Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiomagnetofon Kasprzak RM-121 nie działa AM/FM

16 Lut 2012 22:33 12566 36
  • Poziom 18  
    Witam !!!
    Posiadam radiomagnetofon RM-121 postanowiłem znieść go ze strychu. Po podłączeniu okazało się że nie działa AM/FM panuje cisza na FM nawet nie ma takiego charakterystycznego szumu z wysokimi tonami.
    Podmieniałem scalak UL 1211 wzmacniacz p.cz AM/FM bo odbiegały od normy napięcia na nim wg schematu. Wymiana scalaka na nowy nic nie wniosła.
    Magnetofon działa bez zarzutów.
    Od czego by tu zacząć ?
    Proszę o podpowiedzi.
  • Poziom 35  
    Sprawdź wszystkie izostaty mogły zaśniedzieć.
  • Poziom 37  
    Adam_W32 napisał:
    Od czego by tu zacząć ?
    Jak zawsze zaczyna się pracę od zrobienia pomiarów na UL1211 też.
  • Poziom 34  
    Zacznij od kondensatorów w okolicy Ul 1211
  • Poziom 18  
    Sprawdziłem kondensatory C144; C145; C146; C147; C149 nie zwierają wygotowywałem jednym końcem i włączałem radio.
    Układ Ul1211 mam w podstawce, myślę że powinno raczej to nie wpływać na w/w.

Schemat RM-121 jest tu:
    https://obrazki.elektroda.pl/5375998200_1329674135.jpg
  • Poziom 37  
    Patrząc pobieżnie po napięciach na układzie wyraźnie widać że napięcie na nodze 5 jest stanowczo za małe ma tam być coś w okolicach 1,2V a nie 0,85 czy mniej. Napięcie to jest brane z nogi 2 idzie przez opory szereg kondensatorów jest podłączone do tego napięcia na tranzystory am przez filtry. Sprawdził bym tranzystory czy nie zwarte (czy też 1 tranzystor am) i wszystkie kondensatory podłączone do tego napięcia.
  • Poziom 18  
    Jeśli chodzi o tranzystor T 103 to nie jest zwarty
    Słychać lekki szumek na falach długich , a na UKF tylko dźwięk wzmacniacza szumu UKF nic.
    Nie podoba mi sie podstawka pod ten UL1211, jak wspomniałem mam go na podstawce.
    Jakoś po włożeniu scalaka w podstawkę układ jakby jednobocznie nie dolegał i nie da sie włożyć równiutko, może sie zdarzyć że coś tam nie styka ?
    Już nie pamiętam czy kiedyś podstawkę zamontowałem dla zabawy czy spalił się układ i wtedy wymieniłem w razie czego na przyszłość. Czy spotkaliście się że w tej podstawce może coś być.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Adam_W32 napisał:
    Sprawdziłem kondensatory C144; C145; C146; C147; C149 nie zwierają
    A muszą zwierać by były niesprawne?

Adam_W32 napisał:
    nie dolegał i nie da sie włożyć równiutko, może sie zdarzyć że coś tam nie styka ?

Nas się pytasz? Sam chyba widzisz albo miernikiem sprawdź.
  • Poziom 18  
    Wylutowałem i pomierzyłem miernikiem pojemności kondensatory C142; C143; C144; C145; C146; C147; C149; C250 znalazłem pęknięty myślałem że mam usterkę a tu nic.
    Tranzystor T103 posiada napięcia prawidłowe wg.schematu.
    Podstawka pod układ UL1211 dobrze styka, scalak podmieniany 2-krotnie.
    Gdzie szukać straciłem już zapał.
  • Poziom 18  
    Na tranzystorze T101 BF314 na bazie jest napięcie 1,35 a powinno być 2,35 czyli o 1Volt za mało czy może mieć wpływ na działanie ? Do tej bazy podłączony jest kondensator C102 1nf, myślałem że ewentualnie on okaże się okaże sprawcą at nic.
  • Poziom 18  
    egon42 napisał:
    Patrząc pobieżnie po napięciach na układzie wyraźnie widać że napięcie na nodze 5 jest stanowczo za małe ma tam być coś w okolicach 1,2V a nie 0,85 czy mniej. Napięcie to jest brane z nogi 2 idzie przez opory szereg kondensatorów jest podłączone do tego napięcia na tranzystory am przez filtry. Sprawdził bym tranzystory czy nie zwarte (czy też 1 tranzystor am) i wszystkie kondensatory podłączone do tego napięcia.

Masz rację kolego "egon42" przeglądałem schematy radia Śnieżnik i amplitunera Duet i Amator i rzeczywiście napięcie na 5 nodze ul1211 jest 1,2 lub 1,3V. Wg Twoich podpowiedzi sprawdziłem C137, R117 są ok, natomiast R114 jest 470om a na schemacie 220om ale po podmienieniu na 220om napięcie na 5 nodze nie wzrosło.Tranzystor T103 Ok
    Nie wiem juz co mam sprawdzić może jeszcze ten filtr FCM 10,7 MHz.
    Proszę o podpowiedz.Teraz jest taka sytuacja że na AM jest cichy szumek ale stacji nie można złapać. Natomiast na FM słuchać tyko cichy przydźwiek wzmacniacza, a nie słychać tego mocnego szumu FM z charakterystycznymi wysokimi częstotliwościami
  • Poziom 37  
    No trzeba żmudnie szukać po kolei odpinać wszystkie rzeczy i szukać co obciąża jak mnie pamięć nie myli to napięcie na nogę 5 jest podawane z nogi 1 jest tam też opór montażowy R122 który ustala wartość tego napięcia ale radzę bo nie ruszać jak nikt nie kręcił to jest ustawienie optymalne można zmierzyć na nim napięcie i podać sprawdź też napięcie na bazie tranzystora am i podaj wartość napięcia. Jeżeli na oprze montażowym R122będzie <1,35v to odłącz R118 i zobacz czy napięcie podskoczy na R122 >1,35v jeżeli podskoczy to uszkodzenia szukał bym za R118. Co do FCM to odłącz i nogę tą od strony układu i sprawdź napięcie.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Może ma przerwę któryś filtr, omomierzem to można wybadać.
  • Poziom 20  
    Kolego tu bez wiedzy i zaplanowanej strategii działania nic nie osiągniesz.
    Na początek należy sobie uzmysłowić ,iż zakres ukf(FM) nie będzie działał o ile nie został przestrojony.
    Musisz kolejno zaczynając od końca sprawdzać cały tor sygnałowy- odwrotnie niż to ma w przypadku sygnału.

Proponuję sobie zrobić prosty generator 1-3 kHz na bramkach 4069, przebieg prostokątny ma to do siebie ,iż posiada wyższe harmoniczne spokojnie taki sygnał pozwoli ci na sprawdzenie całego toru radiowego,AM FM.
    Sprawdzasz:

- wzmacniacz m.cz.
    -detektor FM, - wzmacniacz p.cz. detektor,
    -wzmacniacz p.cz.( na filtr10,7Mhz), - filtr p.cz. (465kHz -ten dyskretny),
    -głowicę. - wzmacniacz selektywny AM
  • Poziom 18  
    egon42 napisał:
    Jeżeli na oporze montażowym R122będzie <1,35v to odłącz R118 i zobacz czy napięcie podskoczy na R122 >1,35v jeżeli podskoczy to uszkodzenia szukał bym za R118. Co do FCM to odłącz i nogę tą od strony układu i sprawdź napięcie.

Na oporze R122 było mniej niż 0,5V po odłączeniu R118 napięcie nie wzrosło. Napięcie na bazie tranzystora AM czyli T103 jest 1,67V.
    Jeśli odłączę nogę FCM to gdzie mam zmierzyć napięcie ?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Słuchaj, możesz te filtry zmierzyć czy to jakiś problem stanowi?
  • Poziom 18  
    Ok sprawdzam właśnie i mam pytanie tam gdzie przebiegają zwoje filtra tam ma być przejście bezoporowe czy może być z oporem. Bo na spadek napięcia "piszczyk" cześć mi "piszczy" czyli bez oporu a część pokazuje spadek napięcia a gdy przełączę na omy wskazuje opór.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ma być bez oporu. Zwarcie. A ile pokazuje i gdzie?
  • Poziom 37  
    Adam_W32 napisał:
    Na oporze R122 było mniej niż 0,5V po odłączeniu R118 napięcie nie wzrosło
    To odłączył bym jeszcze R123 i znowu sprawdził napięcie na R122 jak nie wzrośnie to spróbował bym odłączyć nogę 1 bo tam napięcie też jest za małe chyba powinno tam być 2.3v lub 3v teraz nie pamiętam i nie mam radia pod ręką aby sprawdzić, jak napięcie wzrośnie to zostaje najlepiej wymienić C140, C138, C139. Z doświadczenia wiem że mierzenie filtrów w takim przypadku nie ma sensu bo napięcie z nogi 1 do nogi 5 nie przechodzi przez żaden filtr.
  • Poziom 18  
    Po odłączeniu R123 napiecie nie wzrosło na R122, po odłączeniu 1 nogi UL1211 niema napiecia w ogóle.
    Chyba zajmę sie filtrami.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Adam_W32 napisał:
    Chyba zajmę sie filtrami.
    Nie wiem na co jeszcze czekasz? Tym bardziej, że
    Adam_W32 napisał:
    gdy przełączę na omy wskazuje opór.
  • Poziom 37  
    Główny problem to za małe napięcie na nodze 5 napięcie na tą nogę podawane jest z nogi 1 gdzie też jest trochę zaniżone napięcie trzeba odpiąć nogę 1 i sprawdzić jakie napięcie WYCHODZI z tej nogi jak jest coś koło 2,7 to jest ok. Następnie napięcie to idzie przez R119 przez R120 Przez R118 przez R117 na nogę 5 układu.
    To niech koledzy powiedzą przez jaki filtr idzie to napięcie że się tak czepili mierzenia filtrów bo nie rozumiem. Jeżeli napięcie na nodze 1 po odłączeniu dalej jest 1,94V to odłączył bym jeszcze kondensator podłączony do nogi 9 i wtedy sprawdził bym napięcie na nodze 1 czy na dobrą wartość jak będzie ok to wymieniam kondensator podłączony do nogi 9 ale sprawdzam jaką on ma pojemność faktycznie bo chyba bywa tam 22nf a nie jak pokazuje schemat 220p.Jak napięcie na nodze 1 będzie już ok to podłączam wszystko co odłączone i sprawdzam napięcie na nodze 5. Tak ja bym się zabrał za naprawę tego sprzętu.
  • Spec od sprzętu Unitra
    egon42 napisał:
    To niech koledzy powiedzą przez jaki filtr idzie to napięcie że się tak czepili mierzenia filtrów bo nie rozumiem
    A czy musi akurat to być filtr w tym miejscu? Przecież to jest wysoka częstotliwość i tu nigdy nic nie wiadomo. Może się okazać, że dopiero w innym miejscu usunięcie usterki spowoduje ustabilizowanie się tam napięć. Nie twierdzę, że to wina filtru, ale jak ma wątpliwość to niech sprawdzi porządnie. Mało razy się zdarzyło uszkodzenie któregoś filtru? To jest tylko cieniutki drucik, do tego czas, czynniki chemiczne oraz wibracje robią swoje.
  • Poziom 18  
    egon42 napisał:
    Główny problem to za małe napięcie na nodze 5 napięcie na tą nogę podawane jest z nogi 1 gdzie też jest trochę zaniżone napięcie trzeba odpiąć nogę 1 i sprawdzić jakie napięcie WYCHODZI z tej nogi jak jest coś koło 2,7 to jest ok. Następnie napięcie to idzie przez R119 przez R120 Przez R118 przez R117 na nogę 5 układu.
    To niech koledzy powiedzą przez jaki filtr idzie to napięcie że się tak czepili mierzenia filtrów bo nie rozumiem. Jeżeli napięcie na nodze 1 po odłączeniu dalej jest 1,94V to odłączył bym jeszcze kondensator podłączony do nogi 9 i wtedy sprawdził bym napięcie na nodze 1 czy na dobrą wartość jak będzie ok to wymieniam kondensator podłączony do nogi 9 ale sprawdzam jaką on ma pojemność faktycznie bo chyba bywa tam 22nf a nie jak pokazuje schemat 220p.Jak napięcie na nodze 1 będzie już ok to podłączam wszystko co odłączone i sprawdzam napięcie na nodze 5. Tak ja bym się zabrał za naprawę tego sprzętu.

Po dołączeniu 1 nogi Ul1211 napięcie na niej podniosło się do wartości 3,11V.
    Kondensatory od nogi 9 czyli C146; C147 wylutowywane i mierzone były wcześniej sa OK.
  • Spec od sprzętu Unitra
    No i co w związku z tym? Elementy z nogi 1 i 9 WSZYSTKIE sprawdzone, pewne? Co z tymi filtrami dobre, niedobre? Ta naprawa Ci zejdzie do następnej wiosny przy takiej zabawie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    marian1981.02 napisał:
    No i co w związku z tym? Elementy z nogi 1 i 9 WSZYSTKIE sprawdzone, pewne? Co z tymi filtrami dobre, niedobre? Ta naprawa Ci zejdzie do następnej wiosny przy takiej zabawie.

Kolego posprawdzałem te filtry jakoś :) maja przejście, tylko filtru F103 FCM 10,7MHz nie wiem jak sprawdzić, oraz filtr F104 RF02 piszczy na "piszczyku" zwiera a chyba nie powinien bo to rezonator. Może to być przyczyną.