Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat do przestudiowania i prośba o pomo-c

alicjah05 14 Lut 2012 20:11 1141 2
  • #1 14 Lut 2012 20:11
    alicjah05
    Poziom 7  

Witam wszystkich.
    Mam mały problem.
    Posiadam piec jednofunkcyjny VAILLANT z otwartą komorą spalania.
    Do tego zasobnik ACV ,wymiennik płytowy oraz kominek z płaszczem wodnym.
    Chciałbym wpiąć kocioł gazowy do systemu zamkniętego ale tak by paląc w kominku
    ogrzewana była woda w zasobniku.
    Na schemacie własnego pomysłu zaznaczyłem nitki które są dla mnie niewiadomą.
    To znaczy nie wiem jak zachowa się w kotle np zwór trójdrożny.
    Bardzo proszę wszystkich o przeanalizowanie mojego projektu może ktoś ma jakiś inny pomysł.

0 2
  • #2 14 Lut 2012 23:11
    COOLka5
    Poziom 18  

Troszkę przekombinowany ten twój schemat, zrobiłem inny zerknij.
    Dodatkowo zrób rozłącznie kotła tam gdzie regulator pokojowy się podłącza poprzez przekaźnik jak pompa od wymiennika się załączy. Czyli w momencie gdy kominek chodzi a dokładnie pompa wymiennika to kocioł się nie włączy nawet jak regulator pokojowy będzie tego chciał.
    Sterowanie zasobnikiem możesz wykonać np Auratonem 1111 ma on dużo innych funkcji ale nas interesuje to że na wyświetlaczu ustawiasz żądaną temp wody i on nam steruje zaworem 3-drogowym czy dawać w c.o. czy w c.w.u. i włączone jest na stałe - czyli nawet jak kominek jest zimny a chodzi kocioł gazowy to on sobie też będzie przełączał zawór ale nie wpływa to na pracę układu.
    Na schemacie nie rysowałem naczynia wzbiorczego w układzie otwartym itp. aby nie zaciemniać.

0
    Załączniki:
  • #3 19 Lut 2012 19:54
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Kolego alicjah05 trochę prze-kombinowałeś.
    Te pompy na C.O. i na ładowanie zasobnika C.W.U. będą pracowały szeregowo z pompą kotła gazowego, podczas gdy będzie pracował ten kocioł. Natomiast nie rozumiem idey tego zaworu 3-drogowego na powrocie do wymiennika. Tu chyba coś namieszałeś.
    Jeśli stosujesz dwie pompy po stronie układu zamkniętego, to nie jest ci potrzebny zawór 3-drogowy przy wymienniku.

Schemat kolegi COOLka5 może poprawnie działać, ale tylko z kotłem, który ma zawór 3-drogowy na zasilaniu.

Ponadto nie widzę w żadnym z tych schematów, nic co może kontrolować temperaturę ogrzewania podłogowego.

Kolego alicjah05 napisz gdzie twój kocioł gazowy ma zawór 3-drogowy, na zasilaniu czy na powrocie (nie znam dokładnie budowy twojego kotła), a to jest bardzo ważne podczas projektowania schematu hydraulicznego.
    Napisz też coś o ogrzewaniu podłogowym: ilość pętli, powierzchnia ogrzewania podłogowego, sposób ułożenia rur ogrzewania podłogowego.
    Daj odpowiedź na pytania, to zaproponuje ci schemat.
    Pozdrawiam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo