Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pamięć. Jaka kość do mojej koncepcji ?

14 Feb 2012 17:50 1281 6
  • Level 8  
    Witam wszystkich. Od dziś jestem nowym forumowiczem elektrody. ;-) Zawitałem do was ponieważ od pewnego czasu kombinuje sobie z pewnym układem cyfrowym i niestety ale utknąłem w martwym punkcie. Na początek opiszę co chcę zrealizować:

Pamięć re-programowalna (może być chwilowa, nie koniecznie trwała) jak chodźmy RAM. (Na początek nie istotne jest to jak będzie realizowane jej programowanie) Ważne jest że pamięć programowana ma być kodem z assemblera. Zakładamy więc że prze-kompilowaliśmy kod i mamy go na scalaczku. Chcę odczytać teraz z tej kości linijka po linijce dane ( przydała by się więc kość która odczyt umożliwiała by po danym adresie) adres startu może być jakiś narzucony i zawsze ten sam. Następnie chcę odczytaną daną przekazać na rejestr bitowy. Miało by to wyglądać jak na załączonym obrazku:

Pamięć. Jaka kość do mojej koncepcji ?

Chciałbym żeby to działało tak że jeśli za zegar przyjmiemy jakiegoś buttona a na wyjściu rejestru umieścimy LED'y to przy każdym takcie będę tam widział binarnie swoją instrukcję. Mam jednak problem ze znalezieniem odpowiedniej kości pamięci która by mi umożliwiła taką operację. Oczywiście jeśli trzeba to mogę przyjąć że jest osobny układ który będzie zwiększał przy każdym takcie zegara adres żeby czytać z kolejnych komórkach pamięci. Z informacji jakie posiadam to należało by równiierz aby pamięć wystawiała dane szeregowo a rejest był wtedy szeregowo - równoległy.

Prosił bym powiedzcie co o tym myślicie, oraz czy znacie kość pamięci która by mi mogła pomóc ( oczywiście zarazem dała by radę dogadać się z rejestrem ;-) ).
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 8  
    Dziękuję pięknie wiele mi to wyjaśniło niestety ta kość to EPROM czyli kasowanie tylko jakimiś ultrafioletami. Strasznie nie ciekawa sprawa :-( Sama jednak jej konfiguracja jest genialna. Szyna adresowa + wyjścia (od razu równolegle). Może znacie coś zbliżonego konstrukcyjnie do 2764 tyle że łatwego do przeprogramowywania?
  • User removed account  
  • Level 38  
    EPROMY są różnych rodzajów. Są też kasowane elektrycznie i jeżeli pamięć ma być programowana osobno to można zrobić osobny dla niej programator lub zawrzeć go jakoś w układzie docelowym. Są też epromy z którymi się komunikuje za pomocą różnorakich magistral.
  • Level 8  
    Najlepszym a wręcz idealnym rozwiązaniem była by możliwość dostępu do tego EPROMA cały czas. Czyli coś sobie z niego tam pobieram i nagle jak mnie chęć najdzie ;-) mogę coś do niego zapisać w konkretne miejsce pamięci i dalej odczytywać. Czy ktoś by mógł mi powiedzieć czy w przypadku układu EPROM 27128 po zaprogramowaniu jeśli na nóżkę "1" Vpp podamy zasilanie i spróbujemy coś zapisać do danej komórki to to się powiedzie? Czy nie można wykonywać takich operacji na tym układzie (ZAZNACZAM ŻE W UKŁADZIE SIEDZI JUŻ PROGRAM A MU PRÓBUJEMY NAGLE COŚ ZMIENIĆ)?
  • Level 16  
    Przecieram oczy ze zdumienia. W 2012 roku ktoś mówi o użyciu, w nowo projektowanym układzie, pamięci UV-EPROM 2764 czy 27128.
    gaskoin wrote:
    EPROMY są różnych rodzajów. Są też kasowane elektrycznie i jeżeli pamięć ma być programowana osobno to można zrobić osobny dla niej programator lub zawrzeć go jakoś w układzie docelowym(...)

No właśnie. Przecież powszechnie dostępne są pamięci EEPROM i FLASH. Z dostępem szeregowym lub równoległym, bardzo tanie, o różnych pojemnościach i można je kasować i zapisywać w układzie docelowym tysiące razy bez jakichkolwiek lamp ultrafioletowych czy programatorów. Słowa kluczowe: EEPROM, E²PROM, FLASH. Na rynek wchodzą też - niestety na razie drogie - pamięci FRAM, które w ogóle nie wymagają programowania, a jedynie prostego wpisania danych (jak do pamięci RAM).
pcbway logo