Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY PSP-3004 brak obrazu, brak podświetlania

Łokietek 14 Lut 2012 13:34 5293 9
  • #1 14 Lut 2012 13:34
    Łokietek
    Poziom 2  

Witam, posiadam SONY PSP-3004 płyta:TA-095(1-882-072-11) po włączeniu zapala się zielona dioda (Power) fonia jest słychać jak przeskakują opcje w menu.
    Nie ma obrazu jak i podświetlania. Usterka nastąpiła po tym jak konsola spadła i uderzyła o ziemię.

Rozebrałem sprzęt posprawdzałem połączenia tasiemek jest O. K. Wyświetlacz nie jest nigdzie uszkodzony mechanicznie, przynajmniej tak mi się wydaje. Sprawdziłem dwa bezpieczniki: F6602-2.5A(TB)zasilanie oraz F7002-1.0A(LB)najprawdopodobniej podświetlanie wyświetlacza. Wychodzi na to że obydwa są O.K.

Proszę o pomoc może ktoś wie jak sprawdzić czy to jest wina płyty czy LCD.
    Z góry dziękuje

Łokietko

• Pomocny post
    #2 14 Lut 2012 14:18
    ebry
    Poziom 30  

Bez podstawienia nowego LCD nie dowiesz się czy to jest jego wina.

• Pomocny post
    #3 16 Lut 2012 00:16
    Krzychu ;)
    Poziom 17  

Po zdjęciu przedniego panelu możesz włączyć konsolę i spróbować przyjrzeć się na wyświetlacz pod kątem przy mocnym świetle - jeśli tylko podświetlenie nie działa, to na matrycy powinieneś dostrzec obraz :)

Możesz też sprawdzić napięcie na gnieździe od wąskiej taśmy wyświetlacza (pomiędzy pinem 1 a 4) - przy włączonej konsoli powinno wynosić ponad 20V.

• #4 18 Lut 2012 22:00
    Łokietek
    Poziom 2  

Witam ponownie.

Po włączeniu konsoli bez obudowy na wyświetlaczu (tylko przy mocnym świetle i jeszcze trzeba się dobrze wpatrywać) wyraźnie widać co kawałek pionowe pasy. Zaraz po wyłączeniu znikają.

Sprawdziłem napięcie na gnieździe od wąskiej taśmy wyświetlacza (przy odłączonym LCD) - napięcie zmierzone wynosi 31,8V.

W takim wypadku co sądzicie wyświetlacz czy płyta ?
    Pytanie czy sygnał wizji wychodzący z PSP jest poprawny czy wyświetlacz pokazuje głupoty?

Ale coś mi się wydaje że kolega ebry ma racje.

• #5 18 Lut 2012 22:18
    Krzychu ;)
    Poziom 17  

Na tę chwilę można stwierdzić, że jest przerwa w obwodzie podświetlenia (backlightu) wyświetlacza - albo ścieżka na wąskiej taśmie od LCD jest "złamana", albo któraś z diod jest spalona (jest ich od 5 do 7 - wewnątrz wyświetlacza).

Pionowe pasy nie są prawidłowym obrazem - może oznaczać uszkodzenie szerokiej taśmy od LCD.
    W takim wypadku najlepiej byłoby podstawić inny wyświetlacz - byłoby podświetlenie, no i byłoby wiadomo, czy nieprawidłowy obraz na wyświetlaczu jest winą taśmy/matrycy, czy sterownika LCD (w to drugie raczej wątpię) :)

P.S. Upewnij się, czy szeroka taśma jest dobrze wpięta w gniazdo oraz czy samo złącze nie jest zabrudzone.

• #6 18 Lut 2012 22:34
    ebry
    Poziom 30  

Panowie. To jest 3000 wersja. Ma ona inna oprawę LCD niż pozostałe. Dolna część jest bardzo krucha i bardzo łatwo jest ukruszyć szkło. Spotkałem się już z takimi przypadkami, gdy klient sam chciał wymienić zmienić laser i uszkodził LCD podczas odpinania.

Zamieszczam zdjęcie gdzie szukać pęknięć. Uwaga ! Jest je czasami bardzo trudno zauważyć.

SONY PSP-3004 brak obrazu, brak podświetlania

@ Łokietek bez podstawienia nowego LCD nie dowiesz się co jest przyczyną. Nie ma co na razie grzebać na płycie, bo można tylko więcej narozrabiać.

• #7 18 Lut 2012 22:49
    Łokietek
    Poziom 2  

Panowie zamawiam nowy wyświetlacz.

Jak go założę to dam znać co i jak.

Pozdrawiam i na razie dziękuje za pomoc.

• #8 20 Lut 2012 10:47
    Canis90
    Poziom 2  

Może warto było podłączyć najpierw konsolę pod tv? nawet z niesprawnym wyświetlaczem (a dobrą płytą) powinno coś się pokazać.

• #9 20 Lut 2012 17:18
    Krzychu ;)
    Poziom 17  

Podłączenie do TV kablem nic nie da - tzn prawdopodobnie będzie działał (obraz pojawi się), ale nie da to odpowiedzi na pytanie, czy sterownik LCD jest sprawny czy nie (sterownik TV-OUT i LCD są osobnymi, niezależnymi układami).

• #10 05 Mar 2012 23:00
    Łokietek
    Poziom 2  

Udało się !

Kupiłem nowy wyświetlacz zamontowałem i wszystko działa poprawnie.

Najpierw założyłem LCD na szybkiego i odpaliłem przy otwartej obudowie.
    Po włączeniu konsoli od razu zaświeciło się podświetlanie wyświetlacza.
    Następnie pojawiła się poprawna treść obrazu.

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Łokietek

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson