Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamarznięta woda w rurach - jak rozmrozić

emonkey 15 Lut 2012 13:47 14140 10
  • #1 15 Lut 2012 13:47
    emonkey
    Poziom 7  

Witam, mam taki dylemat, otóż przez te mrozy zamarzła mi bieżąca woda czerpana ze studni i pompowana przez hydrofor, hydrofor pompuje wodę, tylko na odcinku hydrofor dom jest jakiś lodowy zator.
    Mam jakiś pomysł ale nie wiem czy to nie uszkodzi mi instalacji wodnej, otóż mogę sobie ciepłą / gorącą wodę pobrać z układu centralnego ogrzewania i podłączyć pod kran, ciepła woda z kaloryfera powinna rozmrozić układ, tak? Nie rozsadzi to rur stalowych?

Pozdrawiam

1 10
  • #2 15 Lut 2012 14:02
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Można spróbować, ale wszystko zależy od tego jak dużo jest lodu w rurach (ile m.rur jest zamarzniętych). A dodatkowo,czy już nie rozsadziło rur.

1
  • #3 15 Lut 2012 14:28
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Jeśli jest to zator po środku który nie przepuszcza wody to nic nie zrobisz gorącą wodą (ona tam nie dotrze).
    Można spróbować wykorzystać rurę stalową jako grzałkę ale:
    1) Pomiędzy wyjściem z hydroforu a wejściem do domu zmierzyć rezystancję rury ;
    2) Z powyższego obliczyć moc (przydało by się co najmniej 100 Wat / metr) ;
    3) Dobrać napięcie zasilania i podłączyć .
    Przydał by się ktoś kto zna się na elektryce i rozumie co napisałem :D .
    PS
    Wada tego rozwiązania to około 50% strat mocy i tak drogiej energii elektrycznej.
    Należy zadbać aby prąd płynął wyłącznie między tymi dwoma punktami.
    Napisałem tak aby elektryk zrozumiał :D .

0
  • #4 15 Lut 2012 15:31
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Można spróbować wykorzystać rurę stalową jako grzałkę ale:
    1) Pomiędzy wyjściem z hydroforu a wejściem do domu zmierzyć rezystancję rury ;
    2) Z powyższego obliczyć moc (przydało by się co najmniej 100 Wat / metr) ;
    3) Dobrać napięcie zasilania i podłączyć .
    Przydał by się ktoś kto zna się na elektryce i rozumie co napisałem :D .
    PS
    Wada tego rozwiązania to około 50% strat mocy i tak drogiej energii elektrycznej.
    Należy zadbać aby prąd płynął wyłącznie między tymi dwoma punktami.
    Napisałem tak aby elektryk zrozumiał :D .

Fajna porada,ale nie bardzo możliwa do zastosowania w "domowych " warunkach.
    Skąd wziąć odpowiedni zasilacz?

1
  • #6 15 Lut 2012 18:33
    stanislaw1954
    Poziom 40  

tgo1 napisał:
    mozna spawarką podłaczyć

A próbowałeś podłączyć spawarkę np do rury 3 m.( jeden biegun z jednego końca rury,a drugi z drugiego)? i co wyszło- zwarcie. Potrzymaj chwilę,jak wytrzymają zabezpieczenia, to może "padnie" uzwojenie.

0
  • #7 15 Lut 2012 18:40
    jerry1960
    Poziom 33  

Być może złapało na kolanku w studni ,polej gorącą wodą z czajnika wejście rurociągu do studni.

2
  • #8 15 Lut 2012 18:48
    tgo1
    Poziom 12  

Przepuść 200A to zagrzejesz rurę ,przewody spawalnicze i na pewno transformator spawarki.Jeśli masz prawidłowe zabezpieczenia /nie watowane/ niczego się nie obawiaj.

0
  • #9 15 Lut 2012 22:06
    emonkey
    Poziom 7  

Ale jak podłączyć te 200 amperów, bo mnie to ciekawi, a transformatora to nie mam, niestety.

Rozumiem spawarkę, tylko tej rury kawałek jest, raczej mi kabli nie starczy.

1
  • #10 15 Lut 2012 22:17
    @@Kamil@@
    Poziom 16  

Do przedłużania połączenia możesz ożyć linki stalowej albo drutu. będzie trochę strat na tym połączeniu ale powinno się udać, sam tak rozmrażałem spawarką dwu fazową. policz do 6 -8 sekund i daj jej odsapnąć następnie powtórz czynność do uzyskania zamierzonego efektu.

1
  • #11 19 Lut 2012 14:41
    Bogdanbenek
    Poziom 19  

Spróbuj palnikiem gazowym podgrzać rurę albo z butli od kuchenki np. gazowej .

0