Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy 2 funkcyjny

16 Lut 2012 10:45 11636 100
  • Poziom 11  
    W instrukcji kotła podano zużycie gazu: 24 Kcal/kg h.
    Trudno mi zrozumieć ten parametr i oczekuję na wyjaśnienie.
    Wykonałem pomiar pracy kotła polegający na obliczeniu czasu pracy otwarcia zaworu gazowego.
    Żeby podnieść temperaturę pomieszczeń o kubaturze 170 m3 o jeden stopień czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego odbywa się w siedmiu cyklach w łącznym czasie 10:30 minut.
    Czy te informacje wystarczą aby dowiedzieć się jaka jest wielkość zużycia gazu?
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Odpowiedź na moje zapytanie jest nie wystarczająca, ponieważ nie posiadam licznika gazowego a gaz czerpię z butli.Czekam na wyjaśnienie.
  • Computer Controls

• Moderator na urlopie...
    A w czym rzecz, że chcesz znać chwilowe zużycie gazu? Jedno uruchomienie od drugiego może się różnić i to znacznie. Skoro nie masz gazomierza, to nie masz możliwości kontroli. Możesz to ocenić na podstawie wskazań na ciśnieniomierzu na butli, ale to mało precyzyjne. Musisz nalać nowego gazu i będziesz miał obraz ile zużyłeś w czasie od tankowania do tankowania.
    Jaki masz kocioł? Czy był uruchamiany i regulowany przez serwisanta?
  • Poziom 11  
    Posiadam kocił gazowy 2 funkcyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy 24 kW.Oczywiste jest że kocioł był uruchamiany przez serwisanta.Na butli jest ciśnienie 1,56 B.Do kotła są dwa reduktory.Od stycznia odczytuję zużycie na butli:
    Od 1 stycznia do 1 lutego zużyłem 9% z butli. Natomiast przy temperaturze powyżej -10 stopni w okresie od 1 lutego -17 lutego zużyłem 10%.Obecnie na butli jest 30% gazu. Przy zatankowaniu było 85%( wielkość maksymalna zgodna z przepisami). Jednak % zużycie jest trudne do obliczenia faktycznego zużycia gazu, ponieważ gaz zużywam również do cwu i gotowania.
    Dodatkowe informacje: Żeby podnieść temperaturę pomieszczeń o 1 stopień czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego wynosi 10,5 minuty przy temperaturze zewnętrznej 0 stopni a cykl między następnym włączeniem się kotła wynosi 2 godziny.
    Jeżeli producent podaje parametr zużycia gazu 24 Kcal/kgh to ile to jest litrów?
  • Poziom 36  
    Rządkowski Ryszard napisał:

Jeżeli producent podaje parametr zużycia gazu 24 Kcal/kgh to ile to jest litrów?

To nie jest zużycie gazu.
    To jest parametr ile energii otrzymasz z jednego kilograma gazu.
    Czy osiągniesz to w 1 sekundę czy 30 godzin tu nie podają :D .

Posiadam kocił gazowy 2 funkcyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy 24 kW.

Jaki dokładnie to kocioł ?
  • Poziom 11  
    W odpowiedzi podaję że chodzi o kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania 2 funkcyjny firmy Kiturami World 20 D 23 kW.

To ciężko będzie coś więcej ustalić. Daj sobie spokój z ilością spalonego gazu. Nie masz czym zmierzyć - nie zmierzysz. Będziesz to wiedział po zatankowaniu nowej porcji gazu. Jeżeli nadal byś chciał drążyć ten temat, to musisz zainstalować licznik energii elektrycznej tylko dla kotła, a z niego odczytasz czas pracy. Wtedy będziesz miał możliwość wyliczenia średniego zużycia gazu w jednostce czasu. Nic więcej. Możesz też zwrócić się do dostawcy gazu o zainstalowanie gazomierza :) Powód? Chęć miesięcznego rozliczania się ze zużytego gazu.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za podpowiedzi.A więc wracamy do punktu wyjścia.Jeżeli chodzi o czas pracy kotła to wcześniej go podawałem, a dokładniej czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego.( 10,5 minuty). Ponadto prowadzę pomiary włączenia się kotła w ciągu doby i tak 18 lutego przy temperaturze zewnętrznej średnio + 2,5 stopnia Celsjusza czas pracy kotła jest średnio co 1:30 godziny. A więc czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego wynosi około 3 godzin. Może to coś pomoże w naszych rozważaniach. Muszę stwierdzić że dalej będę prowadził obliczenia. Ale o tym w następnej odsłonie.
  • Poziom 11  
    Ile litrów gazu zużywa ten kocioł w ciągu 1 godziny?, lub jaki jest czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego żeby podgrzać pomieszczenie o 1stopień w pomieszczeniach o łącznej kubaturze 175 m3.czyli 70m2.
  • Poziom 36  
    Ile litrów gazu zużywa ten kocioł w ciągu 1 godziny?, lub jaki jest czas otwarcia i zamknięcia zaworu gazowego żeby podgrzać pomieszczenie o 1stopień w pomieszczeniach o łącznej kubaturze 175 m3.czyli 70m2.

Ile gazu zużywa w poszczególnych modulacjach mocy .... napisz do producenta na pewno Ci odpowie.
    Odnoście pytania ile zużyje gazu aby dogrzać dom o 1 st. to możesz zmierzyć tylko doświadczalnie. Przecież nie podałeś ile wypromieniowuje ten dom energii i jak szybko.
    Zresztą co to za różnica ?
  • Poziom 11  
    Producent czy dystrybutor sprzedał i nie mogę się doprosić w serwisie o udzielenia odpowiedzi na moje pytania.Odpowiadam na pytanie na forum : Spadek temperatury o 1 stopień dla powierzchni 70 m2 - 175 m3 przebiega w czasie 1:30 minut przy temperaturze zewnętrznej + 2 stopnie.
  • Poziom 36  
    Producent czy dystrybutor sprzedał i nie mogę się doprosić w serwisie o udzielenia odpowiedzi na moje pytania.Odpowiadam na pytanie na forum : Spadek temperatury o 1 stopień dla powierzchni 70 m2 - 175 m3 przebiega w czasie 1:30 minut przy temperaturze zewnętrznej + 2 stopnie.

Jeśli podane przez Ciebie dane są prawdziwe to jest koszmar a nie dom.
    Zużycie energii przy podanej temperaturze zewnętrznej 2st. C to 140 Wat/m² :!: .

PS
    Przy -20 st. C on Ci musiał chodzić prawie pełną mocą.
  • Poziom 11  
    A może jeszcze inna droga do uzyskania i zakończenia naszych rozważań.W butli jest ciśnienie 4 bary. Na butki zamontowany jest reduktor 1 stopnia typ Gras 902. Za tym reduktorem jest ciśnienie 1,58 barów. W skrzynce jest drugi reduktor typ Gras 738 A Może tą drogą można dojść do określenia przepustowości a tym samym do zużycia gazu w litrach.Dzisiaj przeprowadziłem dwie próby pomiarowe.: pierwsza o 10:00 przy temp zewnętrznej +4 stopnie czas otwarcia i zamknięcia zaworu 9:41 minuty, a drugi pomiar o godz 17:30 przy temp zewnętrznej 0 stopnia czas otwarcia i zamknięcia zaworu 10 minut.Pomiary wykonano szczegółowo.
  • Poziom 36  
    Przecież obliczyłem Ci zapotrzebowanie na energię (na podstawie Twoich danych).
    Znając ją oraz :
    1 l mieszanki LPG (50/50%) = 25,02 MJ
    i przyjmując sprawność kotła 85-90% możesz obliczyć ile spala na dzień lub godzinę (jak Ci pasuje) .
    PS
    A jak (według Twojej opinii) będzie palił za dużo to co zrobisz ?

• Poziom 24  
    W instrukcji kotła podano zużycie gazu: 24 Kcal/kg h Trudno mi zrozumieć ten parametr i oczekuję na wyjaśnienie.

Czego nie rozumiesz w tym parametrze?

1. Dowiedz się, jaką kaloryczność ma Twój gaz. Standardowy LPG to mieszanina Propanu i Butanu. Każdy z tych gazów ma inną kaloryczność. W zależności od procentowego składu mieszanki - z jednego litra można mieć więcej energii lub mniej.

2. Jeśli już poznasz skład mieszanki i obliczysz kaloryczność (albo się dowiesz, ale wątpię aby ktokolwiek odważył się podać taki parametr....) to przelicz ile kilogramów Twojego gazu zawiera 24Kcal i będziesz miał zużycie na godzinę przy mocy nominalnej.

3. Kotły gazowe mają coś takiego jak modulację mocy (no chyba że ten Twój wynalazek nie ma, bo go nie znam). Ciężko określić chwilowe zużycie - ma na to wpływ zbyt wiele czynników.

4. Daj sobie spokój z tym obliczaniem. Zatankuj butlę i sobie oblicz średnie dobowe zużycie i będziesz wiedział. Inaczej nie ma sensu - szkoda czasu i zdrowia.

Dodano po 5 [minuty]:

Grzegorz Siemienowicz napisał:

i przyjmując sprawność kotła 85-90% możesz obliczyć ile spala na dzień lub godzinę (jak Ci pasuje) .

Bzdura.
    Sprawność nie ma nic do rzeczy. Sprawność świadczy wyłącznie o ilości energii, która została przekazana do systemu grzewczego. Im niższa sprawność, tym więcej ciepła ucieka w komin. Kocioł nie spali więcej niż pozwala mu na to zużycie przy mocy nominalnej. Kocioł może ewentualnie dłużej pracować i przez to więcej gazu zużyje na przestrzeni czasu albo nie dogrzeje pomieszczeń.
    Nie wprowadzaj w błąd.
  • Poziom 36  
    Kabee84
    Raczej jesteś humanistą gdyż .... raczej nikt o wykształceniu technicznym takich rzeczy by nie napisał.
  • Poziom 11  
    Chciałbym się odnieść do Twojej informacji z 17 lutego gdzie piszesz:"że parametr 24 kcal/kgh to ilość energii jaką otrzyma się z 1 kg gazu, czyli 24kcal/kg. A jest jeszcze h= godzina, gdzie dalej piszesz czy osiągnie się to w sekundę czy w 30 godzin." A więc co oznacza "h" w tym parametrze.Dalej na informację ostatnią od Ciebie podaję że sprawność kotła wynosi 92%,i nie posiada modulacji. A kaloryczność gazu- propan techniczny dostarczany przez firmę wynosi 45640kj/kg I jeszcze jedno: czy przykład z reduktorami do niczego nie doprowadzi? Skoro znam czas jaki jest potrzebny do podniesienia temperatury pomieszczenia o 1 stopień( 10:30 minuty/ 1 cykl kotła), to reduktor przy kotle podpowiada o przepustowości 10 kg/ h i ciśnieniu wyjścia 37mb?
  • Poziom 36  
    Ryszardzie,
    Kaloria jest jednostką pracy a nie mocy tak samo jak dżul.
    Zużycie energii podaje się w jednostkach mocy (czyli np Watach).
    np. żarówka ma moc 100Wat i tyle zużywa prądu gdy działa.
    Jeśli włączysz ją na 24H to zużyje prądu 2,4 kWh.
    Jeśli włączysz żarówkę mniejszą np. 25 Wat na 4 doby to .... też zużyje prądu 2,4 kWh.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Odpowiedz mi co oznacz zapis 80/60 przy sprawności 0,92 oraz 50/30 przy o,95.
    Nie jestem specjalistą i nie wiem co to oznacza. Ponadto dziękuję za wnikliwe dociekanie tematu wraz ze mną i fachowe odpowiedzi.
  • Poziom 15  
    Dla kotła niekondensacyjnego trzeba znać wartość opałową Twojego gazu w fazie ciekłej - najlepiej w kJ/kg.
    Potem zważ butlę przed i po założonym przez ciebie cyklu pracy.
    Przemnożenie róznicy masy i wartości opałowej daje zużytą energię.
    Pomocny link
    http://www.e-petrol.pl/index.php/wiedza-i-porady/lpg/wlasciwosci-i-przeliczanie

W tabelce Właściwości cieplne gazu płynnego jest błąd w jednostkach :
    ma być - faza ciekła 46.360 kJ/kg i 45.720 kJ/ kg
  • Poziom 12  
    Koledzy podpinam się by nie mnożyć wątków : jaki kocioł gazowy 2-funkcyjny,ok, 20 kW, z zamkniętą komorą z regulatorem pogodowym polecacie ?
  • Poziom 36  
    zeppelin60 napisał:
    Koledzy podpinam się by nie mnożyć wątków : jaki kocioł gazowy 2-funkcyjny,ok, 20 kW, z zamkniętą komorą z regulatorem pogodowym polecacie ?

Kondensacyjny.
  • Poziom 12  
    Dzięki, aha, kondensacyjnego nie chcę...
  • Poziom 36  
    zeppelin60 napisał:
    Koledzy jaki kocioł gazowy 2-funkcyjny,ok, 20 kW, z zamkniętą komorą z regulatorem pogodowym polecacie ?
    .........
    kondensacyjnego nie chcę...

Dobre :D .