Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw kolumn do kina domowego 5.0 lub 5.1

gffx 15 Feb 2012 15:52 3722 14
    gffx
    Level 2  
    Witam.
    Poszukuję rekomendacji konkretnych zestawów kolumn jak w temacie. Budżet wynosi ~800zł. W grę wchodzą zestawy używane (chętnie, bo będą lepsze niż nowe). Amplitunera na razie nie ma bo nie ma środków i na kolumny i na ampli. Dlatego składanie kina domowego zaczynam od kolumn, które tak się nie starzeją jak ampli. Ewentualnie na razie kupię jakieś tanie ampli, bez HDMI, bez najnowszych dekoderów, które z nimi zagra. Docelowo w planach jest zakup używanego ampli do 1000zł (najprawdopodobniej padnie na markę Denon).
    Przeznaczenie: co najmniej 90% filmy, pokój 4.5 x 8.5m, w którym kolumny muszę rozmieścić na powierzchni 4.5 x 3.5m.
    Znajomy polecił mi zestaw Koda 702 i na takie używane poluję. Nowe Kody 702 w tej chwili kosztują ~1100zł, trochę za dużo. Czy jesteście w stanie polecić mi jakieś inne zestawy (nie gorsze) w tej cenie?
    gffx
    Level 2  
    To może inaczej: czy moglibyście, proszę, posortować według jakośći / napisać coś na temat któregokolwiek (za lub przeciw) / wskazać po prostu najlepszą opcję z tych wymienionych poniżej?
    1) Koda 702
    2) Koda F-51 v3
    3) Magnat Monitor 990
    4) Jamo E350
    5) Jamo S426
    6) Jamo S506
  • Helpful post
    Herethic
    Level 28  
    gffx wrote:
    czy moglibyście, proszę, posortować według jakości (...)
    Raczej należałoby w/g użytych materiałów:
    Zestaw kolumn do kina domowego 5.0 lub 5.1 Zestaw kolumn do kina domowego 5.0 lub 5.1 Zestaw kolumn do kina domowego 5.0 lub 5.1
    Proponowałbym trochę więcej lektury Pisma Świętego. Tam jest sporo informacji o cudach... :cunning:

Zamierzasz nagłośnić czterdzieści metrów za 800złotych? 8-O
    Jedynym, podkreślam - jedynym - sensownym rozwiązaniem jest Tonsil Voyager 200 + monitory i głośnik centralny.

Tu masz dość dobrą cenę, ale nie wiem, w jakim stanie są zawieszenia.
    http://tablica.pl/oferta/tonsil-2x-voyager-200-2x-sat-1x-center-IDIZlD.html

W KD zabraknie Ci jednak niższego basu. Albo to zaakceptujesz, albo
    musisz dozbierać ładnych parę stówek na inny zestaw, lub dokupić konkretny subwoofer.

Jak to gra? Właściwie nie ma to znaczenia, bo konkurencji w tej cenie brak,
    ale gra na szczęście przyzwoicie. Bardzo dobrze brzmią na tym
    gitary, nieźle również rock, metal. Do soulu, rapu się nie nadają.
    Bas jest szybki, przerośnięty i cut za wysoki mimo deklarowanych 35 Hz.
    wybrzmienia stosunkowo krótkie. Średnica lekko cofnięta,
    tweeter przeciętny, ale ujdzie. Trochę "klubowe" brzmienie.
    W KD do wszystkiego, z wyjątkiem SF i filmów katastroficznych.
    Stąd kwestia sub-a. Strzelaniny ok. Efekty przestrzenne też.

Co do tego? Amplituner KD, który sobie z tym poradzi to około 500-600zł, DVD pewnie masz.
    A te zabawki, o których wspomniałeś? Nawet jeżeli, to nie w tym metrażu.
    Nie orze się pola rowerem... Choćby i crossowym... :cunning:

Pozdro.
    gffx
    Level 2  
    Przyznam że zbiłeś mnie z tropu. Możesz wyjasnić który parametr ma znaczenie przy większym metrażu? Moc, skuteczność, średnica głośników? Porównując ich parametry techniczne z tymi zestawami co podałem, to moc mają mniejszą, skuteczność wyższą (tu, znając definicję dB, różnica spora - ale nie wiem ile to N decybeli w praktyce, a absolutnie nie potrzebuję mieć w tym pokoju podczas oglądania filmu nateżenia głosu na takim poziomie jak w kinie). Także z tego porównania dochodzę sam do wniosku, nie wiadomo czy słusznego, że rozchodzi się o średnicę głośników (?). Tu różnice też są zauważalne. Poza tym spore "bydlaki" z tych kolumn (27kg / sztuka). W czym tkwi sekret?
    EDIT: I dlaczego te co podałem nie są dobre / nie są dobre na ten metraż?
  • Helpful post
    Herethic
    Level 28  
    gffx wrote:
    który parametr ma znaczenie przy większym metrażu?
    Kilka. Najważniejsza od strony głośniejszego odsłuchu jest efektywność. Ale nie oznacza to, że tylko im wyższa, tym lepiej.
    Choć ja akurat, z uwagi na preferencje muzyczne wolę właśnie wysokie SPL i większe średnice membran głośników niskotonowych.

Upraszczając: 6,5" musi się bardziej wysilić, żeby uzyskać 40Hz niż 8", o 12" nawet delikatnie nie wspominając....
    Parametry głośników to naprawdę spory temat do dyskusji. Zerknij na początek tutaj:
    http://estradowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=67
    Sorry, nie jestem sprzedawcą sprzętu audio...Nie napiszę Ci, że "XXX" za dwieście złotych jest super, bo stoi w moim sklepie...
    Mniej więcej rok temu sam szukałem odpowiednich kolumn, mając na nie skromny budżet...

W Twoim metrażu, warto myśleć o kolumnach większych, od tych, o których pisałeś.
    Ośmio, nawet dziesięcio calowe woofery będą miały dość przestrzeni, żeby sie wykazać...
    Zagrają lepiej, "pełniej"... Voyagery to minimum... Również jakościowo.

Przynajmniej moim zdaniem.

Pozdro.
  • Helpful post
    m_lesiu
    Level 11  
    Zwróć uwagę, że efektywna powierzchnia będzie o połowę mniejsza. Ten pokój to prostokąt. Jak go przedzielisz niewidzialną linią na pół (by otrzymać dwa mniejsze prawie kwadraty), to kolumny mają nagłośnić właśnie taką jedną połówkę (będą ustawione symetrycznie na połówce ściany 8,5m).

"(...)pokój 4.5 x 8.5m, w którym kolumny muszę rozmieścić na powierzchni 4.5 x 3.5m."

Ja jestem tym "znajomym" który polecił Kody 702. Zrobiłem tak, gdyż sam je posiadam już kilka lat. Osobiście jestem zadowolony i wiem że zestaw 5.1 poradzi sobie z jego pomieszczeniem. wiadomo, że w porównaniu do droższych kolumn wypadają dosyć blado ale z tego co można od czasu do czasu przeczytać na różnych forach audio, te kolumny do tej pory są chwalone za dobrą jakość w tym przedziale cenowym (i nadają się całkiem nieźle do odsłuchów stereo).

Wydaje mi się że Tonsile które poleciłeś to trochę tak jak wstawić sobie estradówki do pokoju 8m2 ;-)
    Scena dosłownie wlazłaby mu na głowę (kanapa odsunięta od linii głośników na około 2,5m-3m max).
  • Helpful post
    Herethic
    Level 28  
    Faktycznie. Źle zrozumiałem. 15 metrów...Niemniej... Pomijając już brzmienie tych "wynalazków"... 62Hz w KD?
    Niezbędny byłby subwoofer czyli pięć stówek dodatkowo. Jeśli Koda, to ten:
    http://www.ceneo.pl/278599s
    Trzeba by go tak ustawić, żeby miał trochę pola przed sobą. Na pewno nie 2,5 metra!
    Nie wiem jak to pomieszczenie wygląda, ale bas nie jest zbyt kierunkowy - trzeba pokombinować.
    Na amplituner Denona wystarczy pięć - sześć stów.
    Czyli cały budżet - 1800zł byłby niewiele przekroczony około 2100 -2200zł za całość.
    http://tablica.pl/oferta/idealny-amplituner-kd-denon-avr-1906-komplet-laleczka--IDzhO3.html
    http://allegro.pl/denon-avr-1801-amplituner-z-dts-za-smieszna-kase-i2123598877.html

Jak się bardzo mocno uprzeć, to da się coś wykombinować w pierwszej części budżetu:
    http://tablica.pl/oferta/zestaw-kolumn-tonsil-fobos-51-IDL3tj.html
    plus Amplituner to razem 1000-1100zł. Jak to zagra? Te monitorki są całkiem znośne,
    sub trochę słaby, ale można się na tym przemęczyć, dozbierać trochę kasy i wymienić.
    Może na coś lepszego od tych chińczyków?
    Nie obraźcie się proszę, ale naprawdę nie jest to nic rewelacyjnego.

Pozdro.

Dodano po 46 [minuty]:

Możecie jeszcze zerknąć tutaj:
    http://tablica.pl/oferta/zestaw-kolumn-5-1-wharfedale-IDJWpx.html
    http://www.audiostereo.pl/wharfedale_crystal-30_kolumny-podlogowe-149-2609-1.html
    Opinie trochę zbyt "euforyczne", ale można odsłuchać w jakimś markecie. A nuż się spodobają?
  • Helpful post
    JaroGaw
    Level 10  
    Rozejrzyj się za używanymi Wharfedale albo Diamond (ostatnio widziałem niedrogo zestaw 8.x za ~1000zł) albo ten Cristal. Brat ma diamenty i jest bardzo zadowolony. Oprócz wymienionych wyżej "dobrych budżetówek" jest jeszcze jest firma Rubicon ale o to na rynku wtórnym będzie trudno.

Jeżeli chodzi o amplituner poszukaj modelu 1500 w górę. Modele 13xx są niewiele tańsze a brzmią dużo gorzej... ten 1906 (podany przez Herethic) jest już naprawdę dobrym rozwiązaniem. W tym przedziale ciężko coś polecić ale nie przejmuj się tym i poczekaj na jakąś okazję. A jeżeli środki Ci nie pozwalają to może kupisz na razie amplituner + 2 kolumny a później dokupisz central i tył i sub?

Ja mam malutki pokój więc Bostony A26 w 100% mi wystarczają.

Tonsilowski Voyager to trochę inna klasa. To już naprawdę duża kolumna. W stereo zagrają dobrze, w kinie domowym będą mocno grać dołem więc brak subwoofera nie będzie aż tak odczuwalny. Ale co kto lubi :) Z tonsila wolałbym zestaw Maestro.

Jak napisałem wyżej - najlepiej poczekaj cierpliwie na jakąś okazję :)
  • Helpful post
    m_lesiu
    Level 11  
    @Heretic
    Tak, docelowo będzie też subwoofer. Same podłogowce oczywiście to za mało (u mnie w miarę się sprawdzają, ale ja mam pokoik 9m2). SW1000 można kupić używany za około 250-300zł i w to będziemy celować. Znajomy ma tego suba - też około 15-16m2, kolumny to Tannoy M3 i po znalezieniu dla suba odpowiedniego miejsca i zestrojeniu z podłogówkami, całkiem nieźle gra (aczkolwiek nie ma co oczekiwać cudów. W końcu to budżetowy sub).

Na 702 polujemy, żeby do 500zł kupić 5.0 (bądź 5.1 z SW1000 za 750-800zł max.).

Te "Wafle" są raczej niewiele lepsze od 702. To akurat wiem z pewnego źródła (aczkolwiek osobiście ich nie słuchałem). Sam się kiedyś zastanawiałem czy się na nie nie przenieść ale dowiedziałem się że zyskałbym niewiele. Poza tym Crystale 30 dosyć jasno brzmią. Ale jako alternatywa (i jakby się zmieścić w zaplanowanym budżecie) gdyby się nie udało 702 nigdzie znaleźć.... dzięki, weźmiemy je pod uwagę.

Co do ampli, to ten Denonik dałby radę, ale w tym przypadku koleś drogo się ceni. 500zł to normalna cena z Allegro (za ampli z kompletem wyposażenia, w oryginalnym pudełku, z instrukcjami i mikrofonem itd.).
    Z kolei 1909 (czyli już z HDMI 1.3 i dekoderami HD) używany można kupić za 800-900zł.
    Z Onkyo, to chyba odpowiednikiem będzie seria SR-TX6xx. Harmana sensownego się nie kupi w tej cenie, więc odpada. Pioneer, Sony itp. raczej będziemy traktować jako ostateczność, bo o ile niektóre modele podobno im się udały, tak generalnie jest to niższa półka.

@JaroGaw
    Dzięki za sugestie.
    13xx (oraz SR-TX3xx) będziemy omijać. Zakup używanego sprzętu daje możliwość posiadania czegoś zdecydowanie lepszego za rozsądne pieniądze :)
  • Helpful post
    Herethic
    Level 28  
    m_lesiu wrote:
    Na 702 polujemy, żeby do 500zł kupić 5.0 (bądź 5.1 z SW1000 za 750-800zł max.)
    Proponuję zostawić namiary w lombardach. Tam się liczy szybka gotówka,
    a nie wielotygodniowe "wystawki" na aukcjach. Ale i tak będzie ciężko za te pieniądze.
    Pozostaje cierpliwość...
    m_lesiu wrote:
    Denonik dałby radę, ale w tym przypadku koleś drogo się ceni.
    Powiem Ci, że ostatnio w ogóle ceny Denon-ów jakoś "zdziwaczały". 1803 jakiś kretyn
    wystawił nawet za 9 (słownie-dziewięć) stów. Równolegle był 3805 za... 1099zł.
    Nie muszę chyba pisać o różnicy? Nie ma co panikować, trzeba chwilę przeczekać.
    m_lesiu wrote:
    Te "Wafle" są raczej niewiele lepsze od 702.
    Powiedziałbym raczej... alternatywne. Za ostrzejszą krytykę Wharfedale kiedyś mi się oberwało na "elce" (:wink:).
    Niemniej cena tego zestawu wydaje mi się dość rozsądna. A model popularny, więc łatwo o odsłuch.

Proponowałbym również pomyśleć o kablach. Nie, nie drogich... Normalnych. Zwykłe OFC.
    Wystarczy 2x 1,5mm. Kilka zł za metr.

Monitory umieściłbym wyżej od frontów, oczywiście kierując je w stronę odsłuchu.

Z sub-em naprawdę warto pokombinować, więc weźcie dłuższe kable.

Powodzenia!

Pozdro.
  • Helpful post
    m_lesiu
    Level 11  
    702 5.0 już widziałem za 500zł na Allegro w aukcjach archiwalnych (sprzed miesiąca-dwóch) więc się da i właśnie na takie oferty będziemy polować.
    Z kolei wczoraj zakończyła się licytacja SW1000 na kwocie nieco ponad 250zł.

Na początku tego roku na Allegro sprzedało się kilka 1908 za ~850zł. 1906 ostatnio ktoś wystawił za ~500zł.

1803 za 900zł? To już trzeba mieć fantazję :D

Z kablami do kolumn nie będziemy szaleć. Tak jak napisałeś, standardowe OFC, przy czym na fronty to bardziej bym wolał dać 2x2,5mm2 (aczkolwiek nie robiłem testów porównawczych 1,5 vs 2,5mm2). Coś oprócz Cordiala warto brać pod uwagę wg Ciebie?

Pozdr
    Herethic
    Level 28  
    m_lesiu wrote:
    1803 za 900zł? To już trzeba mieć fantazję :D
    Też tak uważam. :lol:
    m_lesiu wrote:
    Coś oprócz Cordiala warto brać pod uwagę wg Ciebie?
    Żartujesz? Szkoda kasy... to nie Wilson Audio... ;-) Weżcie Polink, albo cokolwiek. CCA na wszelki wypadek nie polecam.
    Mam już takie linki do prania - trzeba przyznać - solidne... Moja panna wiesza na nich nawet koce i ręczniki (!!!)
    1,5, czy 2,5mm. Przy tych długościach to nie ma znaczenia. Do sub-a możesz wziąć 2,5mm bo trochę z nim pobiegasz po pokoju.

Pozdro.
  • Helpful post
    m_lesiu
    Level 11  
    Nie pomyliłeś przypadkiem Cordiala z Cardasem? :)
    Głośnikowy Cordial CLS 225 (2x2,5mm2) kosztuje około 8zł/m. 1,5mm2 będzie pewnie 1-1,5zł tańszy za metr. Myślę że do frontów i centralnego byłby OK. Do tylnych faktycznie można by pomyśleć nad czymś troszkę tańszym.

Do suba będzie iść w miarę tani interconnect (5m powinno wystarczyć). Nie wiem jaką powierzchnię ma wewnętrzna żyła w tego typu kablach.
    gffx
    Level 2  
    Oj warto było ten temat założyć, bo ładna i owocna dyskusja się wywiązała, ku mojej uciesze :-). Serdecznie dziękuję wszystkim za rekomendacje, przestrogi i wyjaśnienia.
    Wiem już co i jak, pozostaje uzbroić się w cierpliwość i polować na okazje.