Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[excel] sumowanie wartości wg dat

14 Lut 2012 13:58 3259 5
  • Poziom 2  
    Cześć. Nawet nie zdawałem sobie z tego sprawy, że konto na elektrodzie mam od 2009, a dopiero dziś piszę pierwszego

posta. W poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu przeszukałem google i doszedłem do poziomu wykorzystania sumy

iloczynów, którą chciałbym poprawić, żeby wyświetlało poprawnie wyniki.

Mam zestaw danych wpływających wniosków, np:
    17 grudnia
    17 grudnia
    18 grudnia
    18 grudnia
    17 stycznia
    17 stycznia
    itd.

Problem który chcę rozwiązać to podliczenie ile w danym dniu wpłynęło wniosków. Częściowo sprawę rozwiązałem

stosując SUMĘ ILOCZYNÓW wyglądającą następująco:
    =SUMA.ILOCZYNÓW((DZIEŃ(A:A)=DZIEŃ($A$2))*($B:$B);$B:$B)
    DZIEŃ(A:A) - kolumna z datami
    DZIEŃ($A$2) - zaznaczenie komórki, w którym dniem jest 17 grudnia
    $B:$B - kolumna, w której wszystkie wartości wynoszą 1

Problemem jest to, że wynik który otrzymuję sumuje wszystkie 17-te dni tygodnia. W związku z tym mam pytanie. Jak

przerobić użytą funkcję, żeby wskazywała na 17-ty dzień wybranego miesiąca lub jaką inną metodą to zrobić?

Dziękuję za wskazówki i pozdrawiam!
  • Poziom 40  
    Jak znasz sumę.iloczynów() w zastosowaniu do obliczeń z warunkami to czego nie rozwinąłeś dalej :)
    Na marginesie w twoim przypadku kolumna B nie jest ci potrzebna. Dodałem ograniczenia dla kolumny A bo w excel'u 2003 i niżej trzeba ograniczyć zakres inaczej wskaże błąd.

=SUMA.ILOCZYNÓW((DZIEŃ(A1:A100)=DZIEŃ($A$2))*1;(MIESIĄC(A1:A100)=MIESIĄC($A$2))*1)
  • Poziom 2  
    Dopiero dziś się dowiedziałem o istnieniu SUMY.ILOCZYNÓW, więc moja wiedza jest znikoma. Zrobiłem coś co dało mi wynik z wszystkimi 17-tymi dniami miesiąca i chcę z tego wybrać jedynie np. 17.12
  • Poziom 40  
    "Przepisowo" suma.iloczynów() służy do czego innego. Niemniej można ja właśnie wykorzystać do sumowania i zliczanie przy różnych warunkach "na raz" (nie jest to opisane w pomocy M$)

I co nie działa "moja" formuła?

Zamiast dzień(A2) możesz wskazać inną komórkę gdzie z ręki bedziesz wpisywał dzień np:17 i to samo możesz zrobic z miesiącem.
  • Poziom 28  
    Cytat:
    suma.iloczynów() służy do czego innego

I to racja. Do obliczenia tego co chcesz użyłbym LICZ.JEŻELI(ZAKRES;KRYTERIUM)
  • Poziom 2  
    Działa, ale po lekkiej przeróbce. Przy okazji popytałem w innych miejscach i dowiedziałem się, że do moich obliczeń najlepiej użyć tabeli przestawnej. Działa idealnie, ale nie wiem jak dodać większą liczbę danych :|

marek003 napisał:
    "Przepisowo" suma.iloczynów() służy do czego innego. Niemniej można ja właśnie wykorzystać do sumowania i zliczanie przy różnych warunkach "na raz" (nie jest to opisane w pomocy M$)

I co nie działa "moja" formuła?

Zamiast dzień(A2) możesz wskazać inną komórkę gdzie z ręki bedziesz wpisywał dzień np:17 i to samo możesz zrobic z miesiącem.