Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

frezarka heckert fu 400-V

jaco3 14 Feb 2012 17:51 5604 6
    jaco3
    Level 11  
    Witam!
    Panowie, mam problem z frezarką w której jakby się mogło wydawać prosta awaria okazała się bardzo czasochłonna. Frezarka pracuje tylko w jedną stronę tzn. działają wszystkie posuwy ale tylko w jedną stronę. Można przesunąć stół w prawo, do przodu, do góry. Nie działa posuw w lewo, do tyłu i w dół. Nie mamy żadnych schematów więc po kolei sprawdzam styczniki jak na razie wszystko jest ok oprócz tego, że nie mam już czasu a wyjęcie któregokolwiek jest bardzo czasochłonne. Czy uszkodzenie którejkolwiek z krańcówek może powodować takie objawy? Ciężko będzie się do niektórych z nich dostać. Może ma ktoś schemat??
    Sterowanie jest wykonane w całości na stycznikach. Dziękuję za wszelkie informacje.frezarka heckert fu 400-V
    jacur
    Level 32  
    Możliwe ze jest zablokowana któraś krańcówka bezpieczeństwa, najprawdopodobniej krańcówki od osi X,Y i Z będą w szeregu z cewką stycznika. Zacznij szukać od cewki stycznika który się nie chce załączyć w stronę do zasilania, bez schematu to będzie czasochłonna naprawa
    onatos
    Level 11  
    To jest największy błąd, kupując maszynę bez DTR .
    Często na aukcjach są drt do różnych maszyn , warto zajrzeć .
    Albo sprawdzić czy ktoś ma do sprzedania taką maszynę i zwrócić się do właściciela o zrobienie kopii . Kilkakrotnie robiłem takie przysługi znajomym z dtr moich maszyn .
    A ile czasu zaoszczędzone . :D
    Razor_12
    Level 2  
    Witam

Podaj chociaż nazwę tej frezarki, może akurat mam podobną na zakładzie (szafa wygląda znajomo). Podaj trochę więcej informacji... jeżeli stół poruszany jest przez silnik to musisz sprawdzić elektrosprzęgła. Te posuwy, których nie masz, to posuw stołu szybki czy roboczy (czy obu nie masz).

Pozdro

Edit:
    Sorry, nie zauważyłem z początku nazwy maszyny
    jaco3
    Level 11  
    Tak jak pisałem działają wszystkie posuwy ale tylko w jedną stronę. W drugą nie ma ani wolnych ani szybkich. Próbowałem znaleźć dtr ale niestety nieskutecznie. Naprawę będę kontynuował w przyszły weekend więc dam znać co i jak.
    andpob
    Level 11  
    Widać jakby jeden ze styczników się nie załącza, który włącza silnik stołu w jednym kierunku. Ten stycznik jest zasilany przez styk pomocniczy drugiego stycznika do przeciwnego kierunku. SPRAWDŹ ten styk pomocniczy. Znajdź te styczniki poprzez ręczne wciskanie na moment i patrzenie czy silnik z boku stołu sie kręci (posuw stołu). Są jeszcze elektrosprzęgła ale najpierw muszą być obroty silnika stołu.
    Karol040
    Level 2  
    Cześć mam ten schemat jak chcesz to pisz na jak16(malpa)gazeta.pl