Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do kolumn 2x15"+1"

15 Lut 2012 13:16 1943 11
 • Poziom 16  
  Witam. Mam wielki problem ze zwrotnicą głośnikową do kolumn pełnopasmowych.
  Głośniki, które zostały użyte do budowy to: Beyma 15 e100n 8ohm (x2) oraz driver Selenium D220Ti

  Nie znam się na projektowaniu zwrotnic głośnikowych, jedynie jako tako w programie WinISD, dlatego zwracam się z prośbą do Was. Zwrotnice do tych nadstawek chcę zapożyczyć z kolumn STX'a konkretnie modelu PA1000. Problemem jest to, że PA600 jest z głośnikiem niskotonowym o impedancji 8ohm i zwrotnica wygląda następująco:
  http://www.stx.pl/uploads/images/Zwrotnica%20PA-600-8-FR.jpg
  cewka na niskotonowego ma 1,2mH a kondensator 22uF
  a w PA1000 gdzie głośniki niskotonowe mają impedancję 4ohm:
  http://www.stx.pl/uploads/images/pa-1000.jpg
  cewka jest 0,8mH a kondensator 4,7uF, co powinno być cewka 0,6mH a kondensator 44uF ( 47uF ) - tak mi się wydaje. Filtr na driver jest identyczny w PA600 i PA1000, więc należy wziąć pod uwagę tylko fitr dolnoprzepustowy. Moją prośbą jest sprawdzenie, lub objaśnienie jak sprawdzić poprawność zwrotnicy? Ewentualnością jest zaprojektowanie filtru dolnoprzepustowego o tym samym podziale ( ok 1,3kHz ) na cewce 0,7mH ponieważ taka jest na stronie STXa o oporności 0,4ohm ( gruby drut ) więc nie będę musiał szukać nigdzie cewki ani 0,6mH ani 0,8mH na grubym drucie. Wysłałem zapytanie o możliwość zakupu cewki która jest w zwrotnicy, lecz jest to element produkowany tylko na użytek firmy STX i nie podlega sprzedaży.

  Jeśli potrzebne są jakieś dane, lub coś jest nie jasne proszę pytać. Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Moim skromnym zdaniem to zastosuj zwrotnice z PA1000 jeśli nie chcesz zmieniać przedziału częstotliwości na driverze to nie mieszaj w dolnym zakresie. No chyba że chcesz zrobić kolumnę 2,5 drożną ale to inna bajka i trudniejsza zwrotnica...


  3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
  Kolejny taka niefrasobliwa "porada", będzie nagrodzona ostrzeżeniem.
  Wyjaśnienie w poście poniżej.
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 21  
  Zwrotnice projektuje się pod konkretne głośniki, na podstawie pomiarów.
  Jeżeli się na tym nie znasz to zleć komuś wykonanie zwrotnicy, szukaj głośników do których jest gotowy projekt bądź podszkol się trochę i sam się tym zajmij.

  O pomiarach możesz poczytać trochę w poniższym tutorialu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html
  Jeżeli jednak chcesz zrobić tylko jeden projekt to szkoda pieniędzy na zestaw pomiarowy i elementy do różnych wariantów zwrotnicy.
 • Poziom 16  
  Kolego Dawid382 kolumny 2 way BR strojone na 70Hz a jeśli brakować mi będzie basu, to wtedy jakieś subbasy powstaną, cięte aktywnie oczywiście ; )
  Zobaczymy co wyniknie z tematu, ale póki co to trzymam się Twojej rady - zastosować zwrotnicę z PA1000 bez zmian.

  Kolego Areek2 pomiary nie wchodzą w grę, ponieważ nie będę budował kolejnych kolumn, ewentualnie mogą zostać jeszcze zbudowane subbasy do tego, ale skorzystam z gotowego projektu. Głośników zmienić mi się nie opłaca, ponieważ te kupiłem bardzo tanio 2 sztuki po 50zł jedną za 30 i jedną za 100zł ( od Elmuza po regeneracji ) - wszystkie 4 są regenerowane na oryginalnych zestawach naprawczych (135zł zestaw naprawczy 12zł regeneracja). Paczki też zostały już wykonane, jedynie czego mi brakuje, to właśnie zwrotnicy, wytłumienia i wzmacniacza ; ]

  Edukować się edukowałem w temacie elektroakustyki, lecz znam tylko teorię na temat zwrotnic tj. przy stromości 6dB/oct przedział obu filtrów powinien wynosić 250-350Hz przy 12dB/oct około 150-250Hz itd, (stąd pomysł na założenie tematu, by sprawdzić poprawność tych zwrotnic) ale w praktyce wszystko jest inne, dlatego wolę zgapić (że tak powiem) gotową zwrotnicę. Gdybym miał możliwości robienia pomiarów, to z pewnością skorzystałbym z tej opcji, ale jest ona niedostępna...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  dj-MatyAS napisał:
  sebek555cool napisał:
  przy stromości 6dB/oct przedział obu filtrów powinien wynosić 250-350Hz przy 12dB/oct około 150-250Hz itd,
  Może nam Kolega powiedzieć co miał na myśli?

  Miałem na myśli to co wyczytałem :) chodzi o to, że w zwrotnicy nie ustala się podziału na styk, czyli jeśli jest podział 1,3kHz (jak u mnie) to nie tnie się drivera 1,3kHz i basy również 1,3kHz tylko na przykład driver 1600Hz a basy 1300Hz
  dj-MatyAS napisał:
  sebek555cool napisał:
  A tak w ogóle - jeśli dla Kolegi pomiary (w celu dopieszczenia filtrów) są z jakichś względów niedostępne, należy skupić się na jak najprostszych zwrotnicach - 6 dB/oct. Nawet jeśli wystąpią jakieś niepożądane efekty (oczywiście poza skutecznością samych głośników), będą one znacznie mniej "szkodliwe".

  Ta opcja definitywnie odpada, driver cięty filtrem 6dB/oct niewiele ponad swój Fs to trochę ( trochę bardzo ) niebezpieczne.
  dj-MatyAS napisał:
  sebek555cool napisał:
  135zł zestaw naprawczy 12zł regeneracja
  12 zeta za robotę? daj adres - chętnie sam skorzystam... ;)

  Regeneracją w tej cenie zajmuje się Elmuz ( Końskie ) - dystrybutor Beymy. Mogę podać telefon kontaktowy do nich na pw. Nie mam pojęcia czy regenerują wszystkie głośniki, czy tylko "swoje" Beymy - zawsze można zapytać. :)

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  dj-MatyAS napisał:
  Chodzi o to, aby w punkcie cięcia obie charakterystyki były na poziomie -3 dB. Wtedy ogólna/wypadkowa skuteczność w tym zakresie będzie jednakowa. Nie ma znaczenia więc "od - do" ale częstotliwość cięcia.
  To miałem na myśli, lecz źle to sformułowałem dając przykład.
  dj-MatyAS napisał:
  Oczywiście, że masz racje; ale nie napisałem żeby zachowywać na siłę akurat takiej częstotliwości. Skoro więc w wyniku oględzin charakterystyk głośników wyjdzie Ci, że musi być cięte (ze względu na nisko-tonowy) w takim-a-takim miejscu, dobierasz inny głośnik wysoko-tonowy, lub zmieniasz koncepcję. Również koncepcję wyboru nachylenia zwrotnicy. Ale w takim razie musisz brać pod uwagę to wszystko co napisano wcześniej - zniekształcenia, przesunięcia fazowe... Czyli nie ma wyjścia - jeśli chcesz dobrze, trzeba mierzyć...

  Drivery mam już zakupione, więc jedyną opcją dla mnie na ten moment jest zainwestowanie w jakiś tańszy ( do 100zł ) mikrofon pomiarowy i czytanie lektur na temat robienia pomiarów :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 16  
  Nie przeczytałem z powodu braku czasu, a temat wyglądał na dość długi. Dzisiaj mam chwilkę, więc zabiorę się do czytania.

  Temat jest po to, by ktoś kompetentny sprawdził poprawność zwrotnicy STXa z kolumn PA1000.

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  sebek555cool napisał:
  Nie przeczytałem z powodu braku czasu, a temat wyglądał na dość długi. Dzisiaj mam chwilkę, więc zabiorę się do czytania.

  Tak więc w wolnej chwili przeczytaj też:
  http://diyaudio.pl/list.php/category/6-Zwrotnice
  Oczywiście to wszystko to tylko wstęp do zapoznania się z zasadą działania zwrotnicy oraz jej projektowania.
  sebek555cool napisał:
  Temat jest po to, by ktoś kompetentny sprawdził poprawność zwrotnicy STXa z kolumn PA1000.

  No to przecież masz już odpowiedź.
  Jeżeli robisz kolumny na tych samych głośnikach, które STX zastosował w PA1000 to zwrotnica jest poprawna.
  Jeżeli zmieniasz choć jeden głośnik to zwrotnicę musisz projektować od nowa, na podstawie pomiarów.
 • Poziom 16  
  Głośniki są zupełnie inne. To czeka mnie długa lektura na temat projektowania zwrotnic. Dziękuję bardzo za odpowiedzi i za odnośniki do właściwych tematów.

  Pozdrawiam.