Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik czasowy na NE555

15 Lut 2012 14:45 3318 6
  • Poziom 19  
    Witam.
    Próbuję zrobić taki układ:
    Układ z triakami i MOC3041 steruje silnikiem trójfazowym. Do układu podłączona jest fotokomórka. Gdy pojawi się obiekt między fotokomórkami, te wysyłają sygnał sterujący do układu czasowego, który odetnie zasilanie na kilka sekund układowi wykonawczemu (temu z triakami), po czym włączy niezależnie czy znajduje się obiekt między fotokomórkami.
    Fotokomórki i układ wykonawczy już mam. Układ czasowy zrobiłem na NE555 pracujący jako generator monostabilny. Problem w tym, że układ pracuje tak, że jak pojawi się przedmiot między fotokomórkami, te wysyłają sygnał sterujący do 2 pinu NE555, to generator podtrzymuje sygnał do zasilania układu wykonawczego i po upływie kilku sekund (gdy kończy się impuls), układ wykonawczy wyłącza silnik.
    Jak zrobić, żeby NE555 najpierw wyłączył silnik na te kilka sekund, a potem uruchomił układ wykonawczy?

Używam fotokomórek Focus Slim od DTM System i układ wykonawczy projektu Mirleya.

Fotokomórki:
    http://www.dtm.pl/pl/systemy-automatyki/akcesoria-do-automatyki-bramowej/fotokomorki/focus-slim-fotokomorka-natynkowa-24v-ac-dc,74
    Układ wykonawczy:
    http://mirley.firlej.org/trojfazowy_modul_wykonawczy

Pozdrawiam
    Piotr59mb
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem - chcesz żeby fragment z układem 555 działał niejako odwrotnie? Jeśli tak, to odwróć sygnał na wyjściu układu 555 np. tranzystorem. To jak dokładniej zrobić może zależeć od całej konstrukcji. Schematu nie ma, więc musisz coś wykombinować sam.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 19  
    Ok, postanowiłem zrobić to na mikrokontrolerze, ponieważ jeszcze czas musi być regulowany...
  • Poziom 32  
    Pewnie łatwiej, tylko po co? Do jednego układu czasowego? Jak znasz µC oraz już programowałeś i budowałeś z ich pomocą urządzenia, to zrobisz to bez trudu. Jak nie, to możesz napotkać na przeszkody które Ci utrudnią całą zabawę.
  • Poziom 19  
    Raczej jestem do tego zmuszony, ponieważ fotokomórki są na tyle czułe, że gdy przetnie się (teoretycznie) wiązkę świetlną w połowie odległości między nimi, to nadal sygnał jest odbierany przez odbiornik fotokomórki. Dlatego nadajnik musi znaleźć się przy taśmie, a odbiornik kilka metrów dalej na ścianie. Wtedy można będzie np przejść obok taśmociągu, a wiązka w dziwny sposób, nadal będzie trafiać do odbiornika. Natomiast gdy na taśmociągu będzie się znajdować jakieś pudełko, to zasłoni nadajnik i wiązka nie trafi do odbiornika. Poza tym, chcę dać opóźnienie czasowe, np gdy ktoś będzie przechodzić obok taśmociągu i jakoś przerwie wiązkę to uC nie zatrzyma silnika. Dopiero gdy wiązka będzie przecięta na czas powiedzmy 500ms. Dodatkowo będzie uproszczenie w porównaniu z układem analogowym na NE555, w postaci 2 przycisków do ustawiania jak długo silnik ma pozostać wyłączony. Na NE555 planowałem zrobić to używając przełącznika obrotowego i rezystorów o różnej wartości (do ustawienia czasu trwania impulsu). Trochę chaotycznie to opisuję, ale powinno być zrozumiałe.
    Program zapewne nie będzie zbyt skomplikowany. Pisałem programy na DSM51, więc raczej użyję AT89S2051 i program powstanie w ASM
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Przy tych fotokomórkach nie ma jakiejś regulacji? Ewentualnie można tam gdzie jest element nadawczy i odbiorczy przesłonić nieco pole widzenia żeby zmniejszyć czułość. Można np. spróbować doczepić kawałki rurek tak, żeby podczerwień przechodziła tylko nimi. Resztę zasłonić. Będziesz miał mniejszą czułość i kierunkowość co powinno poprawić działanie. Czujki reagują w szerokim kącie i przez to wszystko działa tak a nie inaczej.
  • Poziom 19  
    Nie, te fotokomórki nie mają żadnej możliwości regulacji. Tzn można je tylko obracać w poziomie ale raczej nie o taką regulację chodzi :wink:
    Z tymi rurkami to może być dobry pomysł, pokombinuję jeszcze.

dzięki za pomoc