Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz z kina. Pomysł na poskładanie.

romoo 26 Dec 2004 18:05 2135 11
 • #1
  romoo
  User under supervision
  Ostatnio znalazłem na strychu u znajomego tego wzmaka, albo to co po nim zostało. Ma on trafo zasilające i wyjściowe(S=25cm^2) ,dwa kondensatory filtrujące 32+32yF /550V dławik filtrujący i brakuje lamp i kilku oporników. Podobno lampy mocy były duże grubsze po środku (może 6L6),ale się spaliły i gość nie dokupił (chyba nie chciał się w to bawić hehe). Czy ma ktoś pomysł jak to poskładać? Lampy mniejszej mocy mam i coś dopasuje ale te końcowe to będzie problem, a lampe prostowniczą to chyba 1N007 dwoma szeregowo zastąpię,bo trafo jest na dwudiodę prostowniczą zrobiony.Ponoć kiedyś to pracowało w kinie.
 • #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam
  Na foto wiele nie widać, szczególnie jeśli chodzi o lampy mocy, zrób foto podstawki lampowej, spece od akustyki to rozgryzą, najprawdopodobniej pracowały tam EL34 (84). Ale basy tam chodziły super, warto naprawiać.
 • #3
  Jimi Hendrix
  Level 19  
  Co do podstawki lampy prostowniczej to podstawka do lamp stalowych. Najprawdopodobniej pracowała tam AZ12 (mocna duodioda)
 • #4
  romoo
  User under supervision
  Przemierzyłem układ i zasilacz daje 383V na anody tj. jakieś 520V stałego i 12,8 V na żarzenie. 2 Lampy mocy mają szeregowo polączone żarzenia i 2 lampy sterujące też mają szeregowo podłączone żarzenia. Wzmak ma chyba wejście symetryczne. Duodioda to faktycznie AZ.A po napięciu anodowym to chyba el84 odpada? Kumpel mi naszkicował lampę mocy, mniejwięcej taka jakl na rysunku.
 • #5
  Jimi Hendrix
  Level 19  
  Nie zamieniaj AZ na półprzewodnik! To obciach! A tą lampą może być coś z serii 6L6 - zgadłem? Jakiej produkcji jest ten wzmak?
 • #7
  Jimi Hendrix
  Level 19  
  No to spróbuj napisać wyprowadzenia, daj fotkę, to coś dopasujemy
 • #8
  Mbachanek
  Level 13  
  Tak, wzmacniaczem końcowym będzie 6p3s ona ma taki kształt i podstawkę. Może to być ew. KT88 ale w tamtych czaasach ............
 • #9
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  UWAGA ZE WZMACIACZAMI OD PROJEKTOROW FILMOWYCH.
  Generalnie zdecydowana wiekszosc wymaga zasilania 110V a nie 220V!!!!

  Wraz z projektorem oprocz wzmacniacza byl dodawany zasilacz obnizajacy napiecie siec z 220V na 110V (trafo, lub autotransformator) czesto ze stabilizatorem napiecia.

  Co do zastepowania lam prostowniczych - mozna zastapic je diodami poprzewodnikami, ale z daleka od zwyklych diod typu 1N4007. Wzrosna zaklocenia z sieci. Zwykle diody krzemowe maja wade polegajaca na generowaniu okropnych zaklocen. Poecam bardziej diody Schotky'ego lub Fast Recovery - nie beda generowac uporczywego terkotu. Kazda diode nalezy zablokowac po przez polaczony rownolegele do nie kondesator o pojemnosci olo 5nF na napiecie pracy 630V.

  Stosujac diody polprzewodnikowe moza zwiekszyc pojemnosci kondesatorow elektrolitycznych w filtrze napiecia zasilania (np. 220uF / 400V).

  Warto zapameitac ze jesli stosujemy lampy prostownicze to kondesatory w filtrze za prostownikiem NIE MOGA MIEC DUZYCH WARTOSCI!!!!. Zazwyczaj niewiecej niz 32uF - jesli chodzi o poierwszy kondesator. Kolejne - w zaleznosci od wartosci opornika w filtrze zasilacza. Wieksza wartosc zamiast poprwic filtracje moze ja pogorszy a na pewno spowoduje szybkie wykonczenie katody lampy prstownicze (moze w niej powstac cos ala luk elektryczy - gaz beda bowiem ulotnia sie z materialow elektrod lampy).

  Lampy prostownicze nie toleruja szpilkowego poboru pradu o duzym natezeniu. Dlatego jako jeden z podstawowych prametrow katalogowych jest podawana maksymalna pojemnosc kondesatora filtrujacego.

  Ponadto po zastosowaniu diod polprzewdnikowych znacznie podniesie sie napicie zasilania. Efekt uboczny - wuieksza moc swyjsciowa. Inny ew. problemy z kondesatorami elektrolitycznymi. Prostownik na diodzie lampowej moze miec spadek napiecia kilkanascie wolt. Na diodach Schotkiego poniżej 1 wolta.
  Wracajac do wzmacnaiczy kinowych. Jesli konstrukcja opierala sie na pomyslach radzieckich - to lampy mocy sa typu 6P3S - odpowiedniki amerykanskich 6L6. Natomiast wzmacniacze produkcji DDR uzyawaly powszechnie np. nieco egzotycznych EL12 (EL12N, EL12spec itp). Te lampy moza czasem kupic na Allegro. Gorze z lampami prostoniczymi - uzywano dziwacznych lamp EYY113. Tu gorzej - pozostaje jedynie przerobka na polprzewodniki.
 • #10
  MichałKob
  Level 20  
  Poniewa| rozmowa dotyczy lamp 6p3s, chciaBem poprosi o maBe wyjasnienie.
  ZeskanowaBem 3 lampy, pierwsza to 6Π3C, druga 6P3S, trzecia - RFG5.
  Co do pierwszej i drugiej - Jak je wykorzystac (nie mam traf) i czy to takie same lampy?
  Co do drugiej - Czy tak zaczarniona w [rodku lampa nie nadaje sie juz do niczego? [data prod. XII-56, jeszcze sie zarzy!]
  Co do trzeciej - ma ona urwane doprowadzenia katody i |arzenia. Czy ma jeszcze jakas wartosc, czy juz do niczego sie nie nadaje? [Data prod. 235/57]
  Pierwsza jest z roku 1988.
 • #11
  jdubowski
  Tube devices specialist
  MichałKob wrote:
  ZeskanowaBem 3 lampy, pierwsza to 6Π3C, druga 6P3S, trzecia - RFG5.


  I gdzie ten skan?

  MichałKob wrote:

  Co do pierwszej i drugiej - Jak je wykorzystac (nie mam traf) i czy to takie same lampy?


  6Π3C to radziecka kopia 6L6, produkowana też w Polsce (była stosowana w wielu importowanych urządzeniach, zwłaszcza wojskowych) pod oznaczeniem 6P3S.
  MichałKob wrote:

  Co do drugiej - Czy tak zaczarniona w [rodku lampa nie nadaje się juz do niczego? [data prod. XII-56, jeszcze się zarzy!].

  Polskie 6P3S miały dosyć ciemny getter, więc może byc tak że to zaczernienie to nie jest objaw zużycia.
  MichałKob wrote:
  Co do trzeciej - ma ona urwane doprowadzenia katody i |arzenia. Czy ma jeszcze jakas wartosc, czy juz do niczego się nie nadaje? [Data prod. 235/57]

  To jest lampa prostownicza WN, stosowana w pierwszych niemieckich telewizorach wypuszczonych w 1939. Gdyby była sprawna - podejrzewam że można by ją sprzedać na niemieckim ebayu za rozsądną cenę.