Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Energia zamarzającej wody

Cowboy zagrabie 16 Lut 2012 00:09 6585 28
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    Zapewne dla większości ludzi z jakim kolwiek wykształceniem, jest oczywiste że objętość cieczy i ciał stałych podczas obniżania temperatury maleje. Podobnie zachowuje się woda w stanie ciekłym, również zamarzając, jednak w temperaturze poniżej -4*C sytuacja się zmienia i lód zaczyna "puchnąć".
    Rozsadzając bloki silnikowe, drzewa i skały. Siła z jaką to robi jest pewnie w jakiś sposób policzalna, i niezaprzeczalnie znaczna. Ma ktoś może pomysł jak tą energię zaprzęgnąć do pracy na rzecz człowieka? Jm bardziej spada temperatura na dworze tym więcej ciepełka generuje puchnąca z wielką siłą bryła lodu...
    zapraszam do dyskucji.
  • Fotowoltaika
    MACIEK_M
    Poziom 28  
    Perpetum Mobile z tego nie będzie - odpowiedzi szukaj w podręcznikach do fizyki liceum - kiedyś tego uczyli.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    Przecież nie zamierzam tego lodu roztapiać energią powstałą w wyniku wzrostu obiętości. Więc nie mówimy o powstawaniu energi z nikąd. Więc dygresje pt. "perpetum mobile" mnie nie satysfakcjonują. Chodzi o stworzenie baterii wodnych w czasie gdy jest temperatura dodatnia i wykorzystanie powstających sił podczas zamarzania. Tak samo jak wykorzystujemy słońce, wiatr, i spadającą wodę.
    Jak do tej pory udało mi się lód zaprzęgnąć do pracy, przy rąbaniu drewna. Jesli mam pień z którym nie mogę sobie poradzić siekierą, to wystarczy porobić szczeliny i zalać wodą. Mróz sam zrobi robotę. Więc energia jest! tylko jak ją ukierunkować, zamienić z ciśnienia na energię elektryczną bądź cieplną.
    Jak policzyć z jaką siłą lód rozsadza różne rzeczy?
    vodiczka
    Poziom 43  
    Siła duża, przyrost objętości bardzo mały - uzyskana energia znikoma. Przy okazji - H2O zaczyna się rozszerzać przy PLUS 4 stopniach a nie minus.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    Wygrzebałem informacje z sieci: przyrost objętości to ok 9%, a ciścienia dochodzą do 5MPa
    Energia zamarzającej wody
  • Pomocny post
    vodiczka
    Poziom 43  
    Cowboy zagrabie napisał:
    przyrost objętości to ok 9%,

W jakim zakresie temperatur? Ciśnienie zależy od wytrzymałości naczynia w którym lód jest zamknięty - gdy roszerza się swobodnie ciśnienie jest równe zeru. Maksymalne przy zerowym przyroście objętości. Jakbyś nie liczył praca wykonana przy rozszerzaniu będzie niewielka, żarówki nie zaświecisz.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    vodiczka napisał:
    Jakbyś nie liczył praca wykonana przy rozszerzaniu będzie niewielka, żarówki nie zaświecisz.

No właśnie chciałbym policzyć, i ewentualnie dać sobie spokój. Będę wdzięczny za skierowanie moich szarych komórek (szaro-zielonych), na jakiś konkretny wzór do obliczeń.
  • Pomocny post
    małek
    Poziom 21  
    Chyba z przyrostem objętości dałbym sobie spokój, za to ciepło utajone przy zmianach stanu skupienia jest jakimś tematem do przemyślenia.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    Dziękuję małek za podpowiedź, doszukałem się że entalpia przemiany fazowej z wody w lód to 333dżule z każdego grama wody !! Tylko jak teraz tą energię "odtajnić"?
    W tym przypadku można by zastosować coś w rodzaju odwrotności chłodziarki absorpcyjnej.
  • Fotowoltaika
    małek
    Poziom 21  
    Jeszcze większą energię potrzebuje do wyparowania - 2257 J na gram. Za to niema raczej pomysłu jak to wykorzystać. Poczytaj na temat ogrzewaczy chemicznych do rąk w których wykorzystuje się zjawisko krystalizacji roztworów soli. Reakcja jest odwracalna, trzeba by pogłówkować jak ze sprawnością tego procesu.
    vodiczka
    Poziom 43  
    małek napisał:
    Poczytaj na temat ogrzewaczy chemicznych do rąk w których wykorzystuje się zjawisko krystalizacji roztworów soli.

Raczej krystalizacji stopionych soli np. tiosiarczanu sodu i to jest przykład ogrzewacza fizycznego, który jest odwracalny tzn. wielokrotnego użytku. Ogrzewacze chemiczne wykorzystują ciepło reakcji chemicznych (a nie przemian fazowych) i są nieodwracalne.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Dużą siłę rozszerzającego się lodu od tysiącleci wykorzystywano w kamieniołomach do odszczepiania bloków skalnych, to miało sens. Załóżmy nawet teoretycznie że zbudujesz taką przekładnię co ruszy. Do czego to ma służyć? Podaj przykład praktycznego zastosowania tego czegoś i pamiętaj że ruszy raz a krótko. Potem czekasz nie do roztopów a do następnych mrozów.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Cowboy zagrabie napisał:
    Ma ktoś może pomysł jak tą energię zaprzęgnąć do pracy na rzecz człowieka?

Autor pytał jak powyżej, czyli o praktyczną przydatność.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Jeszcze jeden post pod postem i upomnienie!

Ture11
    Poziom 35  
    To teraz ja zapytam - czy można użyć zamarzającej wody do kruszenia lodu / kry?
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    Ture11 napisał:
    To teraz ja zapytam - czy można użyć zamarzającej wody do kruszenia lodu / kry?
    Gdyby w szczeliny wkładać reklamówki z wodą aby nie następowało zjawisko dyfuzi, wydaje się być to prawdopodobne. nie wiem tylko gdzie znalazły by się ośrodki krystalizacji, oraz jak zachowało by się ciepło H2O w stanie ciekłym.
    małek
    Poziom 21  
    Z praktycznego punktu widzenia przychodzi mi na myśl tylko jedno rozwiązanie. Zamrażanie wody za pomocą pompy ciepła. Oraz sprzedaż powstałego lodu. To chyba obecnie jedyna możliwość odzyskania 333,7 kJ/kg minus koszty pracy urządzenia.
    Cowboy zagrabie
    Poziom 27  
    małek napisał:
    Z praktycznego punktu widzenia przychodzi mi na myśl tylko jedno rozwiązanie. Zamrażanie wody za pomocą pompy ciepła. Oraz sprzedaż powstałego lodu. To chyba obecnie jedyna możliwość odzyskania 333,7 kJ/kg minus koszty pracy urządzenia.

Bardziej bym się skłaniał do poszukiwania sposobu na gromadzenie naturalnej energi powstającej w środowisku i uwalnianiu jej wtedy gdy nam jest potrzebna. Ciepło którego w lecie mamy za dużo, uwalniać zimą i zimno które w zimie nam dokucza, spożytkować w lecie.
    Można ten problem rozpatrywać na dwa sposoby:
    1. tak jak wyzej napisałem gromadzenie długoterminowe lato-zima
    2. wykorzystywanie energi przemian występujących w czasie rzeczywistym.
    sm48
    Poziom 15  
    W dawnych czasach ludzie wycinali z lodu na rzekach albo stawach bloki lodowe i chowali to w piwnicach zasypane trocinami i ziemią, i tak powstały pierwsze lodówki.
    vodiczka
    Poziom 43  
    sm48 napisał:
    W dawnych czasach ludzie wycinali z lodu na rzekach albo stawach bloki lodowe i chowali to w piwnicach zasypane trocinami i ziemią, i tak powstały pierwsze lodówki.

Dla młodzieży czasy PRL to faktycznie dawne czasy. Taki magazyn lodu funkcjonował w Łodzi na Młynku jeszcze w latach pięćdziesiątych XX wieku. Lód wycinano na tamtejszych stawach i układano w pryzmy kilkumetrowej wysokości przesypując trocinami. Rozwożono go na dwukonnych platformach a my w czasie wakacji goniliśmy te wozy i sciągaliśmy bryły lodu, batem od wożnicy też się czasem oberwało :D
    Marek_Pe
    Poziom 23  
    Jedyne fajne zastosowanie które mi przychodzi do głowy to darmowy lód do drinków :D :D :D .

Pozdrowienia

Proszę na temat bo userzy trafią do AA :P .
    [_P_]
    zimny8
    Poziom 33  
    Cowboy zagrabie napisał:
    Ma ktoś może pomysł jak tą energię zaprzęgnąć do pracy na rzecz człowieka?

Czysta teoria ale, weźmy system/instalację/rurociąg złożony z 10-ciu 100 metrowych odcinków rury o średnicy 1m (rodzaj "fermy")
    W jednym metrze dł. takowej zmieści się około 780l wody, ale napełniamy ją tylko 700l pozostawiając 80l powietrza/wolnej przestrzeni.
    Gdy ta woda w zimie zamarznie (a zamarznie na pewno) to objętość jej zwiększy się o około 10%.
    W każdym metrze rury będziemy mieli 770l lodu i 10l sprężonego 8-mio krotnie powietrza, a w całym systemie 10,000l sprężonego powietrza o ciśnieniu 8 atm (do napędu silnika pneumatycznego, turbiny)
    Można wypełnić rury tylko w 50% (uzyskując niższe ciśnienie) ze względu na ryzyko rozmrożenia kilometrowej rury.
    Bardzo niewiele energii patrząc na inwestycję, ale za to mamy całkowicie free energy hehehe :).
    Gorzej jak tylko jeden raz mróz porządnie chwyci, ups! haha, no ale w lecie też można coś zyskać, ogrzewając taką instalacje systemem luster :).
    vodiczka
    Poziom 43  
    zimny8 napisał:
    10,000l sprężonego powietrza o ciśnieniu 8 atm

10 000 l to zaledwie 10 m3, wystarczy do polakierowania samochodu, może dwóch.
    zimny8
    Poziom 33  
    vodiczka napisał:
    10 000 l to zaledwie 10 m3, wystarczy do polakierowania samochodu, może dwóch.

Wiadomo, 10 kubików w dodatku zimnego powietrza nie powala.
    Ciekawe, zamarzajacy/a lód/woda cały czas zwiększa/zmienia nacisk na naczynie w którym się znajduje, gdyby umieścić w "ściankach naczynia" piezoelektryki to przez pewien czas powinny dawać jakieś napięcie, tak samo przy rozmrażaniu.
    vodiczka
    Poziom 43  
    zimny8 napisał:
    Wiadomo, 10 kubików w dodatku zimnego powietrza nie powala.

zwłaszcza z kilometra rury.
    z piezoefektem będzie podobnie.
    kybernetes
    Poziom 39  
    To ja mam lepszy pomysł. Cylindryczny zbiornik o przekroju 1 m2 i bardzo wytrzymałych ściankach z tłokiem. Woda zamarza, tłok się przesuwa podnosząc np. ciężar tysiąca ton o 0,1 m w górę. Jeden suw pracy takiego silnika lodowego to 0,27 kWh ;)
    ziemek56
    Poziom 21  
    kybernetes napisał:
    tłok się przesuwa

Fajna propozycja, ale tłok zamarza i się nie przesuwa ... cylinder pęcznieje (w najlepszym przypadku) lub pęka ...
    Ale podoba mi się twórcze podejście. Dla nie znających hydrauliki siłowej temat na myślenie jak znalazł ...
    kybernetes
    Poziom 39  
    A dlaczego miałby zamarznąć? Jak już, to zamarznie woda pod tłokiem i to w końcowej fazie zamarzania, kiedy zimno dojdzie do rdzenia wodnego w lodowej otoczce. Można temu łatwo zapobiec izolując tłok - tak aby woda pod nim zamarzała na końcu. W ogóle to są drobiazgi techniczne łatwe do pokonania. Np. można zastosować pośrednią warstwę oleju albo innej niezamarzającej cieczy przenoszącej ciśnienie na tłok, zawiesić wodę w gumowym worku, otoczce z żelu itp. Należy też mieć na uwadze, że pod ciśnieniem tysiąca atmosfer lód jest względnie plastyczny. Konstrukcyjnie te trudności są łatwe do opanowania. Jedyny zonk to ilość uzyskiwanej energii.
    ziemek56
    Poziom 21  
    No Kolego nie teoretyzuj za mocno bo gumowy lub silikonowy tłok zrobisz z czaszki gekona.
    A metale niestety przenikliwość cieplną mają duuuuużo większą od cieczy.
    kybernetes
    Poziom 39  
    Ziemek56, no bez przesady, ja wiem, że przy takiej np. naprawie najlepszą metodą postępowania jest wymieniać zepsute na dobre, nie myśleć i nie kombinować ale kiedy konstruujemy coś nowego to nie można się ograniczać do już sprawdzonych i gotowych rozwiązań, potrzeba trochę więcej wyobraźni.

Być może guma albo silikon wydają Ci się czymś dziwnym jako medium przenoszące ciśnienie ale zapewniam Cię, że doskonale się sprawdzą w tym rozwiązaniu.

Aluzje o przewodnictwie cieplnym metali musisz rozwinąć bo nie za bardzo rozumiem, czego ona dotyczy.