Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra - sterowanie silnikiem krokowym

adwlodar 15 Feb 2012 16:25 3001 9
Optex
    adwlodar
    Level 27  
    Witam,

chciałbym się rozeznać czy jest możliwość sterowania silnikiem krokowym poprzez centralę alarmową Satel Integra. Zgaduję, że trzeba będzie dokupić sterownik takich silników? Czy można wykorzystać jakoś wyjścia ekspanderów bądź magistralę/zegar manipulatorów do takiego zastosowania?

Kilka danych technicznych Integry 64:

-Napięcie zasilania płyty głównej: 20 V AC 50–60 Hz
    -Zakres napięć wyjściowych: 10,5 V…14 V
    -Obciążalność wyjść programowalnych wysokoprądowych: 3 A
    -Obciążalność wyjśćprogramowalnych niskoprądowych: 50 mA
    -Obciążalność wyjść +EX1 i +EX2: 2,5 A
  • Optex
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Optex
    adwlodar
    Level 27  
    sharp, dzięki za odpowiedź.

Już tłumaczę: wczoraj założyłem temat "Siemens LOGO! - inteligentna makieta". Tam jeden z użytkowników zaproponował wykorzystanie Integry jako "mózgu" prostej w sumie makiety (nie, nie zabawki). Moje pytanie tutaj nie odnosiło się absolutnie do wpięcia silników krokowych w centralę alarmową wykorzystaną standardowo na obiekcie.

Sprawy się rozchodzą o sterowanie bramy wjazdowej na tej makiecie z wykorzystaniem właśnie silnika krokowego. Jednak po przemyśleniu tematu, nie wiem czy nie zrezygnuję z integracji tego obwodu z resztą makiety i po prostu nie zrobię zupełnie osobnego sterownika i panela kontrolnego. W sumie integracja mogła by się odbywać przez mini wyłącznik krańcowy, który po otwarciu lub zamknięciu bramy dopiero podawał by napięcie na Integrę.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    adwlodar
    Level 27  
    Masz rację, trochę się sam wplątałem w ten silnik krokowy, zupełnie zbędnie.

Dzięki za link, to jest właśnie to co szukałem. Dokupię tylko serwomechanizm 24V i mam układ gotowy.

I z tego sterownika mogę bezpośrednio już wejść na Integrę?
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    adwlodar
    Level 27  
    sharp, czy w wersji 24V: http://elmes.com.pl/instr/stb.pdf podpięcie Integry będzie analogiczne?

Dodano po 2 [minuty]:

Oooo kurcze... przeczytałem Twój post raz jeszcze i zauważyłem... przecież Ty napisałeś to w kolejności INTEGRA --> Elmes. Ja zrozumiałem to tak, że załączenie sterownika wyzwala wejście Integry. Sorry, mój błąd. Teraz czy wersję 24V można podpiąć tak samo jak Ty zasugerowałeś?

Dodano po 38 [minuty]:

sharp, jeszcze pytanko do Ciebie: nie zamierzam kupować manipulatora. Programował będę przez PC, a obsługę zamierzam wykonać na zasadzie przycisków. Jakie napięcie mogę podać na wejścia Integry? Rozumiem, że nie przekraczające napięcia zasilania płyty, czyli 20V?
    User removed account
    Level 1  
    adwlodar
    Level 27  
    No znowu zgoda, było by łatwiej i prawie jak w rzeczywistym domu wykorzystując manipulator. Zastanawia mnie tylko kwestia podłączenia tego sterownika 24V i jak za pomocą Integry zapalać oświetlenie LED lub regulować jego jasnością. Właśnie poprzez przekaźniki? Sorry, ale się trochę zamotałem, przyznam...
    Marek_Pe
    Level 23  
    Ideologia jest taka sama.
    Różnych urządzeń z własnymi zasilaczami zazwyczaj nie łączy się bezpośrednio, ale za pomocą przekaźników, separatorów z optoizolacją itd.

Analogicznie jest z Integrą. Wykorzystuje sie wy przekaźnikowe (często typ mono/bistabilne) i pod styki NO lub NC podpina się obwody sterowane.
    Należy zwrócić uwagę na max napięcie przekaźnika, często są to małe wartości do 50V i podłączenie sterowanych obwodów 220V może zniszczyć przekaźnik.

W tym konkretnym rozwiązaniu występuje wyłącznik ścienny do inicjacji zamykania/otwierania. Styk NO przekaźnika wy mono Integry podpina się na WR i masę (równolegle do styku wyłącznika ściennego) i gotowe.

Pozdrowienia