Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra - sterowanie silnikiem krokowym

15 Lut 2012 16:25 2779 9
  • Poziom 14  
    Witam,

chciałbym się rozeznać czy jest możliwość sterowania silnikiem krokowym poprzez centralę alarmową Satel Integra. Zgaduję, że trzeba będzie dokupić sterownik takich silników? Czy można wykorzystać jakoś wyjścia ekspanderów bądź magistralę/zegar manipulatorów do takiego zastosowania?

Kilka danych technicznych Integry 64:

-Napięcie zasilania płyty głównej: 20 V AC 50–60 Hz
    -Zakres napięć wyjściowych: 10,5 V…14 V
    -Obciążalność wyjść programowalnych wysokoprądowych: 3 A
    -Obciążalność wyjśćprogramowalnych niskoprądowych: 50 mA
    -Obciążalność wyjść +EX1 i +EX2: 2,5 A
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Magistrala klawiatur jest przeznaczona tylko i wyłącznie do podłączania klawiatur. Żadnego innego, tym bardziej nie przeznaczonego do współpracy z w/wym centralą, sprzętu.
    Poza tym: ta centrala nie nadaje się jako sterownik procesów szybkozmiennych - tu bardziej nada się specjalizowany sterownik. Za to Integrę doskonale wykorzystuje się przy obsłudze operacji wolnozmiennych "zerojedynkowych", czyli np. załączenie wyjścia na godzinę itp.
    Bezpośrednie podłączenie silnika krokowego, bez sterownika, do centrali jest absolutnie wykluczone.

Do czego ten silnik byłby wykorzystywany?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    sharp, dzięki za odpowiedź.

Już tłumaczę: wczoraj założyłem temat "Siemens LOGO! - inteligentna makieta". Tam jeden z użytkowników zaproponował wykorzystanie Integry jako "mózgu" prostej w sumie makiety (nie, nie zabawki). Moje pytanie tutaj nie odnosiło się absolutnie do wpięcia silników krokowych w centralę alarmową wykorzystaną standardowo na obiekcie.

Sprawy się rozchodzą o sterowanie bramy wjazdowej na tej makiecie z wykorzystaniem właśnie silnika krokowego. Jednak po przemyśleniu tematu, nie wiem czy nie zrezygnuję z integracji tego obwodu z resztą makiety i po prostu nie zrobię zupełnie osobnego sterownika i panela kontrolnego. W sumie integracja mogła by się odbywać przez mini wyłącznik krańcowy, który po otwarciu lub zamknięciu bramy dopiero podawał by napięcie na Integrę.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Widziałem ten temat przed chwilą. W sumie kolega Marek miał dobry pomysł zaprzęgając do tego Integrę - centrala alarmowa, do tego tak elastyczna w zastosowaniach, idealnie nada się do obsługi makiety - bądź, co bądź - domu w miniaturze.
    Teraz tak: mniemam, że znane są Ci rozwiązania fabryczne sterowania bramami i wiesz, że w zdecydowanej większości występują one jako niezależne urządzenia, ze swoimi obwodami zasilania, sterowania, sygnalizacji itp. Niemniej jednak korzystając z Integry jest możliwość zasymulowania działania bramy (wykorzystujesz wejścia fizyczne i fizyczne wyjścia, algorytm obsługi bramy można zrobić korzystając z dostępnej w programie centrali logiki i operacji na portach wirtualnych), chociaż na co dzień częściej wykorzystuje się sygnały ze sterownika bramy do "poinformowania"centrali o jego stanie i, co za tym idzie, wywołaniu określonego jej zachowania.
    Co istotne - przy dołożeniu odpowiedniego sterownika do tego Twojego stepper motora - program centrali mógłby nie różnić się od stosowanego przy współpracy z fabrycznymi sterownikami bram. Tu od razu nauwa się pytanie: dlaczego krokowy? nie lepszy byłby zwykły 230V/24V? Upraszcza się wtedy sterowanie, można przy okazji wykorzystać gotowe układy sterowników bram typu Bramster http://www.cybor-tech.com.pl/pdf/77074.pdf lub podobne.
  • Poziom 14  
    Masz rację, trochę się sam wplątałem w ten silnik krokowy, zupełnie zbędnie.

Dzięki za link, to jest właśnie to co szukałem. Dokupię tylko serwomechanizm 24V i mam układ gotowy.

I z tego sterownika mogę bezpośrednio już wejść na Integrę?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jeszcze łatwiejszy do implementacji jest ST100 od Elmesa: http://elmes.com.pl/instr/sth.pdf
    W jego przypadku banalne jest sterowanie: wyjścia Integry łączysz z wejściami CL lub OP - masz jednoznacznie określone CO ma wykonać napęd bramy - zamknąć ją, czy otworzyć. W przypadku Bramstera do otwierania/zamykania służy jeden przycisk i centrali trudno byłoby określić stan sterownika (działanie przycisku uzależnione jest od poprzednio wykonywanej funkcji).
  • Poziom 14  
    sharp, czy w wersji 24V: http://elmes.com.pl/instr/stb.pdf podpięcie Integry będzie analogiczne?

Dodano po 2 [minuty]:

Oooo kurcze... przeczytałem Twój post raz jeszcze i zauważyłem... przecież Ty napisałeś to w kolejności INTEGRA --> Elmes. Ja zrozumiałem to tak, że załączenie sterownika wyzwala wejście Integry. Sorry, mój błąd. Teraz czy wersję 24V można podpiąć tak samo jak Ty zasugerowałeś?

Dodano po 38 [minuty]:

sharp, jeszcze pytanko do Ciebie: nie zamierzam kupować manipulatora. Programował będę przez PC, a obsługę zamierzam wykonać na zasadzie przycisków. Jakie napięcie mogę podać na wejścia Integry? Rozumiem, że nie przekraczające napięcia zasilania płyty, czyli 20V?
  • Poziom 41  
    http://www.satel.pl/download.php?f=/instrukcje/integra_ii_pl_0810.pdf tu jest instrukcja instalatora.
    Do centrali nie wolno podłączać żadnych napięć. W najprostszej wersji wejścia reagują na dwa stany: zwarcie do masy i rozwarcie tego obwodu. Dlatego wszelkie obce napięcia podłączamy przez przekaźniki.
    Wyjścia wysokoprądowe podają +12V, niskoprądowe są typu "otwarty kolektor" i działające wyjście zwierane jest z masą.

Ruszysz centralę bez manipulatora?
  • Poziom 14  
    No znowu zgoda, było by łatwiej i prawie jak w rzeczywistym domu wykorzystując manipulator. Zastanawia mnie tylko kwestia podłączenia tego sterownika 24V i jak za pomocą Integry zapalać oświetlenie LED lub regulować jego jasnością. Właśnie poprzez przekaźniki? Sorry, ale się trochę zamotałem, przyznam...
  • Poziom 23  
    Ideologia jest taka sama.
    Różnych urządzeń z własnymi zasilaczami zazwyczaj nie łączy się bezpośrednio, ale za pomocą przekaźników, separatorów z optoizolacją itd.

Analogicznie jest z Integrą. Wykorzystuje sie wy przekaźnikowe (często typ mono/bistabilne) i pod styki NO lub NC podpina się obwody sterowane.
    Należy zwrócić uwagę na max napięcie przekaźnika, często są to małe wartości do 50V i podłączenie sterowanych obwodów 220V może zniszczyć przekaźnik.

W tym konkretnym rozwiązaniu występuje wyłącznik ścienny do inicjacji zamykania/otwierania. Styk NO przekaźnika wy mono Integry podpina się na WR i masę (równolegle do styku wyłącznika ściennego) i gotowe.

Pozdrowienia