Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?

16 Lut 2012 18:59 17480 25
  • Poziom 8  
    Przejrzałem kilkanaście tematów i nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. A polega on na tym że koleżanka poprosiła żebym zainstalował jej domofon w mieszkaniu które wynajmuje. stary domofon został wyrwany przez panów którzy "remontowali" (bardzo mocno powiedziane) mieszkanie. Ze ściany wystaje kabel z 4 żyłami. Kolory żył to 2x biały, różowy i niebieski. Jeżeli zetknie się różowy z niebieskim to drzwi na dole się otwierają. Na początku próbowałem podłączyć unifon taki jakich używa się do lokalnych no ale jak można się domyślić nie wiele to dało. Następnie kupiłem normalny unifon taki jak na zdjęciach. Zworki przełożyłem na 3+1. Przy podłączeniu różowego i niebieskiego kabelka do 1 i 4 styku dzieją się cuda. Jeżeli podłącze kable inaczej to zamek na dole cały czas "bzyczy" znaczy otwiera się. Niestety po kilku próbach nie słychać dźwięku wywołania znaczy jak ktoś na dole naciska guzik, chyba że trzymam guzik otwarcia, wtedy słyszę dzwonek w słuchawce. Kolejna sprawa to otwieranie, teoretycznie działało znaczy jeżeli naciskałem guzik to na dole zamek się otwierał ale na odłożonej słuchawce, i cały czas nie mam pojęcia co zrobić z białymi kablami. Teraz mam miernik uniwersalny, przy najbliższej okazji spróbuje pomierzyć napięcia w żyłach. A i próbowałem namierzyć na których kabelkach będę słyszał co się dzieje na dole, jednak nie udało mi się to.Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Rozpocznij od identyfikacji centrali na dole.
    Zdjęcie lub nazwa.
  • Poziom 20  
    A nie możesz sprawdzić u sąsiada jaki ma domofon? I poprosić grzecznie uśmiechnąć się i sprawdzić co jak podłączone?
  • Pomocny dla użytkowników
    Jeżeli masz w bloku system analogowy 4 żyłowy, to gdy zwierałeś różowy z niebieskim, to zwierałeś żyłę mikrofonową z żyłą masy. Dlaczego zatem robiłeś próbę podłączając je na zacisk 1 i 4? Należało je podłączyć na zaciski 2 i 4. Oczywiście w tym przypadku zamiana żył ma znaczenie, bo przy błędnie zlokalizowanej masie trudno aby reszta działała prawidłowo.
    wojnop napisał:
    Kolejna sprawa to otwieranie, teoretycznie działało znaczy jeżeli naciskałem guzik to na dole zamek się otwierał ale na odłożonej słuchawce

Otwieranie zamka w tym unifonie działa bez względu na to w jakiej pozycji jest słuchawka.
  • Poziom 8  
    No więc sprawa wygląda następująco. Nie jestem pewien względem którego kabla mam mierzyć napięcia. A Podłączyłem niebieski do 2 a rożowy do 4 i faktycznie otwieranie jest prawidłowo, ale dalej jest problem z białymi kabelkami. Próbowałem tak i tak, i koleżanka która była na dole twierdzi że mnie słyszała, ale ja jej nie. w pewnym momencie nawet słyszałem "dzwonek" ale tylko w słuchawce bo jak odwiesilem sluchawkę to dzwięk bardzo przycichł. Co wy na to?
  • Poziom 27  
    wojnop napisał:
    ....Co wy na to?

W dalszym ciągu nie wiemy co to za system.
    Otwieranie rygla przez zwarcie dwóch przewodów działa równie dobrze w każdej instalacji 4-ro przewodowej jak i w dwuprzewodowym Cyfralu, gdzie pozostałe 2 żyły mogą być niewykorzystane.
  • Poziom 8  
    Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?

Nie jestem pewien czy o to chodziło jak nie to mnie poprawcie.
  • Poziom 8  
    Kupiłem taki domofon, pytanko jak go podłączyć żeby było dobrze. Mieszkanie numer 61 ale jest pierwsze w klatce.

Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ? Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?

Dodano po 1 [minuty]:

A zapomniałęm o nazwie. "PROEL Unifon lokatorski cyfrowy PC255 do linii cyfrowej dwuprzewodowej"
    Załóż zworki tak, aby suma dała 61. Będą to zatem 1,3,4,5 i 6 (1+4+8+16+32).
  • Specjalista Domofony
    Uparcie kupujesz niewłaściwe (nie pasujące do systemu) unifony. Teraz masz unifon cyfrowy podczas gdy system jest analogowy.
    Ty potrzebujesz unifon do systemu Cyfral (2 żyłowy), pisałem już o tym wcześniej.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
    To co pisałem wyżej o tych zworkach, to oczywiście tyczy się unifonu cyfrowego PC255. Jak wyżej napisano, kupiłeś niewłaściwy unifon.
  • Poziom 39  
    Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ? Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ? Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?

Tak wygląda cyfral analog 2 żyłowy we własnej osobie.
    Napięcie ok 7V , jak pomylisz polaryzację to nie będzie działać i będzie non stop "otwieranie drzwi" czyli tak jak byś zwarcie na linii zrobił.
  • Poziom 11  
    URMET produkuje też unifony do systemu cyfrala.
  • Poziom 8  
    Dzięki wszystkim za pomoc, jestem pod wrażeniem że jest tyle możliwości... I tak się zastanawiam czemu z 4 możliwości trafiłem w 3 złe...
  • Poziom 20  
    No słuchaj powiem tak. Graj w totka tam trzeba mieć pecha albo być głupim żeby wygrać:D

Masz duże szanse:D

// Jeżeli kogoś uraziłem tą wypowiedzią to przepraszam nie miałem tego na celu. Chodzi o to że masz pecha:P
  • Poziom 8  
    Właśnie tak się zastanawiałem czy mam pecha czy jestem głupi. HEHE spoko nie ma problemu, a z totkiem to znając życie i fakty to trafiłbym we wszystkie możliwości z wyjątkiem tej jedniej
  • Poziom 27  
    Jak wyżej.
    Unifony Cyfrala do tej centrali (TD3, TD$) masz tutaj
  • Poziom 2  
    Przeszukałem forum ale może nie do końca dokładnie i nie znalazłem pomocy gdyby ktoś mnie naprowadził trochę jak mam z tym sobie poradzić byłbym wdzieczny.
    Mam problem z takim typem domofonu jak w temacie, otóż zawsze był problem z elektrozaczepem. Ostatnio postanowiłem odrestaurować domofon i tak uczyniłem po podłaczeniu wszystkiego na swoje miejsce było ok aż tu nagle przestał działać elektrozamek, kupiłem nowy i dalej nic. Domofon działa u każdego z lokatorów bezproblemowo sa dźwięki itd.. ale ten elektorozamek, w czym może być problem? jest ktoś w stanie mi opisać gdzie podłączyć ten zamek bezpośrednio do domofonu być może przewody gdzieś w drzwiach puściły, szukam najprostszych rozwiązań.
    Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ? Jaki domofon do starej centralki CYFRAL-a ?
  • Specjalista Domofony
    Elektrozaczep powinen być włączony do S1 i Z. Do jego sprawdzenia wystarczy zewrzeć ze sobą styk S2 i Z (dwa górne piny). Jeżeli elektrozaczep jest sprawny to powinien wtedy zadziałać. Jeżeli nie działa to jest przerwa w kabelku do niego.

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 2  
    Dzięki, udało się działa, problemem był stary elektrozaczep który robił zwarcie w obwodzie i po podłaczeniu nowego w Z i S2 nic się nie działo. Po usunięciu starego problem został rozwiązany. Dzięki za info.
  • Poziom 8  
    kontynuuję temat. Do centrali domofonu TD-3 kupiłem http://cyfral.pl/clasic/produkty/systemy-analogowe/unifony-2/ (ostatni ze strony).
    Wg instrukcji podłączyć L+ i L- i ma być ok. Stary domofon jak prezentowany przez poprzednika https://obrazki.elektroda.pl/4922701400_1330884725.jpg podłączono do przewodu 4-żyłowego w sposób następujący:
    + przewód czerwony i biały
    - przewód niebieski i zielony
    Ja zrobiłem analogicznie. Niestety nie działa. Czy ktoś ma pomysł?
  • Specjalista Domofony
    A jesteś pewny, że kupiłeś unifon SLIM (analogowy), a nie przypadkiem SLIM-D (cyfrowy)?

Pozdrawiam
    www.alfatech.net.pl
  • Poziom 8  
    Wiesz... teraz sprawdzam bo na opakowaniu mam UNIFON analogowy typu SLIM do central TD-3, TD-4, TD-6, CC1000 i CC1500 ale w instrukcji montażu jest SLIM-D z napisem (w ramce) UWAGA: Aparat zapewnia prawidłowe działanie w systemach analogowych Cyfral opartych na centralach typu TD-3, TD-4, TD-6 oraz systemach cyfrowo-analogowych CC1000 i CC1500. Na stronie producenta w ogóle podają że typ SLIM-D jest do central CC-2000...

Dodano po 5 [minuty]:

ale to zawsze mogły drukować małe chińskie rączki ... jednak na nalepce znamionowej jest UNIFON analogowy typu SLIM do central TD-3, TD-4, TD-6, CC1000 i CC1500

Dodano po 10 [minuty]:

Mam jeszcze jeden pomysł. Czytając inne posty o instalacjach domofonów i awariach. Pod koniec grudnia mieliśmy awarię zamka (działał non stop w trybie "zwolnij elektromagnes) - a stary domofon robił czasem zwarcie. Po naprawie ekipy wszystko było ok (ja nie wiem czy mój unifon działał bo go nie używam) dopiero w święta gdy przyjechali znajomi okazało się że mój domofon nie działa. Pomyślałem że padł całkowicie dlatego kupiłem nowy. A możliwe jest że przez to że domofon zrobił zwarcie odłączyli go a mnie o tym nie poinformowali. To taka moja teoria, zadzwonię jeszcze jutro do SM żeby ustalić czy coś takiego było możliwe.