Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór bezpieczników sieć trójfazowa

wolft1234 16 Feb 2012 15:24 10485 37
 • #31
  wolft1234
  Level 13  
  Tak jest. Silniki podpięte są bezpośrednio do sterownika (w sterowniki są bezpieczniki które zabezpieczają fazę L2 i L3. Nie ma zabezpieczenia na fazie L1 w sterowniku). Jedynie grzałka nie jest podpięta bezpośrednio do sterownika gdyż nie ma w nim wyjścia trójfazowego na grzałkę.
  Dlatego też wyjście grzałki steruje stycznikiem do którego podpięte są fazy zasilające grzałkę. Oczywiście że przeanalizuję to ale chciałbym też zasięgnąć informacji od ludzi z doświadczeniem aby nie popełnić błędu. Jeżeli nie nie chcesz mi pomóc to muszę poczekać na innych użytkowników. Mimo wszystko dziękuje za wskazówki.
 • CSICSI
 • #32
  INTOUCH
  Level 30  
  Czytaj kolego uważnie.
  Przedstaw dokładnie jak masz zrealizowane obwody główne (siłowe) na schemacie wraz z rzetelnym opisem. Raz piszesz, że silniki pomp są załączane przez przekaźniki, innym razem, że przez elektronikę.

  Bardzo rzadko się zdarza, że sterownik jest przystosowany do bezpośredniego załączania obwodów siłowych.
  Muszę wiedzieć co to za sterownik bezpośrednio załączający obwody siłowe, żeby wiedzieć czy nie wybuchnie w przypadku nie zadziałania prawidłowo dobranego zabezpieczenia głównego. Indywidualne zabezpieczenia dla odbiorników powinny być zainstalowane przed sterownikiem, a nie w sterowniku.

  Elementy elektroniczne są bardziej wrażliwe na przeciążenia niż elementy elektryczne. Silnik wytrzyma 5 krotnie większy prąd podczas rozruchu.
  Źle dobrany przekaźnik, tyrystor, czy tranzystor już nie wytrzyma 5 krotnie większego prądu pobieranego przez silnik w czasie trwania rozruchu. Tu tkwi problem doboru zabezpieczenia głównego, oraz indywidualnego zabezpieczenia odbiorników.
 • CSICSI
 • #33
  wolft1234
  Level 13  
  Silniki załączane są za pomocą przekaźników które znajdują się na płycie PCB (16A). Elektronika to dla mnie płyta PCB wraz z wszystkimi elementami sterującymi. Na moim schemacie pominąłem wszystkie elementy pośredniczące gdyż ważne było dla mnie zabezpieczenie. Sterownik posiada zabezpieczenia na płycie w takiej postaci jak to opisałem wcześniej. Fazy w sterowniki są rozprowadzone w ten sposób aby nie obciążać jednej fazy a rozłożyć to na trzy. Na pewno mogliby zrobić sterownik który zasilany byłby z jednej fazy ale wtedy natężenie prądu byłoby strasznie duże.
  Nie ma tam elementów które potrafiłyby załączyć wyjście trójfazowe. Wszystkie urządzenia wyjściowe są jednofazowe. Dlatego też ważne jest aby zastosować stycznik którego cewka jest podłączona do wyjścia grzałki + zabezpieczenia termiczne w samej grzałce. Co chciałbyś jeszcze wiedzieć? Jakie informacje są Ci potrzebne?
 • #34
  wolft1234
  Level 13  
  Mogę liczyć na czyjąś pomoc w rozwiązaniu problemu?
 • #35
  Marek_Pe
  Level 23  
  Problem został rozwiązany w pierwszych paru postach, dalej to już tylko bicie piany.

  A jak kolega zrobi to już inna historia. :!:

  Pozdrowienia
 • #36
  wolft1234
  Level 13  
  Tak ale jeszcze mam problem z zabezpieczeniem głównym które powinno być w rozdzielni. Reszta jest już jasna.
 • Helpful post
  #37
  INTOUCH
  Level 30  
  Wpisz w Google hasło "selektywność zabezpieczeń"
  I przestań bawić się w pozycjonowanie swojego tematu.
  Twój problem na tym forum nie jest najważniejszy.
 • #38
  retrofood
  Moderator of the Technical section
  Wystarczy.