Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp i program BASCOM konfiguracja

elektro-pol 14 Lut 2012 20:48 6965 24
  • #1 14 Lut 2012 20:48
    elektro-pol
    Poziom 12  

Witam
    Kupiłem ostatnio na znanych aukcjach programato USBasp AVR ATMEL ISP
    mam zamiar programować Układ ATmega8 w programie BASCOM chyba że radzicie jakiś inny.Problem polega na tym że nie mam pojęcia jak to wszystko skonfigurować aby napisany program wysłać do programatora.

Dodano po 1 [minuty]:

PS wiem że czeba skompilować i wysłać do chipa ale nie wiem jak ma być w ustawieniach aby program wiedział na jakie wyjście ma wysłać.
    Liczę na waszą pomoc i wyrozumiałość.

0 24
  • #2 14 Lut 2012 20:57
    mirekk36
    Poziom 42  

Jeśli chodzi o ATmega8 albo ATtiny2313 to może pomoże ci to: LINK ?

0
  • #3 16 Lut 2012 17:37
    elektro-pol
    Poziom 12  

Zainstalowałem avrdude gui i mkAVR Calculator.
    mkAVR Calculator działa dobrze bo znajduje układ i pokazuje że jest gotowy.
    Natomiast nie mam takiego czegoś w Programmer aby wybrać ten program żeby się po kompilacji włączył. Mam bascoma 2.0.5.0 demo. Więc jak przesłać inaczej ten program do układu?

0
  • #4 16 Lut 2012 18:13
    mirekk36
    Poziom 42  

Jak to nie masz ? przecież tam jest filmik na którym pokazałem co i jak - trzeba wybrać "External programmer" .... hej ;) no przecież jest to na filmiku pięknie pokazane co po kolei w Bascomie trzeba ustawić

0
  • #5 16 Lut 2012 20:18
    elektro-pol
    Poziom 12  

Sorka mój bład nie dopatrzyłem się wyjściowego programatora. ale pojawił się kolejny problem. Gdy MKavr się włączy wyświetla się błąd AVRdude. Wcześniej coś tam trybiło i pokazywał że wykrywa Atmega8 a teraz pokazuje błąd.

Dodano po 4 [minuty]:

wkąd moge pobrać jakiś dobry program AVRdude bo te co pobierałem to się niektóre nawet nie włączały

0
  • #6 16 Lut 2012 20:27
    mirekk36
    Poziom 42  

elektro-pol napisał:

wkąd moge pobrać jakiś dobry program AVRdude bo te co pobierałem to się niektóre nawet nie włączały

Jak masz MkAvrCalc to nie musisz żadnego avrdude pobierać. Wchodzisz w zakładkę "UStawienia" i tam masz ramkę "avrdude" a w tej ramce masz pan klawisz "Instaluj" ... klikasz go i podajesz folder w jakim ma zainstalować AVRDUDE i po kłopocie - już go masz i to w takiej wersji jak trzeba

tylko nie instaluj go przypadkiem gdzieś na pulpicie albo w jakichś takich dziwolągowatych folderach. Po prostu np:

c:\avrdude

i wszystko będzie śmigać

0
  • #7 16 Lut 2012 20:34
    elektro-pol
    Poziom 12  

zrobiłem tak jak mówisz ale wyskakuje (błąd acrdude)
    i w avrdude console pisze:

avrdude.exe: set SCK frequency to 93750 Hz
    avrdude.exe: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    avrdude.exe: initialization failed, rc=-1
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions
    avrdude.exe: Device signature = 0x000000
    avrdude.exe: Yikes! Invalid device signature.
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07

avrdude.exe done. Thank you.

Dodano po 47 [sekundy]:

normalnie już brakuje mi sił do tego :(

0
  • #8 16 Lut 2012 20:37
    Ulyssess
    Poziom 17  

Witam.

A tak na marginesie, to po co doinstalowywac avrdude jeżeli bascom obsługuje programator USBAsp ? Juz wersja 1.11.9.8 obsługiwała, jednak był tam bład i gdzies był do pobrania plik exe do podmiany z naprawiona obsługą tego programatora. Obecnie najnowsza wersja 2.0.7.1 bez żadnych problemów obsługuje ten programator.

Piotrek

0
  • #9 16 Lut 2012 20:54
    elektro-pol
    Poziom 12  

Właśnie szukam ją aby ją pobrać bo pare minut temu przeczytałem o tym ale dzięki.

Dodano po 14 [minuty]:

macie jakąs stronke z której mogę pobrać tego Bascoma w ver 2.0.7.1 ? bo znalazłem kilka ale same płatne

0
  • #11 16 Lut 2012 22:12
    elektro-pol
    Poziom 12  

Dzięki wam wielkie zaraz pobiorę i luknę czy działa.

Dodano po 36 [minuty]:

Zainstalowałem i... takie coś się pojawia

0
  • #12 16 Lut 2012 22:29
    mirekk36
    Poziom 42  

Bo zarówno komunikat z AVRDUDE jak i z Bascoma mówią ci wyraźnie że masz problem z połączeniem z procesorem.

0
  • #13 16 Lut 2012 22:40
    elektro-pol
    Poziom 12  

jak to można rozwiązać? Programator nowy, układ też. jedyny problem moim zdaniem może polegać na tym że nie wiem pod jaki port w komputerze jest podłączony programator. ale gdy klikne autoprogram to dioda w programatorze się zaświeci na chwile

0
  • #14 16 Lut 2012 22:52
    mirekk36
    Poziom 42  

No to masz złe zdanie, bo nie na tym polega twój problem - połączenie z komputera i programu z programatorem to już masz - a szukasz jakiegoś tam portu.

Ty kolego masz złe połączenie procka z programatorem - i jeśli to do twojego zdania nie dotrze to jeszcze długo będziesz nad tym siedział.

0
  • #15 16 Lut 2012 23:00
    elektro-pol
    Poziom 12  

to w takim razie pewnie Atmega jest nie dobra co?

0
  • #16 17 Lut 2012 00:03
    mirekk36
    Poziom 42  

No tak wywal ten procek i kup drugi, jak z następnym będzie tak samo to wywal i kup kolejny.....

Ciekawe za którym razem zrozumiesz co się do ciebie mówi, że masz źle podłączony tylko ten procesor.

0
  • #17 17 Lut 2012 16:03
    elektro-pol
    Poziom 12  

No to jak go podłączyć?

0
  • #18 17 Lut 2012 17:11
    Ulyssess
    Poziom 17  

elektro-pol napisał:
    gdy klikne autoprogram to dioda w programatorze się zaświeci na chwile

To oznacza, że sterowniki do programatora sa zainstalowane, komputer, jak i Bascom rozpoznają programator.
    Więc problem może leżeć w nast. punktach:

- zbyt wysoko ustawiona prędkość programowania - zmień w opcjach programatora na 93,75 kHz - wtedy zaprogramujesz procki ustawione nawet na taktowanie 1MHz.

- zobacz czy programator nie ma przełącznika do prędkości programowania - niektóre kupne miały, przestaw go na wolny tryb

- źle podłączony procesor do programatora - sprawdź czy podłączyłeś reset!

- czy procesor zasilasz z odrębnego zasilacza czy z programatora, jeśli z programatora to sprawdź czy twój programator może to robić, oraz czy masz to włączone, bo też niektóre miały przełącznik do tego.

To na razie tyle. Piotrek

0
  • #19 17 Lut 2012 20:05
    elektro-pol
    Poziom 12  

- zbyt wysoko ustawiona prędkość programowania - zmień w opcjach programatora na 93,75 kHz - wtedy zaprogramujesz procki ustawione nawet na taktowanie 1MHz.

(zrobione)

- zobacz czy programator nie ma przełącznika do prędkości programowania - niektóre kupne miały, przestaw go na wolny tryb

(ma i ustawiony na wolne programowanie)

- źle podłączony procesor do programatora - sprawdź czy podłączyłeś reset!

(chyba nie ma tu takiego czegoś, reset jest połączony z listwą i programatorem a w programie zaznaczony)

- czy procesor zasilasz z odrębnego zasilacza czy z programatora, jeśli z programatora to sprawdź czy twój programator może to robić, oraz czy masz to włączone, bo też niektóre miały przełącznik do tego.

(przełącznika do tego nie ma, jest zasilany z programatora)

0
  • #20 17 Lut 2012 20:40
    Ulyssess
    Poziom 17  

elektro-pol napisał:
    (chyba nie ma tu takiego czegoś, reset jest połączony z listwą i programatorem a w programie zaznaczony)

Mam nadzieję, że wiesz jakie piny proca odpowiadają za programowanie - MOSI, MISO, SCK, RESET, do tego musi byc podłączona masa. Nie wiem czy płytka, którą widać na fotce jest kupna czy robiona samodzielnie przez ciebie. Sprawdź po ścieżkach jak ida sygnały do proca, czy nie jest obrócone gniazdo do programowania itp. Sprawdź również czy aby napewno proc dostaje zasilanie z programatora. Z reguły takie problemy to zamienione któreś sygnały, zakładam że procek jak i programator są sprawne.

Następne pytanie to czy proc jest nowy ze sklepu czy używany w czymś innym bo może okazać się że próbujesz programowac proca bez podłączonego kwarcu a taktowanie w fusach ma ust. np. na ext kwarc.

To tyle na dziś.

0
  • #21 17 Lut 2012 21:10
    elektro-pol
    Poziom 12  

Procesor jest nowy i nie używany ale spróbuje później na takim co już ma jakiś program. prytka jest kupowana i wszystko raczej ma ok. przejścia do PB5,PB4,PB3 są ok.

0
  • #22 18 Lut 2012 10:59
    Ulyssess
    Poziom 17  

Do programowania wykorzystywana jeszcze jest nózka resetu, czyli PC6 w przypadku mega8 - sprawdziłeś ją?

0
  • #23 18 Lut 2012 16:11
    elektro-pol
    Poziom 12  

tak Reset jest doprowadzony do listwy bezpośrednio .

0
  • #24 18 Lut 2012 18:05
    Ulyssess
    Poziom 17  

Posprawdzałeś prawidłowość połączeń pomiędzy procesorem a programatorem? Nie tylko czy podłączone ale czy odpowiednie porty idą na odpowiednie końcówki programatora. Sprawdziłęś czy proc dostaje napięcie miernikiem? Sprawdziłęś czy gniazdo do programowania nie jest wlutowane odwrotnie w płytke lub odwrotnie wpięty kabel do programatora? W tym wszystkim zawsze leży problem.

Piotrek

0
  • #25 16 Sty 2013 21:48
    migral06
    Poziom 1  

witam
    Podepnę się do tematu mam podobny programator może lepsze podstawki pod mikrokontroler ale w sumie ten sam złom.
    Problem mam bo bascom i reszta niestety nie widzi at90s2313 i at90s1200 ale już
    atmege 8 bez problemu widzi programuje itd z wszelkimi szykanami.

0