Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini studio jak rozprowadzić sygnały z miksera?

cxax 16 Feb 2012 11:57 5798 27
    cxax
    Level 10  
    Witam.
    Postaram się w skrócie opisać moją sytuację.

Mam coś w rodzaju mini studia. Jest to pomieszczenie na perkusję (do nagrywania) oraz coś w rodzaju reżyserki. Zazwyczaj gram tam próby z gitarzystą i do miksowania używam Korga D888. Teraz chciałbym kupić mikser żeby usprawnić nam odsłuch. Ze względu na cenę zainteresowałem się ALTO AMX-220 (link do instrukcji). Przeczytałem instrukcję i nie jestem do końca pewien jak zrealizować następującą konfigurację:
    - werbel (^)
    - stopa (+)
    - overhead x2 (^)
    - tomy x4 (^)
    - metronom (*)
    - gitara (+)
    - mikrofon gitarzysty (*)

Legenda:
    ^ - sygnał tylko w słuchawkach gitarzysty
    * - sygnał tylko w moich słuchawkach
    + - sygnał w obu parach słuchawek

Myślałem o tym, żeby na słuchawki gitarzysty (^) puścić "main mix".
    Na moje słuchawki (*) metronom z kanałów "Alt 3-4" przez "control room", a stopę, mikrofon gitarzysty i gitarę wypuścić na "aux send" i wpiąć do "Line in 15/16", które z kolei (jak metronom) na "Alt 3-4".

Czy to będzie działać? Czy jest jakieś inne rozwiązanie prowadzące do tego samego celu? Ewentualnie, czy możecie polecić jakiś inny mixer, który w prosty sposób mogę wykorzystać zgodnie z moim schematem?
  • Helpful post
    wolek14
    Level 31  
    Możesz skorzystać z wyjść AUX. Wepnij sobie instrumenty wg dowolnej kolejności, załóżmy stopa, werbel, OH, Metronom, gitara, mic, Tomy (na kanałach stereo), a do słuchawek dorób sobie kabelek 2xTS/TRS, i wepnij w AUX1 (Twoje) i AUX2 (kolegi). Teraz możesz dowolnie konfigurować to co leci w słuchawkach za pomocą gałek AUX na każdym kanale:) Przykładowo chcesz dać więcej stopy koledze, to na kanale stopy odkręcasz gałkę AUX2...

Wadą takiego rozwiązania jest to, że słuchawki an tych wyjściach mogą grać ciszej, lub łatwiej się przesterować, w zależności od miksera. To można jedynie określić sprawdzając w praktyce czy Cię to usatysfakcjonuje. Jeśli nie, to należy dokupić dwa wzmacniacze słuchawkowe.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    W alto nie możesz jednocześnie wysłać kanału na sumę i grupę. Działa to tak jak w mackie, albo sygnał idzie na sumę albo na grupę.

W Twoim wypadku podobnie jak pisał kolega wolek14, jedne słuchawki na AUX1 ale drugie na sumę. Albo AUX 2 też ustawić na Pre - wymaga to wewnętrznej modyfikacji, przelutowanie kilku pól na płycie miksera. Po przelutowaniu, będziesz mógł zrobić 3 niezależne miksy.
    W pierwotnej konfiguracji AUX2 jest auxem za tłumikiem. Wszystkie tłumiki musiały by być podniesione, a ich ruch wpływa na poziom sygnału również na AUX2.

Nie powinno się słuchawek wpinać w wyjścia liniowe. Należy zastosować wzmacniacze słuchawkowe. Chyba że będą to słuchawki wysokoimpedancyjne, ale o takowe trudno na rynku zwłaszcza konsumenckim.
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    W pierwotnej konfiguracji AUX2 jest auxem za tłumikiem. Wszystkie tłumiki musiały by być podniesione, a ich ruch wpływa na poziom sygnału również na AUX2.

Zawsze można najpierw ustawić miks główny na faderach, a później skorygować odsłuch. Wydaje mi się że nie jest to specjalne utrudnienie.
    cxax
    Level 10  
    Dziękuje za odpowiedzi. Chciałbym jeszcze kilka rzeczy uściślić

Quote:
    wolek14:
    a do słuchawek dorób sobie kabelek 2xTS/TRS, i wepnij w AUX1 (Twoje) i AUX2 (kolegi).

Niezbyt rozumiem o co chodzi z tymi kablami. Na moje oko w tym mikserze są dwa "aux sends", które są mono i z każdego z nich musiałbym puścić sygnał do słuchawek (przez wzmacniacz)?

Quote:
    adambyw:
    W alto nie możesz jednocześnie wysłać kanału na sumę i grupę. Działa to tak jak w mackie, albo sygnał idzie na sumę albo na grupę.

Jako laik, szczególnie jeśli chodzi o terminologię, nie do końca to rozumiem. W instrukcji jest przełącznik nr.38 "Alt 3-4 to main mix". Tobie chodzi o to, że działa to na wszystkie kanały "Alt 3-4", zamiast tego lepiej byłoby mieć taki przycisk przy każdym z kanałów i decydować, który wysłać na "main mix, a który tylko na "Alt 3-4"?
    Skoro Alto i Mackie nie maja takiej funkcji, to jaki mixer ma? Wydaje się to być przydatną funkcją.

Quote:
    adambyw:
    jedne słuchawki na AUX1 ale drugie na sumę

Żeby to zadziałało Aux1 musi być ustawione na "PRE"? Tylko dzięki temu, kiedy ściszę jakiś kanał na suwaku to on będzie słyszalny w Aux1? Gdybym chciał mieć z wyjść Aux miks stereo to muszę przelutować Aux2 na "PRE"? Rozwiązanie Aux1 + "main mix" lub "contr room" jest dla mnie o tyle lepsze, że przynajmniej jedna osoba będzie miała stereo. Jeżeli chodzi o słuchawki dla gitarzysty to i tak noszę się z zamiarem zakupienia małego wzmacniacza/splitera żeby w razie potrzeby dać odsłuch drugiemu gitarzyście i basiście.

Czy przycisk "mute/Alt 3-4" działa na kanały Aux? Jeżeli tak to na które: PRE, POST czy oba?
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    Niezbyt rozumiem o co chodzi z tymi kablami. Na moje oko w tym mikserze są dwa "aux sends", które są mono i z każdego z nich musiałbym puścić sygnał do słuchawek (przez wzmacniacz)?

Dokładnie. Tylko że na każdą parę słuchawek przypadają 2 gniazda mono, a słuchawki mają wtyczkę stereo, więc musisz z dwóch mono zrobić jedno stereo:)
    cxax
    Level 10  
    wolek14 wrote:
    Quote:

Dokładnie. Tylko że na każdą parę słuchawek przypadają 2 gniazda mono, a słuchawki mają wtyczkę stereo, więc musisz z dwóch mono zrobić jedno stereo:)

Zupełnie nie rozumiem. Według Twojego schematu żeby mieć dwa osobne mixy muszę ustawić mix1 (dla gitarzysty) na Aux1 i mix2 (dla mnie) na Aux2. Oba auxy mają tylko jedno wyjście mono czyli potrzebuję przejść z wyjścia mono na słuchawki stereo - do tego wystarczy zwykła przejściówka (nie wiem czy po bezpośrednim wpięciu słuchawek nie okaże się, że sygnał jest tylko w jednej słuchawce).
    Sprawdz proszę instrukcję. Tam dwie pary insertów a tylko jedna para sendów. No chyba, że nie potrafię czegoś zrozumieć :)
    wolek14
    Level 31  
    Tak, faktycznie mój błąd, spojrzałem na powroty:) Przepraszam:) W takim układzie nie potrzeba żadnych kabli.
    cxax
    Level 10  
    Ok. Wygląda na to, że już mi się trochę rozjaśniło. Żeby oba miksy były w stereo muszę jeden posłać przez "control room" a drugi przez Aux1 i Aux2 (Aux2 przelutowany na PRE).

Wybrałem ten mikser kierując się głównie ceną. Niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć żadnej opinii na temat tego sprzętu. Jakby nie istniał w internecie. Może mógłby ktoś się wypowiedzieć na jego temat, ewentualnie firmy Alto. Z racji tego, że miks będzie słuchany wyłącznie na słuchawkach zależy mi na w miarę dobrej jakości dźwięku oraz żeby nie było szumów.

Brałem jeszcze pod uwagę mixer Soundcraft EPM 8, ale ma za mało wejść (może zabraknąć kiedy będę chciał dodać trochę sprzętu), musiałbym kupić EPM 12 a to już prawie 500zł więcej niż Alto - czyli jest 50% droższy. I chyba ma mniejszą funkcjonalność niż Alto. Czy funkcja PFL (instrukcja) w tych mixerach Soundcraft to to samo co "mute/alt 3-4" w Alto?
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    Czy funkcja PFL (instrukcja) w tych mixerach Soundcraft to to samo co "mute/alt 3-4" w Alto?

Nie, funkcja PFL (Pre Fader Listening) to podsłuch konkretnego kanału. Mając wciśnięty ten przycisk np. na stopie, w słuchawkach oraz na wskaźniku wysterowania będzie tylko ten kanał. Służy to m.in. do ustawienia odpowiedniego gaina itp. W załączniku instrukcja używania mikserów Soundcraft.
    cxax
    Level 10  
    wolek14 wrote:
    Quote:
    Czy funkcja PFL (instrukcja) w tych mixerach Soundcraft to to samo co "mute/alt 3-4" w Alto?

Nie, funkcja PFL (Pre Fader Listening) to podsłuch konkretnego kanału. Mając wciśnięty ten przycisk np. na stopie, w słuchawkach oraz na wskaźniku wysterowania będzie tylko ten kanał. Służy to m.in. do ustawienia odpowiedniego gaina itp. W załączniku instrukcja używania mikserów Soundcraft.

Hmm. W instrukcji do EPM jest napisane co następuje: "9 PFL When pressed the signal will appear on the monitor and headphone outputs - use this to monitor the post-EQ signal from the channel." Skoro sygnał jest post-EQ to chyba też po suwaku. Poza tym PFL jest dostępny dla każdego kanału z osobna - jak włącze na kilku kanałach to powinienem słyszeć wszystkie włączone?
  • Helpful post
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    Skoro sygnał jest post-EQ to chyba też po suwaku

Z tego co pamiętam to nie, poza tym to by było bez sensu, ale ręki nie dam uciąć.
    Quote:
    jak włącze na kilku kanałach to powinienem słyszeć wszystkie włączone?

Tak, ale nie będziesz mógł regulować poziomów między nimi.
    Poczytaj ten poradnik który wrzuciłem, tam jest wszystko fajnie wyjaśnione po Polsku, która funkcja miksera do czego służy.
    cxax
    Level 10  
    wolek14 wrote:
    Quote:
    Skoro sygnał jest post-EQ to chyba też po suwaku

Z tego co pamiętam to nie, poza tym to by było bez sensu, ale ręki nie dam uciąć.
    Quote:
    jak włącze na kilku kanałach to powinienem słyszeć wszystkie włączone?

Tak, ale nie będziesz mógł regulować poziomów między nimi.
    Poczytaj ten poradnik który wrzuciłem, tam jest wszystko fajnie wyjaśnione po Polsku, która funkcja miksera do czego służy.

Jak tylko będę miał chwile to przeczytam.

Wiesz może coś na temat jakości mikserów Alto? Chciałbym uniknąć odsyłania go do sklepu i szukania innego. Wcześniej dwa razy sparzyłem się na produktach Behringer. Miałem DI4000, który strasznie podbijał szumy i jakiś mały mixer, który też był słaby. Zastanawiam się czy w przypadku Alto cena nie jest adekwatna do jakości.
    wolek14
    Level 31  
    Quote:
    Wiesz może coś na temat jakości mikserów Alto?

Niestety nie, dlatego nie odpowiadałem na pytania o jakość tychże wyrobów.
    cxax
    Level 10  
    wolek14 wrote:
    Quote:
    Wiesz może coś na temat jakości mikserów Alto?

Niestety nie, dlatego nie odpowiadałem na pytania o jakość tychże wyrobów.

Ok, dzięki. Poczekam jeszcze z zakupem. Może trafi na tego posta ktoś, kto miał z nimi styczność.
  • Helpful post
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Post znaczy Po
    Pre znaczy Przed.
    Post EQ - za korektorem.
    Post fader - za tłumikiem.
    PFL - Pre fader listening - odsłuch przed suwakiem.

Niestety alto nie daje schematu blokowego. Pod PFL (Pre Fader L. odsłuch przed tłumikiem) masz sygnał za korektorem (Post EQ). Po to żebyś mógł wyregulować i kontrolować barwę niezależnie od tłumika.
    PFL bierze sygnał z tego samego miejsca co AUX1 - pre.

Alto to ta sama półka co behringer. Jak nie ta sama fabryka...
    cxax
    Level 10  
    Ok. Dziękuję za wyjaśnienie. Rzeczywiście post EQ nie musi oznaczać post fader.

Postanowiłem dołożyć trochę kasy i kupić mikser YAMAHA MG 166 C USC. Po pierwsze boję się, że Alto nie spełni moich oczekiwań. Po drugie Yamaha ma 3 sendy Aux oraz dwie grupy, co daje więcej możliwości. I po trzecie Yamaha ma wyjście USB. Wprawdzie nie zastąpi to interfejsu audio, ale będę mógł nagrywać na bieżąco pomysły na próbach.

Mam tylko jedno pytanie odnośnie tego miksera. Czy wykorzystując przyciski 1-2, 3-4 i ST (strona 16 i 18 instrukcji) mogę wysłać dane wejście tylko na jeden z tych torów czy na wszystkie trzy równocześnie? Instrukcja nie precyzuje tego.
    Link do instrukcji: Link
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Instrukcja precyzuje to na stronie: 32 (na dokumencie 104).
    cxax
    Level 10  
    ciasteczkowypotwor wrote:
    Instrukcja precyzuje to na stronie: 32 (na dokumencie 104).

Będąc precyzyjnym to na stronie 105. Nie jestem pewien czy prawidłowo odczytuję schemat, wydaje mi się, że można puścić sygnał równocześnie grupy 1-2, 3-4 i stereo, ale potrzebuję potwierdzenia.
  • Helpful post
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    Fakt ten akurat mixer ma na 105.

Dobrze Ci się wydaje.
    cxax
    Level 10  
    YAMAHA MG 166C USB kupiony. Już jakiś czas go użytkuję i jestem bardzo zadowolony. Granie prób to prawdziwa przyjemność. Osobny miks dla gitarzysty i osobny miks dla mnie, do tego łatwe zgrywanie próby do stereo. Za stosunkowo niewielką kasę bardzo dobry zakup. Nic nie szumi, kompresor działa jak należy - wad nie widzę. No może mogłem kupić większy, ale to już za duża różnica w cenie.
    cxax
    Level 10  
    Witam ponownie. Sprawdziła się stara prawda o tym, że wejść w mikserze prędzej czy później zabraknie. Przypomnę tylko, że cały czas mam YAMAHA MG 166c USB.
    Obecnie do miksera podłączone są:
    1 - (G) XLR - werbel
    2 - (G) XLR - tom1
    3 - (G) XLR - tom2
    4 - (G) XLR - tom3
    5 - (G) XLR - tom4
    6 - (G) XLR - overhead L
    7 - (G) XLR - overhead R
    8 - (G) jack - stopa
    9/10 - (G)(L mono) jack - mikrofon dla gitarzysty
    11/12 - (G)(L mono) jack - gitara
    Legenda:
    Cyfry oznaczają numer wejścia. G - gain.

W chwili obecnej potrzebuję podpiąć jeszcze jedną gitarę i bas. W mikserze zostały dwa wolne wejścia stereo:
    13/14 - (L R)
    14/15 - (L R)
    Jak do tych wejść podpiąć sygnał mono tak żeby w miksie znajdował się on w obu kanałach. Wejścia te nie mają dedykowanego wtyku mono. Póki co podpinam bas do wejścia 11/12 (L mono) a gitary do 13/14. W efekcie bas jest po środku a gitary są rozseparowane na lewy i prawy kanał. Z tym, że nie jest to dla mnie idealne rozwiązanie chociażby ze względu na wspólny equalizer. Czy można to jakoś rozwiązać poprzez ustawienia miksera czy jedynym wyjściem będzie rozdzielenie sygnału z gitary na dwa kable i wpięcie do obydwu wejść?
    Czy można kupić taką przejściówkę / rozgałęziacz? Do tej pory spotykałem się tylko z takimi rozdzielającymi sygnał stereo na 2 kanały mono, czy to zadziała w przypadku podania sygnału mono czy też sygnał będzie tylko na jednym z dwóch wyjść?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Zwykły kabel Y wystarczy. Możesz też spróbować, o ile wejścia nie są buforowane i są równolegle podłączone gniazda RCA z Jack - tak wynika ze schematu blokowego, zrobić mostek w gniazdach RCA, tak jak się robi w sprzęcie domowym w złączach insertowych na RCA. W tedy uzyskasz połączenie kanału prawego i lewego w danym torze miksera. Masy nie trzeba łączyć, bo jest wspólna, a ekran na tych dwóch cm można darować.

Mostek trzeba wykonać z drutu o średnicy ok 3mm, czyli możesz zastosować kable miedziane zasilające z drutu o przekroju 4-6mm²

Na próbę możesz połączyć zwykłym kablem z wtykami RCA.
    cxax
    Level 10  
    adambyw wrote:
    Zwykły kabel Y wystarczy. Możesz też spróbować, o ile wejścia nie są buforowane i są równolegle podłączone gniazda RCA z Jack - tak wynika ze schematu blokowego, zrobić mostek w gniazdach RCA,

W mostek raczej nie będę się bawił z racji małego doświadczenia w tych sprawach.
    Można gdzieś kupić gotowy kabel Y: 2x jack męski - 1x jack żeński?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Nie ma się czego obawiać, nic nie zepsujesz, połączenie jest bezpieczne dla sprzętu.
    Na początek połącz kablem RCA wejścia 13 i 14. Następnie wprowadź jackiem sygnał na 13. Jeżeli pojawi się sygnał w obu kanałach to możesz tak zostawić, albo kabel zamienić kawałkiem grubego drutu, jak robią to producenci sprzętu HiFi. Zobacz na poniższe zdjęcie na gniazda RCA Accesory, i zrób to samo pomiędzy 13/14 i 15/16

To masz połączenie pewniejsze, z mniejszą plątaniną kabli. A jak to nie zadziała to szukaj kabla Y.
    cxax
    Level 10  
    Ok, myślałem, że chodzi o mostek wewnątrz - zlutowanie kablem tych wejść.

W instrukcji jest napisane:
    "On channels that provide multiple input jack options
    only one type of jack can be used at a time."
    Ma to jakieś znaczenie? Spróbuję znaleźć kawałek kabla i zrobić ten mostek.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    To jest ostrzeżenie żeby nie wprowadzać sygnałów jednocześnie do wejść RCA i Jack, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia podłączonych wyjść z urządzeń. Co tylko upewnia w tym że takie połączenie zadziała. I dalej jest bezpieczne dla miksera i tego co podłączysz jackiem.

Oczywiście możesz też połączyć w środku, ale to rozwiązanie jest "nieniszczące" i nieinwazyjne dla sprzętu, no i oczywiście w każdej chwili odwracalne.
    cxax
    Level 10  
    adambyw wrote:
    Nie ma się czego obawiać, nic nie zepsujesz, połączenie jest bezpieczne dla sprzętu.
    Na początek połącz kablem RCA wejścia 13 i 14. Następnie wprowadź jackiem sygnał na 13. Jeżeli pojawi się sygnał w obu kanałach to możesz tak zostawić, albo kabel zamienić kawałkiem grubego drutu, jak robią to producenci sprzętu HiFi. Zobacz na poniższe zdjęcie na gniazda RCA Accesory, i zrób to samo pomiędzy 13/14 i 15/16

To masz połączenie pewniejsze, z mniejszą plątaniną kabli. A jak to nie zadziała to szukaj kabla Y.

Działa. Dzięki za pomoc.