Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa chłodzenia karty graficznej

15 Lut 2012 14:22 2604 9
  • Poziom 11  
    Witam, posiadam Kartę graficzną gforce gts 8600, Niestety skrzydełka wentylatora uległy wyłamaniu. Nie mogę wymienić samego wiatraka, bo jest on spojony z radiatorem. Zasilanie wentylatora jest trójpinowe i teraz moje pytanie: Czy mogę zastąpić obecny wiatrak, wiatrakiem od procesora na socket A? Chcę wkręcić go w żeberka radiatora karty graficznej. Czy będzie to w miarę sprawne chłodzenie dla karty i czy w ogóle zadziała? W załączniku przesyłam fotografię karty.
  • Poziom 25  
    Jaki jest rozstaw śrubek?
    Chcesz zamontować cały system chłodzenia z procesora (radiator+wentylator)?
  • Poziom 11  
    Rozstawu nie zmierzyłem jeszcze.
    Chce zostawić ten radiator, który jest. Wyciągnąć wentylator ułamany i na to założyć sam wentylator 3 pinowy, który mam ze starego kompa, wkręcając go delikatnie w żeberka radiatora karty graficznej. Tak więc radiator oryginalny od karty, a na nim wiatrak z socketu A. Te części mam akurat pod ręką więc na szybko i bez kosztów mógłbym naprawić to chłodzenie.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Jeśli wielkością będzie pasował to możesz tak zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    ja tak robiłem gdy podkręcałe kiedyś grafike która miała pasywne chłodzenie (czyli bez wiatraczka) zamontowałem na niej wiatraczek którego wkręciłem w żeberka radiatora , chłodził elegancko :)
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Zadziała bez problemu, robiłem tak z 7600GS.
  • Poziom 12  
    ja miałem nawet wentylator mniejszy niż radiator na karcie a i tak chłodziło wyśmienicie :)
  • Poziom 11  
    Wpadłem na jeszcze jeden pomysł. Jako że karta jest z koszem jak np. ta: http://pclab.pl/news33759.html pomyślałem że wentylator można wkręcić nie wradiator nawet a w kosz. Powinno się to też sprawdzić. i Będzie wyglądać estetyczniej:)
    Problem jest tylko w tym, że szczelina od kosza do radiatora to jakieś 1.4cm w związku z czym muszę zamontować wentylator 80x80x10, znalazłem np. taki http://www.bestfan.pl/start/index2.php?page=s...category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=1 tylko potrzebuje on 12v napięcia, Nie wiem ile jest na karcie, w związku z tym zastanawiam się czy warto z takim rozwiązaniem próbować.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Jeśli nie ma możliwości pociągnięcia napięcia z karty,to możesz podłączyć wentylator do moleksa w zasilaczu (poprzez odpowiednią przejściówkę oczywiście). Koszt takiej przejściówki to ok 5zł.
  • Poziom 11  
    Fakt dzięki kolego. Jak zwykle na najłatwiejsze rozwiązania wpaść najtrudniej:)