południowy raz i nic nie dało, wiec powtórzyłem tą czynność potem jeszcze most północny i grafikę wszystko po kolei lecz bez żadnych efektów.
    Co wy o tym myślicie??
    Czyżby to jednak była wina BIOS-a??

• #8 17 Lut 2012 17:46
    kamilo2k
    Poziom 11  

Dziś kość BIOS-u została wylutowana i wysłana do warszawy w celu zaprogramowania biosa.

Dodano po 2 [minuty]:

Zaobserwowałem że po wylutowaniu kości BIOS laptop jest zupełnie martwy.
    brak jakiejkolwiek reakcji na wciśnięcie przycisku power.

• #9 25 Lut 2012 17:39
    darko9
    Poziom 10  

To nie bios. Mam ten sam problem - przeprogramowałem kość biosu i nadal ten sam objaw.

• #10 26 Lut 2012 10:22
    kamilo2k
    Poziom 11  

Tak mówisz kolego to czemu u mnie wygrzanie wszystkich układów nic nie pomogło??
    Oczywiście zaczynając od wskazanego układu przez serwis.
    Obecnie oczekuje jeszcze za kością BIOS gdyż w warszawie mieli problem z programatorem,
    nie wiadomo co było przyczyna po zamontowaniu mojej kości padł im sprzęt i musiałem czekać jak gwarant dokona naprawy.
    Jak tylko otrzymam kość zaraz ją zamontuję i opiszę skutek dokonanych działań.

• #11 26 Lut 2012 14:07
    darko9
    Poziom 10  

U mnie wygrzanie układów tez nic nie pomogło a to dlatego bo któryś z układów jest trwale uszkodzony i nawet reballing nic nie pomoże, nie wiem tylko który układ. Biosa przeprogramowałem na dwóch różnych kościach (biosy pobrane ze strony hp, kości na pewno prawidłowo zaprogramowane) i nic to nie dało, na obydwóch jest taki sam objaw. Nie twierdze że u ciebie na pewno jest takie samo uszkodzenie jak u mnie - ale raczej nie nastawiałbym się że przeprogramowanie biosu przyniesie ci jakieś pozytywne rezultaty.

• #12 26 Lut 2012 16:17
    Endrju111
    Poziom 22  

W sumie z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dopiero raz ponowne programowanie dało oczekiwany rezultat (nie licząc przypadków, gdzie komputer padł z powodu nieprawidłowego lub przerwanego update biosu).

• #13 10 Mar 2012 09:56
    kamilo2k
    Poziom 11  

Witam panowie.
    Wasze przypuszczenia były słuszne.
    Wgranie nowego biosu nic nie dało a objawy pozostały.
    Mógłby ktoś dać mi wskazówki jak dokładnie wygrzać układ za pomocą opalarki (i tak już niewiele tracę)??

• #14 10 Mar 2012 10:03
    Endrju111
    Poziom 22  

Za pomocą opalarki możesz (masz całkiem spore szanse) na uszkodzenie układu i/lub samej płyty głównej, a wtedy tylko wymiana całej płyty pomoże.
    wbrew pozorom tracisz całkiem sporo, gdyż po naprawie w wyspecjalizowanym serwisie za 300-500zł masz naprawioną płytę (układ wymieniony na taki pozbawiony wady) i rok albo i więcej gwarancji na naprawę, zaś jeśli uszkodzisz płytę to za 600zł możesz co najwyżej kupić płytę używaną, która równie dobrze może paść po tygodniu lub miesiącu, gdyż na niej nadal będzie prawdopodobnie układ wadliwy).
    Ja rozumiem, że wiele osób ma zacięcie majsterkowicza i przekonanie że wszystko sami naprawią, ale niekiedy bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, sam kilka miesięcy temu musiałem tłumaczyć człowiekowi, dlaczego musi zapłacić prawie 1000zł za nową płytę, mimo że wadliwy był tylko układ za ok 120zł. Podobno szwagier widział na youtube, że da się za pomocą kalafonii i opalarki naprawić i będzie działać prawie za darmo, niestety nie udało się.

• #15 12 Mar 2012 07:08
    kamilo2k
    Poziom 11  

Więc po dobrym wygrzaniu układu IGP pojawiły się zmiany.
    Dlatego też HP idzie pod młotek na dawcę organów bo szkoda wrzucać kasę w złom, który w efekcie i tak zaraz padnie.
    Dziękuje wszystkim za pomoc.
    Moderatora proszę o zamkniecie tematu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME