Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar wilgotności, wykonanie ścieżek

16 Lut 2012 14:23 2557 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam problem z wygenerowaniem ścieżek które mógł bym nanieść na płytkę pcb metodą termo transferu. Pracuję z programem Kicad (wydał mi się jednym z łatwiejszych i darmowych programó). Poniżej schemat układu. Automatyczne prowadzenie ścieżek powoduje śmieszne efekty, a przy ręcznym się gubię. Muszę wykonać tą płytkę do końca tygodnia, czy ktoś mógł by mi pomóc. Układ ma za zadanie pomiar wilgotności, nasłonecznienia i temperatury za pomocą magistrali 1-wire.
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Automat ci tego nie zrobi, bo płytka jest zbyt prosta (paradoksalnie).

Piszesz, że używasz KiCAD-a a schemat narysowany jest w programie EAGLE. Kolega nie przedstawił również bieżącego stanu swojego projektu. Dlaczego? Na podstawie tego co zrobiłeś moglibyśmy Ci podpowiedzieć co przesunąć, jak połączyć, a tak niestety mamy związane ręce bo wychodzi na to, że to jednak ma być gotowiec...

Niestety zasady w tym dziale są takie a nie inne, a proszeniem o pomoc 2 dni przed tzw. deadline-m jeszcze dodatkowo komplikujesz sobie życie.
  • Poziom 9  
    Zamieściłem schemat który znalazłem w internecie i na którym bazowałem. Gdyż w moim schemacie z Kicada mam pewnie jakieś błędy. Jestem początkujący w tych sprawach, a muszę to zrobić. Co do terminu to nie pozostały mi dwa dni. To był wyznaczony tylko i wyłącznie przeze mnie dedline. Tym razem zamieszczam mój projekt. Czekam na uwagi. Z góry dziękuje i proszę o wyrozumiałość.
  • Poziom 38  
    Moja wersja wygląda tak i zawiera błąd. Wymiary 3,2mm X 1,9mm.

Zworki można się pozbyć, ale to pierwsze podejście. Większość elementów SMD.
  • PCBway
  • Poziom 9  
    A w czym tkwi błąd? Co do elementów smd to wolał bym użyć zwykłych bo je akurat posiadam.
  • Poziom 38  
    Proszę sobie przeanalizować schemat i połączenia na płytce. Elektrycznie wszystko będzie poprawnie, ale...
  • Poziom 9  
    Starałem się poprawić błędy, ale nie jestem pewny poprawności swojego projektu płytki pcb.
    Czy ktoś mógł by mi sprawdzić i doradzić w razie czego co musiał bym poprawić. Projekt tworzony w programie kicad.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Rozłożenie elementów - fatalne, nie ma co ukrywać. Przy układaniu elementów musisz kierować się schematem by mieć ogólny pogląd połączeń między elementami, ale też nitkami wspomagającymi (te małe cienkie przy włączonej warstwie Rastnets), które generalnie powinny jak najmniej się przecinać.
    Niestety całość tragedii zamyka zastosowanie autoroutera do poprowadzenia ścieżek. Dobre płytki trasuje się zazwyczaj ręcznie, przy wspomaganiu przez to nieinteligentne narzędzie. Powierzenie trasowania ścieżek w całości autorouterowi jest jak widać chybionym pomysłem.

Ciężko cokolwiek powiedzieć, co przesunąć, co obrócić przy tak wyjątkowo fatalnej płytce. Musisz podejść do tego jeszcze raz, ale z własnym pomysłem i logiką wspomaganą pomocniczymi nitkami.

-edit: 23022012-

Dobre ułożenie to połowa sukcesu.
  • Poziom 9  
    Poprawiłem schemat według twojego pomysłu rozmieszczenia elementów. Dzięki wielkie. Ale czy teraz wszystko jest dobrze, zgodnie ze schematem? Nie mam jak tego układu przetestować, schemat znalazłem w internecie i ktoś coś takiego robił tak że myślę że powinno działać.
  • Poziom 38  
    Peter89 napisał:
    Ponownie mam prośbę o sprawdzenie kilku płytek.

I ponownie fatalne rozłożenie elementów. Ścieżki poprowadzone bele jak. Jakieś dziwne łączenia pomiędzy ścieżkami pod kątem 45 stopni, jakby nie można było dociągnąć prostej ścieżki. Widok tych płytek skutecznie odstraszył od wgłębiania się w całość schemat+PCB.