Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rezystancja przewodów pomiarowych miernika SONEL MZC-2

14 Lut 2012 18:54 7301 20
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Pewnie chodziło o to w tej instrukcji że producent zaleca stosowanie wyłącznie swojego osprzętu do mierników w celu zachowania poprawności wyników pomiaru.
    Kiedy wybieram długość przewodu w ustawieniach to automatycznie miernik przyjmuje na to poprawkę w obliczeniu wyniku. Więc samoróbka raczej odpada ze względu na wnoszenie dodatkowej rezystancji do pomiaru. Chodzi mi tu o pomiar pętli zwarcia. Jako ciekawostkę podam ci że na jednym przewodzie mam oznaczenie typu LggGs 1mm2 producent Eltron-Kabel Jaworzno ``na jednym`` bo reszta jet goła bez oznaczeń.
    Teraz wziąłem i zmierzyłem 1.2m przewód i wychodzi mi wynik 0.03Ω na pomiarze 200mA ( na wyświetlaczu ) ( zakres 0,00...9,99Ω / rozdzielczość 0,01Ω / niepewność podstawowa +/- 3% i +3 cyfry ) To tak z nudów ci zmierzyłem, ale wszystkie jakie mam 1.2m dają taki sam wynik pomiar robiłem na MRU-105 pomiar: metoda dwubiegunowa 200mA przewód wtykany bezpośrednio w miernik i klik na start :D
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    witam
    mierniki Sonela są kalibrowane na różne długosci kabla wię nie mozna zmieniać tak sobie różne długości kabli.
    Ja mam miernik z kablem 10m. I tak został mienik skalibrowany.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.

lordpakernik napisał:
    Witam. Ja w mzc-2 nie mam możliwości wyboru długości przewodów. A producent dołączył 5m przewód L i 1,2m przewód PEN. Zakupiłe już przewody zrobię te kable i porównam wyniki i dam znać:) W instrukcji pisze tylko, żeby używać oryginalnych przewodów SONEL dlatego chcę zrobić równiótko po 1,2 metra przewody pomiarowe.

I w ten sposób będzie źle - szkoda tylko ciąć przewód.
  • Specjalista elektryk
    zdzisiek1979 napisał:
    Teraz wziąłem i zmierzyłem 1.2m przewód i wychodzi mi wynik 0.03Ω na pomiarze 200mA ( na wyświetlaczu ) ( zakres 0,00...9,99Ω / rozdzielczość 0,01Ω / niepewność podstawowa +/- 3% i +3 cyfry ) To tak z nudów ci zmierzyłem, ale wszystkie jakie mam 1.2m dają taki sam wynik pomiar robiłem na MRU-105 pomiar: metoda dwubiegunowa 200mA przewód wtykany bezpośrednio w miernik i klik na start :D

Czyli wartość zmierzona zawiera się między 0,0009Ω a 0,0609Ω a zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku 0,00Ω do 0,06Ω. :D To tak trochę na boku.
    Dobre przewody zrobiłeś Kolego lordpakernik, jeśli starannie to możliwe że lepsze niż dostarczane z miernikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    To więc tak:
    Pomiar pętli zwarcia L-N
    Adapter wtyczka: 0.64Ω , 0.65Ω , 0.65Ω
    Przewody pomiarowe 1.2m: 0.68Ω , 0.66Ω , 0.67Ω

A tak dla jaj przewód L 10m w mierniku zostawiłem ustawienie 1.2m ( czyli wszystko zostało źle zmierzone ): 0.84Ω , 0.85Ω
    A teraz ustawione w mierniku L 10m ( wszystko tak jak należy ): 0.69Ω , 0.68Ω

Wszystko robione na tym samym gniazdku pomiary robiłem po 3 razy gdyż wyniki się lekko różnią.
  • Poziom 37  
    Zapomnij, tak sobie teraz myślę że to niema sensu.
    Co chcesz zrobić dłuższe krótsze? Bym wziął kupił 2.5mm2 i z nich zrobił i tyle to co wniosą w pomiar będzie i tak bez znaczenia. Niby miernik jest zrobiony tak by uznawał przewody pomiarowe "L" ale powiem ci tak: jeśli chcesz zrobić przewód długości 5m to zrób se z 2.5mm2 lub 1.5mm2 a w mierniku zostaw ustawienie "L" 1.2m :D i tyle rezystancje jaką doda przewód do pomiaru to ...
    Niby producent zaleca swoje przewody ale chyba tylko po to że 10% dochodów to na akcesoriach.
    Zawyżyć nie zawyżysz wyniku, zaniżyć nie zaniżysz to są ułamki Ω. Tlenki na stykach w gnieździe mogą dodać większą rezystancję :D

Miałem dzisiaj robotę babka chciała by założyć jej eski bo ma dwa topiki i coś zaśmierdziało i światło przygasa. Przyszedłem zmierzyłem pętle w gniazdku ponad 1.1Ω patrzę w oprawkach wkładki kalibracyjne rozsypane skorodowane wypalone mówię wymienię je i po bólu nie chce esy kurna instalacja aluminium dwie godziny montowałem rozdzielnię na 3esy a w niej tylko dwa :| kaszana porażka kwiatek. Skończyłem pomiar w gniazdku 0.65Ω Zwykła warstwa tlenków i korozji w oprawce dodała dobre 0.5Ω

Z czystej ciekawości bym zrobił próbę w kuchni bo to moje laboratorium ale nie mam "bananów" :D przewody mam :D