Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca ekranu laptopa, plamy po wewnętrznej stronie

14 Lut 2012 23:28 11505 6
  • Poziom 2  
    Witam!
    Jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie!

Mam problem. Jestem posiadaczem laptopa DELL Studio 1735 i nie wiem, co mi dzisiaj strzeliło do głowy, ale wyczyściłem sobie ekran laptopa jednym ze środków czyszczących w piance. Robiłem to wiele razy wcześniej i nic wielkiego się nie działo.

Laptop działał (wiem, wiem, wiem... moja głupota) i spryskałem ekran pianką, potem przejechałem suchą szmatką. Problem w tym, że po około 1 min od wyschnięcia i przetarcia ekran "poszarzał". Restart. Znów ciemny ekran. Odczekałem pół godziny, wysuszyłem, odpalam i kompletnie nic na ekranie nie widać (gorzej niż wcześniej). Wszystko inne działa oprócz ekranu. Po paru próbach matryca ma znów swoją barwę kolorów, lecz plamy po wewnętrznej stronie nie znikły (obserwuję matryce i powoli znikają, lecz zapewne nie do końca znikną).

Matryca ekranu laptopa, plamy po wewnętrznej stronie

Mogę w jakikolwiek domowy sposób usunąć te plamki, czy raczej będę potrzebować specjalistycznego serwisu, tylko pytanie, czy sobie z tym poradzą?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    Dłuższy czas spryskiwałem sobie taką delikatną szmatkę płynem do mycia szyb i jest git. Może za dużo napryskałeś i dostało się pod warstwę wyświetlacza.

Druga opcja to może od przyciskania szmatki tak się porobiło ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Takie pianki pryska się na szmatkę i dopiero później wyciera się matrycę a nie pryska się bezpośrednio na nią, dzięki takiemu działaniu pianka dostała się pod matrycę i ciężko będzie się jej pozbyć aby matryca była jak wcześniej...
  • Poziom 2  
    Czyli jakie mam opcje?
    Ostatecznie wymiana matrycy, czy pośredni krok - czyszczenie jej od wewnątrz?

Dziękuję za zainteresowanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Obawiam się że jak zaczniesz ją czyścić to tylko ją bardziej uszkodzisz... nie jest tak łatwo rozłożyć matrycę na części pierwsze... poza tym wyczyszczenie folii rozpraszających podświetlenie jest bardzo ciężkie...
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Zawsze możesz kupić taki sam model matrycy rozbitej, i bardzo delikatnie przełożyć sam ekran wraz z elektroniką do modułu podświetlania i rozpraszania światła(oczywiście uprzednio demontując z tej rozbitej ten sam element, czyli szklany ekran z płytką elektroniki). Ja tak robię i uwierz mi - sprawdza się tanim kosztem ( a w moim przypadku praktycznie darmowym, bo dawców matryc mam mnogość). Tylko musisz uważać na kilka spraw, jedną z nich jest czystość (najlepiej robić to w rękawiczkach), oraz na delikatne taśmy łączące elektronikę matrycy z ekranem właściwym. W ten sposób tanim kosztem łatwo doprowadzić matrycę do stanu dobrej używalności. Zalecam daleko idącą ostrożność i delikatność przy tych czynnościach.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Dziękuję za porady.

Bardzo dobrze mi to wytłumaczyłeś djasek, chyba już wiem, co mam zrobić.
    Temat do zamknięcia, pozdrawiam!