Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP DV6000 - brak podświetlenia

grzemach 14 Lut 2012 17:42 2117 8
  • #1 14 Lut 2012 17:42
    grzemach
    Poziom 20  

Witam,
    Mam laptopa (znajomych) HP DV6000. Padło w nim podświetlanie.
    Na matrycy jest zupełna ciemność, ale gdy w ciemnym pokoju poświeci się latarką prosto w matrycę - widok jest prawidłowy. W ten sposób przełączyłem na zewnętrzny monitor i tam wyświetlanie jest super :)

Na laptopach się do końca nie znam, wiem że to mogą być inwerter lub matryca (świetlówka). Może mi ktoś napisać jak zdiagnozować czy jest to problem z jednym czy z drugim? A może jedynym sposobem jest zakup i wymiana inwertera i wtedy będzie jasna sprawa?

0 8
  • #2 14 Lut 2012 18:16
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Na pewno musisz rozebrać część laptopa, sprawdź napięcia na inwerterze oraz na Twoim miejscu rozebrał bym matrycę i sprawdził w jakim stanie są świetlówki (mogą być po prostu przepalone lub pęknięte - widziałem już takie przypadki).

0
  • #3 14 Lut 2012 18:25
    boro1234567
    Spec od komputerów

Podaj jakie masz napięcia na złączu inwertera, sprawdź bezpiecznik w inwerterze, podstaw świetlówkę.

0
  • #4 14 Lut 2012 18:30
    grzemach
    Poziom 20  

Już wiem jak sprawdzić :)
    Mam inną pękniętą matrycę - podpiąłem, ona zadziałała (pojawiło się białe tło). więc jest to świetlówka - chyba wezmę po prostu matrycę wymienię, 250zł a ma się pewność ;)

0
  • Pomocny post
    #5 14 Lut 2012 18:39
    boro1234567
    Spec od komputerów

A nie taniej świetlówkę wymienić?

0
  • #6 14 Lut 2012 18:40
    pawel-jwe
    Poziom 30  

A nie lepiej wymienić samą świetlówkę? Na pewno było by taniej świetlówki rzadko przekraczają 40-50zł (a często kosztują ok 20zł)

0
  • #7 14 Lut 2012 19:03
    grzemach
    Poziom 20  

większość osób stwierdza, że jest to bardzo ciężkie zadanie, nie widziałem nigdzie jakiegoś tutoriala do tego. Nie rozbierałem matrycy :)

0
  • Pomocny post
    #8 14 Lut 2012 19:15
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Osobiście rozbierałem całkowicie matrycę w monitorze zewnętrznym i było to banalnie proste (wszystko trzymało się na metalowych zatrzaskach które bez problemu rozłączałem paznokciem). Rozebranie matrycy, wyciągnięcie i sprawdzanie świetlówek, a następnie złożenie matrycy zajęło ok 30-45min. (a robiłem to pierwszy raz).
    Oczywiście wszystko zależy budowy samej matrycy, ale dokładnie się przyjrzyj jej budowie i przynajmniej spróbuj.

0
  • #9 14 Lut 2012 19:47
    grzemach
    Poziom 20  

w sumie to rozbierałem dyski twarde - żaden później nie działał :D
    ok, dzięki za porady

Cóż, zrobiłem podświetlenie wymienione - działa. Jednak na matrycy pojawił się 5mm pasek... nie dość ostrożnie to chyba zrobiłem i uszkodziłem połączenie elektroniki z matrycą :(

0
  Szukaj w 5mln produktów