Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kto zgodnie z prawem widzi numer zastrzeżony?

ADEK1000 15 Lut 2012 08:47 10587 71
  • #1 15 Lut 2012 08:47
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam,

Mam dziś pytanie następujące, Proszę o Odp.

Kto zgodnie z prawem widzi numer zastrzeżony?

Wiadomo, że Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna ?

A kto jeszcze ?

Nasunęło mi się to pytanie, ponieważ ostatnio z nr tel., który mam w Sieci PLAY i jest on numerem z CLIR-em (zastrzeżonym - bez prezentacji numeru) dzwoniłem z pytaniami do Biura Obsługi Orange pod nr 510100100 oraz do Biura Obsługi T-Mobile i konsultanci po uzyskaniu ode mnie informacji - a nie podawałem im mojego numeru tel. - oddzwonili. Zaniepokojony tym faktem zatelefonowałem do BOK Orange jeszcze raz z tel. z PLAY-a i co mi konsultantka powiedziała, że Operator widzi numer tel. nawet ten zastrzeżony, pytam się jakim prawem, skoro mam prawo do prywatności, do prywatnego numeru tel.? Wiem, że Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna mogą widzieć nr zastrzeżone, ale inni, jakim prawem? OK, Operator PLAY, którego jestem Klientem widzi wszystko (mój nr nawet jeśli mam go za-CLIR-owanego) ale inni operatorzy, T-MOBILE, ORANGE, PLUS których nie jestem klientem w ogóle, lub których nie jestem klientem z danym nr tel.kom. na jakiej podstawie i jakim prawem mają dostęp do podglądu mojego zastrzeżonego numeru telefonu komórkowego / i / stacjonarnego? Przecież to wygląda mi na dostęp do informacji tajnych, osób trzecich, osób nieuprawnionych. Zdenerwowany tym, że "ORANGE" zobaczył mój nr tel. zastrzeżony do UKE zadzwoniłem szybko do UKE, pod nr 225349174 tj. nr infolinii, dla osób, które mają kłopoty z operatorami telekomunikacyjnymi, i co się dowiedziałem? A no to, że owszem Policja, Pogotowie, Straż Pożarna legalnie mają prawo widzieć numery zastrzeżone, operator Pana, którego jest Pan Klientem z danym nr tel.kom. też ma takie prawo, ale inni użytkownicy zarówno prywatni, jak i firmowi, jak i inni operatorzy nie mają prawa widzieć numerów zastrzeżonych klientów innych operatorów. Więc nasuwa się pytanie, czemu i jakim prawem ORANGE pod nr 510100100 oraz T-MOBILE pod nr 224136996 zobaczył mój zastrzeżony nr tel., który mam w PLAY-u?
    W ORANGE i T-MOBILE tłumaczyli się, że mają do tego dostęp, bo jakieś umowy międzyoperatorskie, ale dla mnie to łamanie moich praw i tyle, w tym prawa do mojej prywatności.

Z resztą UKE poinformował mnie, że "owszem Policja, Pogotowie, Straż Pożarna legalnie mają prawo widzieć numery zastrzeżone, operator Pana, którego jest Pan Klientem z danym nr tel.kom. też ma takie prawo, ale inni użytkownicy zarówno prywatni, jak i firmowi, jak i inni operatorzy nie mają prawa widzieć numerów zastrzeżonych klientów innych operatorów", więc kto tu ma rację?, a kto łamie prawo?

Proszę o Odp.

Pozdrawiam

-Adam-

-1 29
  • #3 15 Lut 2012 09:11
    ADEK1000
    Poziom 24  

korrus666 napisał:
    Na twoim miejscu zadzwonił bym do PLAY bo ewidentnie nie dotrzymali warunków umowy. I uważam że to PLAY łamie twoje prawa i udostępnia nr telefonu innym operatorom.

Witam,

Dzwoniłem już do PLAY, a PLAY raz nie zrozumiał w ogóle pytania, a 2 raz nazwał ORANGE służbą ratunkową, oni mają prawo, a za trzecim razem powiedział krótko: "nie wiem".

PLAY raczej / chyba / włączył mi CLIR, bo, gdy zadzwoniłem na brata tel. komórkowy oraz na swój drugi nr tel. w ofercie na kartę, to mój nr tel. zastrzeżonego się nie wyświetlił, a na wyświetlaczu tel.komórkowego, zarówno mojego, jak i mojego brata nr zastrzeżony wyświetlił się jako "numer prywatny", czyli prawidłowo, więc tym bardziej mnie w/w sytuacja denerwuje i chcę wyjaśnień.

Proszę o Odp.

-Adam-

0
  • #4 15 Lut 2012 09:20
    JALA
    Poziom 28  

Racje ma pewnie UKE, on Ci odpowiedział jakie jest prawo w trym zakresie.

0
  • #5 15 Lut 2012 09:22
    ADEK1000
    Poziom 24  

To jak mam to udowodnić T-MOBILE i ORANGE, że widząc numer zastrzeżony tel. złamali prawo, chcę im to udowodnić i zażądać od nich przeprosin i i odszkodowania za nieuprawnione widzenie numeru tel. zastrzeżonego osoby prywatnej.
    Proszę o dalsze Odp.
    Pozdrawiam
    -Adam-

0
  • #6 15 Lut 2012 09:28
    HaloGSM
    Poziom 13  

Żeby dostać odszkodowanie to trzeba ponieść jakąś "krzywdę", a zobaczenie numeru raczej do takiej się nie zalicza, także z odszkodowania już nici, ale jak lubisz płacić za koszty postępowania to droga wolna.

0
  • #7 15 Lut 2012 09:30
    ADEK1000
    Poziom 24  

HaloGSM napisał:
    Żeby dostać odszkodowanie to trzeba ponieść jakąś "krzywdę", a zobaczenie numeru raczej do takiej się nie zalicza, także z odszkodowania już nici, ale jak lubisz płacić za koszty postępowania to droga wolna.

Ale tak, czy tak, zastrzezonych nr nie powinni widzieć - ORANGE i T-MOBILE- jeśli nr jest z PLAY-a i jest zastrzezony, UKE to potwierdził, więc, chcę domagać się od nich odszkodowania za jawne złamanie prawa.

Gdzie to zgłosić? Co z tym zrobić? Gdzie to zgłosić?

Proszę o Odp.

0
  • #8 15 Lut 2012 09:32
    HaloGSM
    Poziom 13  

ADEK1000 napisał:
    HaloGSM napisał:

Ale tak, czy tak, zastrzezonych nr nie powinni widzieć - ORANGE i T-MOBILE- jeśli nr jest z PLAY-a i jest zastrzezony, UKE to potwierdził, więc, chcę domagać się od nich odszkodowania za jawne złamanie prawa.

Gdzie to zgłosić? Co z tym zrobić? Gdzie to zgłosić?

Proszę o Odp.

Ale tłumaczę Ci, że odszkodowania nie dostaniesz. Ja na Twoim miejscu napisałbym pismo do operatorów z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i wtedy zobaczysz oficjalne stanowisko firm.

0
  • #9 15 Lut 2012 09:41
    robokop
    Moderator Samochody

HaloGSM napisał:

Ale tłumaczę Ci, że odszkodowania nie dostaniesz. Ja na Twoim miejscu napisałbym pismo do operatorów z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i wtedy zobaczysz oficjalne stanowisko firm.

Wytłumaczcie mi jedno - jak operatorzy mieliby realizować połączenia pomiędzy numerami nie widząc ich? To normalne że widzą numer abonenta, po potrzebny jest do realizacji usługi czyli fizycznego realizowania połączenia, o księgowości nie wspomnę.

0
  • #10 15 Lut 2012 09:42
    JALA
    Poziom 28  

co innego "widzenie" numeru przez BTS a co innego przez konsultanta na infolinii...

0
  • #11 15 Lut 2012 09:46
    ADEK1000
    Poziom 24  

Ja jestem abonentem PLAY-a a nie ORANGE ani T-MOBILE, więc po co ORANGE i T-MOBILE ma widzieć mój nr zastrzeżonego tel.?

Pisma napiszę i zażądam od ORANGE i od T-MOBILE rekompensaty, przeprosin i wyjaśnienia i uargumentowania w/w słów, w/w sytuacji.

Jeśli nie odp. lub nie będzie mnie ich odp. satysfakcjonowała, to złożę Skargę na Operatorów do UKE.

Proszę o Odp. dalsze.

-Adam-

Dodano po 1 [minuty]:

JALA napisał:
    co innego "widzenie" numeru przez BTS a co innego przez konsultanta na infolinii...

Jak to "widzenie numeru przez BTS to co innego niż widzenie numeru przez konsultanta"?

Proszę o Odp., bo sam nie rozumiem tego, co Pan przed chwilą napisał. Proszę o wyjaśnienie o co Panu chodziło,

0
  • #12 15 Lut 2012 09:48
    robokop
    Moderator Samochody

JALA napisał:

Co niby innego? A tzw. księgowość, czyli rozliczanie ruchu sieciowego, naliczanie opłat itd? Skąd w ogóle pomysł że numer zastrzeżony ma się nigdzie nie wyświetlać? Nie wyświetla się tylko dla prywatnych abonentów i tyle. Zresztą sam numer to jeszcze nie wszystko co się operatorowi "wyświetla".

0
  • #13 15 Lut 2012 09:49
    ADEK1000
    Poziom 24  

robokop napisał:
    JALA napisał:

Co niby innego? A tzw. księgowość, czyli rozliczanie ruchu sieciowego, naliczanie opłat itd? Skąd w ogóle pomysł że numer zastrzeżony ma się nigdzie nie wyświetlać? Nie wyświetla się tylko dla prywatnych abonentów i tyle. Zresztą sam numer to jeszcze nie wszystko co się operatorowi "wyświetla".

A co jeszcze? Moze lokalizacja skąd dzwonię co ?
    Proszę o Odp. co jeszcze operator widzi ok ?

0
  • #14 15 Lut 2012 09:49
    HaloGSM
    Poziom 13  

Nie wiem jaką dostaniesz odpowiedź, ale na infoliniach numer powinien być bezwzględnie wyświetlany, a to ze względu na ogromną liczbę wariatów i poprańców, którzy uważają się za bóg wie kogo i dzwonią z groźbami, przekleństwami i innymi podobnymi historiami.

0
  • #15 15 Lut 2012 09:53
    JALA
    Poziom 28  

Ale jaka księgowość? Jak mam numer w PLAY to Orange NIE potrzebuje mojego numeru do żadnej księgowości (w sensie konsultant infolinii). Rozumiem, że mój operator widzi mój numer prywatny, ale inny? To, czy dzwonie do Orange czy do sklepu warzywnego to jaka to różnią - jeśli Orange to nie mój operator?

Dodano po 2 [minuty]:

HaloGSM napisał:
    Nie wiem jaką dostaniesz odpowiedź, ale na infoliniach numer powinien być bezwzględnie wyświetlany, a to ze względu na ogromną liczbę wariatów i poprańców, którzy uważają się za bóg wie kogo i dzwonią z groźbami, przekleństwami i innymi podobnymi historiami.

ok, ale tacy dzownią wszędzie, zaróno do innych firm jak i do osób prywatnych... Od tego jest policja, żeby potem ustalić kto krył się pod numerem prywatnym.

ADEK1000 napisał:

Zaczynając od numeru telefonu, przez numer IMEI telefonu/modemu/innego (czyli zna model telefonu) po lokalizacje w której się znajdujesz włącznie... (lokalizacje BTS z którego korzystasz)

0
  • #16 15 Lut 2012 09:53
    ADEK1000
    Poziom 24  

HaloGSM napisał:

A gdzie tu moje prawo do prywatności i mojego życia prywatnego i do mojego prywatnego nr tel. Po to jest chyba zastrzezenie nr abym nr podawał tylko komu chcę, a nie kazdemu.

0
  • #17 15 Lut 2012 09:55
    JALA
    Poziom 28  

jak chcesz prywatności, to nie używaj telefonu komórkowego - bo wszystkie Twoje rozmowy, smsy, lokalizacja i inne jest zapisywane i archiwizowane przez operatora... ;)

0
  • #18 15 Lut 2012 09:58
    ADEK1000
    Poziom 24  

JALA napisał:
    Ale jaka księgowość? Jak mam numer w PLAY to Orange NIE potrzebuje mojego numeru do żadnej księgowości (w sensie konsultant infolinii). Rozumiem, że mój operator widzi mój numer prywatny, ale inny? To, czy dzwonie do Orange czy do sklepu warzywnego to jaka to różnią - jeśli Orange to nie mój operator?

Dodano po 2 [minuty]:

HaloGSM napisał:

ok, ale tacy dzownią wszędzie, zaróno do innych firm jak i do osób prywatnych... Od tego jest policja, żeby potem ustalić kto krył się pod numerem prywatnym.

ADEK1000 napisał:

Zaczynając od numeru telefonu, przez numer IMEI telefonu/modemu/innego (czyli zna model telefonu) po lokalizacje w której się znajdujesz włącznie... (lokalizacje BTS z którego korzystasz)

Tylko po co lokalizacja BTS np ORANGE skoro jestem KLIENTEM PLAY i z ich BTS idzie sygnał na mój tel. Po drugie po co Operator ma wiedzieć jaki mam aparat tel. Płace - płace i co go więcej powinno oobchodzić. Nic. To jest jawne naruszanie moich praw do prywatności.

Zgadza się od ustalania nr prywatnych / zastrzezonych jest POLICJA a nie OPERATOR którego nie jestem klientem i który nie ma prawa, do wiedzenia kim jestem, skąd dzwonię jaki mam tel., zgadza się, że to nie jest legalne, UKE to potwierdził. I co teraz ? Co za duzo to nie zdrowo. TAK TO KAZDY MOZE handlowac danymi tel. kazdy konsultant moze potem w Internecie np tworzyć bazy danych z tymi danymi, kto dzwonił z jakiego nr, jak się nazywa, a to jest przeciez łamanie mojego prawa do prywatności.

0
  • #19 15 Lut 2012 09:59
    robokop
    Moderator Samochody

JALA napisał:
    Ale jaka księgowość? Jak mam numer w PLAY to Orange NIE potrzebuje mojego numeru do żadnej księgowości (w sensie konsultant infolinii).

Napisz więc do operatora, że nie życzysz sobie, aby konsultanci na infoliniach operatorów GSM nie widzieli Twojego numeru - i poczekaj na odpowiedź. Widzę że zrozumienie zasady działania GSM choć proste, niektórych przerasta.

0
  • #20 15 Lut 2012 10:01
    ADEK1000
    Poziom 24  

JALA napisał:
    jak chcesz prywatności, to nie używaj telefonu komórkowego - bo wszystkie Twoje rozmowy, smsy, lokalizacja i inne jest zapisywane i archiwizowane przez operatora... ;)

Zapisywane przez OPERATORA - w tym wypadku PLAY - OK, JASNE I ZROZUMIAŁE, bo tel. ŁĄCZY SIĘ Z BTS, ale po co i jakim prawem takie dane ma mieć inny konkurent - operator. Przeciez to jest tajne. Kto ma jaki nr, jesli ma zastrzezony, gdzie sie loguje, gdzie sa BTS, gdzie przebywa. Jest WOLNOŚĆ CZY NIE w KRAJU

Dodano po 57 [sekundy]:

Zasada sieci GSM - śmieszne, a prawo moje jako człowieka gwarantowane mi przez KONSTYTUCJĘ. PRAWO DO PRYWATNOŚCI.

1
  • #21 15 Lut 2012 10:02
    JALA
    Poziom 28  

Wiesz, mam sobie telefon w PLAY ale dzwonie do Orange żeby zapytać, ile kosztuje np najtańszy abonament z jakimś tam telefonem - nie widzę żadnego powodu, dla którego konsultant ma widzieć mój numer telefonu w związku z tym... Widać faktycznie nie mogę tego zrozumieć, więc skoro Ty to pojmujesz, będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu i łopatologiczne wyjaśnienie tego, zamiast wyśmiewanie, że "niektórych to przerasta".

0
  • #22 15 Lut 2012 10:03
    robokop
    Moderator Samochody

ADEK1000 napisał:

Zgadza się od ustalania nr prywatnych / zastrzezonych jest POLICJA a nie OPERATOR którego nie jestem klientem i który nie ma prawa, do wiedzenia kim jestem, skąd dzwonię jaki mam tel., zgadza się, że to nie jest legalne, UKE to potwierdził. I co teraz ? Co za duzo to nie zdrowo. TAK TO KAZDY MOZE handlowac danymi tel. kazdy konsultant moze potem w Internecie np tworzyć bazy danych z tymi danymi, kto dzwonił z jakiego nr, jak się nazywa, a to jest przeciez łamanie mojego prawa do prywatności.

To jeszcze nic - wyobraź sobie że chodząc po ulicach każdego większego miasta czy supermarketu bez swojej zgody jesteś nagrywany na kamerach, to jest dopiero naruszenie prawa do prywatności! O tym że np. prowider widzi po jakich stronach internetowych chodzisz już nie wspomnę. A gdyby to upublicznić?

0
  • #23 15 Lut 2012 10:07
    ADEK1000
    Poziom 24  

JALA napisał:
    Wiesz, mam sobie telefon w PLAY ale dzwonie do Orange żeby zapytać, ile kosztuje np najtańszy abonament z jakimś tam telefonem - nie widzę żadnego powodu, dla którego konsultant ma widzieć mój numer telefonu w związku z tym... Widać faktycznie nie mogę tego zrozumieć, więc skoro Ty to pojmujesz, będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu i łopatologiczne wyjaśnienie tego, zamiast wyśmiewanie, że "niektórych to przerasta".

więc po h... ORANGE musi widziec mój nr tel. w PLAY z którego dzwonię, jesli mam NR ZASTRZEZONY! i se tego NIE ŻYCZĘ ABY KTOŚ ZNAŁ MÓJ NR TEL.

PLAY jako mój operator mósi wiedziec wszystko ale ORANGE o nr PLAYa po co ?

PRAWA CZŁOWIEKA, w tym PRAWO DO PRYWATNOŚCI jest tu ŁAMANE.

Proszę o Odp.

Dodano po 2 [minuty]:

Więc gdzie tu prawo do prywatności

Nie chodze do supermarketów, bo nie nawidze zachodnich firm i zachodu.

0
  • #24 15 Lut 2012 10:14
    pudzianowski
    Poziom 28  

Cześć

HaloGSM napisał:

W takich przypadkach zgłasza się to odpowiednim organom, które są uprawnione do poznania numeru telefonu osoby dzwoniącej.

robokop napisał:
    ADEK1000 napisał:

To jeszcze nic - wyobraź sobie że chodząc po ulicach każdego większego miasta czy supermarketu bez swojej zgody jesteś nagrywany na kamerach, to jest dopiero naruszenie prawa do prywatności! O tym że np. prowider widzi po jakich stronach internetowych chodzisz już nie wspomnę. A gdyby to upublicznić?

A czy mielibyśmy zgodzić się na kamery nagrywające nasze zakupy w koszyku i na podstawie zebranych w ten sposób informacji przysyłania nam wiadomości E-mail z cennikami artykułów zawierających podobne artykuły?
    Z poważaniem
    Mateusz

0
  • #25 15 Lut 2012 10:20
    ADEK1000
    Poziom 24  

pudzianowski napisał:
    Cześć
    HaloGSM napisał:

W takich przypadkach zgłasza się to odpowiednim organom, które są uprawnione do poznania numeru telefonu osoby dzwoniącej.

robokop napisał:
    ADEK1000 napisał:

A czy mielibyśmy zgodzić się na kamery nagrywające nasze zakupy w koszyku i na podstawie zebranych w ten sposób informacji przysyłania nam wiadomości E-mail z cennikami artykułów zawierających podobne artykuły?
    Z poważaniem
    Mateusz

Własnie odpowiednim organom.
    A nie kazdemu jednemu operatorowi.

Dodano po 3 [minuty]:

Wg mnie i UKE ORANGE i T-MOBILE złamali prawo. Zrobię tak, złożę reklamację do PLAY-A na tą sytuację, jak będzie negatywnie rozpatrzona, to złożę skargę na Operatorów do UKE, bo UKE potwierdziło, że to ja mam rację w myśl prawa telekomunikacyjnego.

0
  • #26 15 Lut 2012 10:30
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 15 Lut 2012 10:31
    ADEK1000
    Poziom 24  

Motronic napisał:
    Adek, jedno jest pewne-w Rosji by to było nie do pomyślenia!

Dokładnie, tam jak na Białorusi szkodnicy systemu i państwa i łamiący prawo trafiają do więzienia :) a u Was w POlsce w tej demokracji, no cóż.... trzeba walczyć o swoje.

Proszę o Dalsze Odp. na temat.

0
  • #28 15 Lut 2012 11:01
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

ADEK1000 napisał:
    Dokładnie, tam jak na Białorusi szkodnicy systemu i państwa i łamiący prawo trafiają do więzieni
    Z tego co wiem, to krzykacze i inni "niezadowoleni" "siedzą" zaraz w celi obok. W Polsce, nikt, nikogo za wyrażanie swoich poglądów nie zamyka. A może czasami powinien...

Kurcze, zburzył kolega mój światopogląd :/ Myślałem zawsze, że Białoruski rząd, to aparat opresji sterowany przez Łukaszenkę, a tu się okazuje, że to kraina mlekiem i miodem płynąca i jedyny kraj gdzie sprawiedliwość zatriumfowała.
    Skoro jest tam tak dobrze, to sugeruję wymówić umowę Play-owi i podpisać kontrakt z jednym z Białoruskich dostawców usług telefonicznych. Będzie kolega na pewno bardziej zadowolony z jakości świadczonych usług. I nikt nie będzie udostępniał tak tajnych danych jak numer telefonu innym operatorom.

0
  • #29 15 Lut 2012 11:06
    pudzianowski
    Poziom 28  

Cześć.

arnoldziq napisał:
    ...tak tajnych danych jak numer telefonu innym operatorom.

Tu nie chodzi o same dane, ale o sposób ich wykorzystania kolidujący z życzeniem właściciela.
    Z poważaniem
    Mateusz

0
  • #30 15 Lut 2012 11:35
    ADEK1000
    Poziom 24  

pudzianowski napisał:
    Cześć.
    arnoldziq napisał:
    ...tak tajnych danych jak numer telefonu innym operatorom.

Tu nie chodzi o same dane, ale o sposób ich wykorzystania kolidujący z życzeniem właściciela.
    Z poważaniem
    Mateusz

Tu chodzi o to i o to.

Proszę o dalsze Odp.

0