Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC16F84A - nie mogę zaprogramować przez PICSTART PLUS

ssking 16 Lut 2012 11:52 1500 4
  • #1 16 Lut 2012 11:52
    ssking
    Poziom 7  

Witam,
    Mam problem z zaprogramowaniem PIC16F84A używając programatora PICSTART PLUS. Do programowania używam MPLAB v5.70.40 (taka stara wersja bo jest w pełni kompatybilna z programatorem, który posiadam).
    Jeżeli rozpocznie się programowanie to nie dochodzi do końca (np. wiesza się w połowie, czasem zupełnie na początku itp.). Wyświetla się komunikat: "Cannot transmit. Please verify serial and power connections and reset the programmer [0120,01,31,73]. Zdarza się czasem, że wciskając przycisk "Program" od razu pojawia się komunikat "Success", ale na programatorze świeci się ciągle dioda "Active". Gdy procek zaprogramuje się "niby" do połowy to po odczycie danych z procka są na nim kompletne bzdury (żaden blok pamięci się nie zgadza). Natomiast czyszczenie pamięci PIC'a działa wg mnie bez zarzutu (potem odczyt się zgadza).
    Ogólnie rzecz biorąc wszystko zachowuje się tak jakby nie było włożonego pic'a w podstawkę i następowała próba jego zaprogramowania. Dodam jeszcze na koniec, że nigdy nie miałem problemów z tym programatorem, więc jestem pewien, że wszystko jest z nim ok. Czy mikrokontroler, który próbuję zaprogramować jest uszkodzony? Jeśli istnieje takie podejrzenie, to czy istnieje możliwość łatwego stwierdzenia uszkodzenia? Bardzo bym prosił o wyczerpującą odpowiedź.

0 4
  • #2 16 Lut 2012 21:19
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Lut 2012 06:48
    ssking
    Poziom 7  

Z nowszym MPLabem nie chce działać - w trakcie programowania pisało, że należy zaktualizować firmware programatora, czego aktualnie nie mogę zrobić (Polecenie "Download OS" w jednym z menu MPLab nie działa z tą wersją PICSTART PLUS - wyczytałem, że jest to możliwe, ale kosztuje wiele zachodu, więc sobie darowałem). Z wersją 5.70.40 nigdy nie było takich problemów. Niestety nie mam innego procka, żeby sprawdzić czy programator działa poprawnie. Jest jeszcze jakieś inne wyjście?

0
  • #4 17 Lut 2012 08:17
    Gienek
    Poziom 35  

Wymiana procesora (upgrade firmware) nie wymaga aż tak wiele zachodu. Mogę odstąpić płytkę z zaprogramowanym do najnowszej wersji procesorem PIC18F6720.
    Wystarczy tylko wyjąć procesor PIC17C44 i włożyć płytkę z PIC18F6720. Programator obsłuży wszystkie procesory dedykowane dla niego przez MPLAB.

0
  • #5 20 Lut 2012 07:02
    ssking
    Poziom 7  

Problem rozwiązany. Okazało się, że jednak PIC uszkodzony. Zdobyłem inny i działa.

0