Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie odnosnie mocy silnika

15 Lut 2012 19:13 1502 11
  • Poziom 9  
    witam

mam pytanie poniewaz sie nie znam na tym dlatego pierwsze spytam was

mam silnik elektryczny do lodzi 54lbs na 12v czy jak podlacze do niego drugi akumulator to spale silnik czy zwiekszy sie moc ??
  • Poziom 34  
    To zależy czy szeregowo czy równolegle .... jedno spali silnik , drugie wydłuży czas pływania , na pewno nie moc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    a jest jakis sposob zeby zwiekszyc moc silnika ???
  • Poziom 34  
    W tym wypadku kupić mocniejszy.
  • Poziom 43  
    Możesz podnieść mu napięcie zasilania ale Twoim poważnym problemem będzie ochłodzenie go. Lepsze będzie chyba zapakowanie tam mocniejszej jednostki napędowej na spółkę z pojemniejszym akumulatorem jednocześnie w jak najmniejszym stopniu zwiększając masę całości.
  • Poziom 39  
    Nie ma takiej możliwości, jeżeli jest zasilany dopuszczalnym napięciem i z wydajnego żródła- to jest granica jego możliwości.
    krótko trwale można podnieść napięcie o kilka wolt- taki booster, ale grozi to zniszczeniem silnika.
  • Poziom 9  
    ok dzieku za odpowiedzi
  • Poziom 43  
    Nie zapominając o części mechanicznej - jeśli całość jest delikatna to z przyrostem obrotów drastycznie rośnie moment.
  • Poziom 21  
    jannaszek napisał:
    Nie ma takiej możliwości, jeżeli jest zasilany dopuszczalnym napięciem i z wydajnego żródła- to jest granica jego możliwości.
    krótko trwale można podnieść napięcie o kilka wolt- taki booster, ale grozi to zniszczeniem silnika.

54 lbs to mniej więcej 25 kG siły ciągu na śrubie (czyli jakbyś pchał łódkę siłą 25 kG, kilogramsił). Nieznacznie przyspieszysz obroty dając np 14 Volt (tylko skąd ?). Więcej - spalisz stojan. To jest najmocniejszy silnik "turystyczny" w swojej klasie. Wszelkie kombinacje zasilania mogą skończyć się awarią - zostaje jak jest.
    Do zasilania tych silników wystarczy akumulator "stary" z samochodu - nowy nic nie da bo moc zależy od samego silnika, czego akumulator od "malucha" podoła.
  • Poziom 9  
    witam ponownie

mam jeszcze jedno pytanie

mam silnik 55lbs firmy meteor ktory ma 624W obr ?
    mam rowniez silnik elektryczny od nagrzewnicy siroco ktory ma 3000obr/min 64W
    po zalozeniu śruby widac ze jest napewno wiecej obrotow na tym silniku niz na oryginalnym.
    pytanie czy na tym silniku bym uzyskal wieksza predkosc ???

jak mozna rozumiec np.
    624W i 1400obr a 64W i 3000obr
  • Poziom 21  
    ziomgub napisał:
    jak mozna rozumiec np.
    624W i 1400obr a 64W i 3000obr

624 w / 1400 obr. > 0,446 wata/obrót [praca]
    64W / 3000 obr. > 0,021 wata/ obrót słabizna że hej. To jest silnik pchający gaz (powietrze). A woda ma gęstość względną 25 x większą. Nie zamieszasz kisielu słomką.
    Bez urazy - masz prawo nie wiedzieć - po to też jest Forum.

Dla zachowania siły ciągu opór roboczy śruby musiałby być 20 x mniejszy. To znaczy mógłbyś napędzić tym silnikiem DUŻY model łódki z wysokoobrotową śrubą trałową (o małym kącie natarcia). Tak po chłopsku - mała śrubka drobnozwojowa.

Trałowiec, to taki statek, co ciągnie za sobą dużo mimo stosunkowo małej mocy. Sprawę załatwia przekładnia pędnika - czyli śruba o małym kącie natarcia (drobnozwojowa). To tak dla zobrazowania problemu.

Finał, jeżeli mogę sobie pozwolić ...

ziomgub napisał:
    czy jak podlacze do niego drugi akumulator to spale silnik czy zwiekszy sie moc ??

Foxtrott napisał:
    To zależy czy szeregowo czy równolegle .... jedno spali silnik , drugie wydłuży czas pływania , na pewno nie moc.

ziomgub napisał:
    a jest jakis sposob zeby zwiekszyc moc silnika ???

NIE. Możesz co najwyżej zwiększyć obroty silnika/śruby a więc prędkość łodzi dając napięcie zasilania do 14 volt maximum. Ale to da ok 10 % i szlus.

Pomijając fakt wręcz niemożliwości zamocowania, uszczelnienia itp. innego silnika w korpusie:
    Na koniec życzę Tobie ziomgub TAAAAKIEJ ryby lub Dziewoj pełen kadłub !!!