Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór głośników pod kolumnę 3 drożną

michu-82 14 Lut 2012 22:00 2501 13
  • #1 14 Lut 2012 22:00
    michu-82
    Poziom 7  

witam. chcę zbudować kolumny 3 drożne ale nie mogę się zdecydować na przetworniki. pomożecie? kolumny mają być na 2 głośnikach niskotonowych plus średni i wysoki ton. początkowo myślałem o GDN 30/80/2 8 Ohm wysoki ton VIFA DX25TG-09-04 i nie mogę się zdecydować na średnie tony. na same głośniki mogę przeznaczyć + - 1200 zł ze zwrotnicą

• #3 16 Lut 2012 22:15
    michu-82
    Poziom 7  

kolumny chciałbym zbudować sam jednak potrzebował bym kogoś do zaprojektowania zwrotnicy i pomocy w doborze głośników. kolumna ma mieć 2 głośniki basowe z boku obudowy coś na wzór KEF BLADE. a na przednim czole obudowy głośnik wysokotonowy i średniotonowy. na głośniki basowe wybralem ucher 8133 myslisz ze sa warte ceny?czy polecasz cos innego ?na wysoki ton zagra VIFA DX25TG-09-04. i nie moge sie zdecydowac co do środkowego tonu:( obudowa bedzie troche futurystyczna ale znam wlaścicieli z 30 firm stolarkich wiec moge poszalec:)zrobia dla mnie wszystko:).

• #4 16 Lut 2012 22:22
    slawek213
    Poziom 10  

Witam!
    A ile miał by kosztować max średniotonowy?
    Dla ochłody podpowiem, że lepiej kupić gotowe kolumny lub jakiś zestaw do samodzielnego skręcania.
    Kiedyś samodzielne projektowanie kolumn było dla mnie wyzwaniem, które szybko przerodziło się w pasje, a ta kosztowała na pewno więcej niż założony przez ciebie budżet.

• #5 16 Lut 2012 22:52
    michu-82
    Poziom 7  

tomq widzę ze wymiatasz na forum:) szacunek dla ciebie i za twoja wiedzę!! ile by kosztowało zaprojektowanie i zbudowanie zwrotnicy u ciebie? oczywiście przysłał bym do ciebie głośniki żebyś zrobił pomiary i podam ci wszystkie parametry obudowy(gdzie maja się znajdować przetworniki itp)czy możliwe jest takie coś?

Dodano po 1 [minuty]:

cale kolumny maja wyjsc jakieś 3 moze 3,5tys. z czego prawie 2 tyś na obudowy

• Pomocny post
    #6 17 Lut 2012 08:49
    Tomq
    Poziom 38  

Jeśli kolumny mają kosztować 3,5 tys zł to odpuść sobie tego usher 8233, to głośnik budżetowy. Ja nie zajmuje się projektowaniem zwrotnic (tzn. mógłbym, ale u mnie kosztowałoby to bardzo dużo, bo musiałbym zainwestować w elementy rlc potrzebne do odsłuchu prototypowych zwrotnic), ale podeślę Ci na priv namiary kogoś kto dysponuje odpowiednim zapleczem.

• Pomocny post
    #7 17 Lut 2012 10:26
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

michu-82 napisał:
    tomq widzę ze wymiatasz na forum:) szacunek dla ciebie i za twoja wiedzę!! ile by kosztowało zaprojektowanie i zbudowanie zwrotnicy u ciebie? oczywiście przysłał bym do ciebie głośniki żebyś zrobił pomiary i podam ci wszystkie parametry obudowy(gdzie maja się znajdować przetworniki itp)czy możliwe jest takie coś?
    cale kolumny maja wyjsc jakieś 3 moze 3,5tys. z czego prawie 2 tyś na obudowy

Więc osoba projektująca (dokonująca pomiarów) zwrotnice musiała by zbudować obudowę prototypową. :idea:

Troszkę dziwne wyliczenie. Proponował bym zaoszczędzić na fornirze/terminalach/cokołach/kolcach, czyli na "biżuterii". Same obudowy nie powinny kosztować więcej niż 500zł (mdf22 mm + elementy wytłumienia + forniry, lakiery, kleje itp).
    Mniej problematyczne (pod wieloma względami) są zestawy z głośnikami na froncie.
    Następną sprawą jest to, że jeśli znasz wiele głośników i wybrałeś jeden z nich pod względem brzmienia i jesteś w 100% przekonany do idei budowania na dwóch takich przetwornikach, to ma to sens, w innym przypadku proponuję zastosować jeden.

• #8 17 Lut 2012 19:31
    michu-82
    Poziom 7  

Dzięki chłopaki za pomoc. odezwę się jak coś:)

Jak coś, to popraw to zdanie. Duża literka na początek każdego zdania mile widziana.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #9 31 Sty 2013 17:46
    michu-82
    Poziom 7  

Witam. Chciałbym jeszcze raz poruszyć temat kolumny 3 drożnej. Zdecydowałem się na 2x visatona w 200 s na doły w jednej obudowie. Wiem że fajnie grają na niskich tonach. Możecie coś polecić na środki i góry? co by do tego pasowało sensownego? Jeżeli chodzi o góry to lubię dość ostre brzmienie. Myślałem o wstęgowcu może founteka. Doradzicie coś?

• #10 01 Lut 2013 10:33
    przemo-lukas

Jedne z słabszych głośników. Albo inaczej, jak na tą jakość to strasznie drogie. ;)
    Zamiast 2 X Visaton, pomyślał bym o jednym USHER AUDIO 8955A lub Seas CA 22 RNX. ;)

• #11 01 Lut 2013 11:56
    michu-82
    Poziom 7  

A co myślisz o 2 fountekach FW200? Wiem że sugerowana jest obudowa zamknięta. Myślisz że to dobra podstawa basowa? Lubie Niski i głęboki bas. Myśle że będą za słabe ale chciałbym posłuchać opinii ekspertów:)

• #12 01 Lut 2013 12:38
    przemo-lukas

Tylko widzisz. Na chwilę obecną jestem zwolennikiem takiego zestawienia głośników:
    1szt nisko-tonowy
    1szt nisko-średnio-tonowy do 6", lub szeroko-pasmowy
    1szt wysoko-tonowy (fajnie jak 1" i powyżej).
    ;)

• #13 02 Lut 2013 13:09
    michu-82
    Poziom 7  

A więc w takim zestawieniu co byś polecał ? Może znasz jakiś dobry kit który mógłbym skopiować razem ze zwrotnicą? głośniki tak max 1500 zł . Lubie nisko schodzący, głęboki bas, ostry wysoki ale żeby nie dawał za bardzo po uszach, nie szeleścił i wysublimowany środek. Też lubię takie zestawienie. Basowy chciałbym min 8 cali bo mniejszy chyba nie da rady a na pewno nie za te pieniądze:) myślałem właśnie o seas ca22rnx lub 26. lub dayton RS225-8 lub większy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME