Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony potencjometr głośności, głośniki logitech x-530

17 Feb 2012 02:03 11173 17
  • Level 19  
    Witam
    Posiadam głośniki logitech x-530 w których został wyłamany potencjometr sterujący głośnością. Nie da się go już przymocować w żaden sposób do reszty zestawu. Pozostaje tylko wymiana. Pisałem do serwisu Logitech na początku roku i nie mieli, kazali się odezwać nie wcześniej niż za 2 tygodnie. Wczoraj napisałem znowu, no i dalej tego nie mają. W internecie zakupić też ciężko, nawet na samej elektrodzie jest kilka ogłoszeń o chęci kupna, ale odpowiedzi żadnej. A więc dostanie oryginału już chyba odpada. A może napisać do serwisu Logitech w innym kraju?

W każdym bądź razie chciałbym to naprawić.
    Mógłbym wszystko polutować, aby mieć ciągle maksymalną moc, ale to mi nie pasuje, ponieważ chcę mieć fizyczną kontrolę głośności.
    Myślałem też nad połączeniem na max i zastosowaniem jakiegoś najtańszego przedwzmacniacza, jednak znowu dzięki tej opcji stracę główną zaletę zarówno głośników jak i karty dźwiękowej - 5.1.
    Już napisałem do serwisu prośbę o podanie danych technicznych tego potencjometru i myślę nad zastosowaniem 6 oddzielnych potencjometrów. Mam zamiar wlutować je wszystkie w inną płytkę jeden za drugim i zastosować tego typu potencjometry, żeby przez ich środek można było przełożyć coś w stylu pręta, którego kręcenie powodowałoby równoczesną zmianę rezystancji we wszystkich potencjometrach, co byłoby nawet dobrym rozwiązaniem, ponieważ sterowania głośnością nie miałbym w lewym głośniku (co jest wadą zestawu), ale w oddzielnej obudowie która mogłaby być oddalona od niego.
    Można by też zastosować 6 potencjometrów suwakowych, i również jakoś je połączyć aby za jednym ruchem sterować wszystkimi, jednak chyba byłby większy problem z ich dostępnością.

To jest moja teoria, a chciałbym się dowiedzieć jak, by wyglądało w praktyce wykonanie mojego pomysłu?
    Czy przy równoczesnym kręceniu tych wszystkich potencjometrów nie będzie różnicy głośności między poszczególnymi głośnikami blisko mocy max i min? 4 satelity mają po 7.4 W, centralny 15.5W a subwoofer 25W, wszystko RMS.

W innym temacie znalazłem też coś takiego:
    Quote:
    prosty potencjometr wielokanalowy mozna zrobic z fotorezystorów oświetlanych diodami LED u mnie taki układ działa już ze 4 latka i jest ok

Jak to ma się w odniesieniu do mojego problemu?

A może da radę wykonać taki układ w którym będzie 6 potencjometrów do niezależnej regulacji każdego głośnika + 1 dodatkowy który ograniczałby te wszystkie 6 naraz?

Zakup jednego innego potencjometru 6-kanałowego z tego co wyczytałem jest dosyć drogie w stosunku do ceny zestawu.
    A może znajdzie się ktoś kto chce odsprzedać ten potencjometr albo cały głośnik, lub podrzuci ktoś lepszy pomysł?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 40  
    Możesz użyć przecież trzech potencjometrów podwójnych które już nie są takie strasznie drogie. Wtedy miałbyś regulację na jednym przód na drugim tył a na trzecim sub i centralny. Nie jest to może najwygodniejsze ale działać będzie i koszty będą niewielkie. Być może da się zastosować potencjometry cyfrowe. DS1802 jest cyfrowym potencjometrem stereo sterowanym przyciskami. Mógłbyś użyć trzech takich układów i sterować je za pomocą dwóch przycisków równolegle. Zamiast pokrętła miałbyś dwa przyciski, głośniej i ciszej.
  • Level 19  
    Z tym potencjometrem cyfrowym masz bardzo dobry pomysł tylko słabo wyjdzie z kosztem tego. 3 takie układy to koszt ok 70zł + przesyłka + przyciski + jakieś ładne opakowanie + kabel 12-żyłowy (bo u siebie raczej takiego nie znajdę) to w 100zl raczej się nie zamknę robiąc to sam, a też nie jestem pewien do końca swoich umiejętności zmontowania tego wszystkiego.
  • Level 19  
    a jest jakaś prosta opcja "elektryczno-elektroniczna" żeby za pomocą jednego potencjometru sterować trzema?
    I jakie mam mieć wartości tych potencjometrów? serwis powiedział ze producent nie udostępnia im tych danych.
  • Level 19  
    Nie sądzę, żeby dało radę cokolwiek z niego zmierzyć. Poza tym niestety teraz nie mam go, ponieważ dałem kumplowi żeby popytał się gdzieś o jego dostępność.
    Nie da rady jakoś wyliczyć jaka powinna być ich rezystancja?
  • Level 28  
    piasek1990 wrote:
    a jest jakaś prosta opcja "elektryczno-elektroniczna" żeby za pomocą jednego potencjometru sterować trzema?

Jest taka możliwość za pomocą 3x LM1036 podłączonych równolegle. Jednym potencjometrem (pojedynczym) regulujesz jednocześnie 6 kanałów. Koszt 3 x 7zł/szt. = 21zł plus dostawa ok. 12zł.
  • Level 19  
    Znalazłem CHYBA lepsze rozwiązanie. Już dostałem z powrotem ten potencjometr. Dobrałem się do środka i widzę że składa się on z 6 małych pojedynczych potencjometrów. Na każdym z nich jest symbol a103. Poszukałem w internecie i jest sporo "pokręteł" a103, większość kosztuje ok 60zł, ale znalazłem takie coś: Potencjometr i dużo tańsze.
    Czy będzie to dobre rozwiązanie? Chciałbym 3 takie połączyć przelotowo. I czy takie potencjometry którymi można sterować za pomocą jednej osi mają jakąś konkretną nazwe?
    Czy jest możliwe w nim wymontowanie tej oryginalnej ośki?
    Trochę mnie martwi jego zbyt słaba moc 50mW, wystarczy? i duża tolerancja; 20%.
    Z tego a103 wynika że mają one po 100kΩ, więc może da radę znaleźć inne bo ten co wcześniej pokazałem jest grubszy -11.5mm i przez to trzeba by go montować na oddzielnej płytce, a te oryginalne mają po 3.5mm.
    Niżej jeszcze wrzucam zdjęcia potencjometru całego, pojedynczego, rozebranego i płytki. Niestety bardzo słabej jakości.

Uszkodzony potencjometr głośności, głośniki logitech x-530 Uszkodzony potencjometr głośności, głośniki logitech x-530 Uszkodzony potencjometr głośności, głośniki logitech x-530 Uszkodzony potencjometr głośności, głośniki logitech x-530
  • Level 40  
    Na moje oko i rozum to a103 sugerowałoby raczej potencjometr 10kΩ a nie 100kΩ o charakterystyce liniowej.
    Potencjometr, który podałeś musiałbyś przerabiać na przelotowy co może się okazać problematyczne. Dostanie ośka luzu po jakimś czasie i będziesz miał upośledzoną regulację. Tolerancja 20% jest wręcz ogromna i może powodować duże różnice w głośności, a co do mocy to 50mW spokojnie wystarczy o to się nie martw. W związku z powyższym proponowałbym jednak rozwiązanie kolegi E.L.O., będziesz jednak musiał zrobić płytkę pod trzy układy ale potencjometr będziesz miał jeden.
  • Level 19  
    Tak chodziło mi o 10kΩ, tylko źle napisałem.
    OK, mogę zrobić to na lm1036 tyle, że chyba on potrzebuje oddzielnego zasilania, a takie rozwiązanie odpada, bo więcej kabli nie zniosę.
  • Level 19  
    Tak, tyle że zasilacz jest w subwooferze. Musiałbym z niego pociągnąć zasilanie do głośnika głównego i dopiero z głównego do nowego układu. To jest dodatkowy kabel który nie trzymałby się kupy i jeszcze musiałbym się jakoś dobrać do subwoofera. Chyba, że bym znalazł jakieś napięcie w głośniku sterującym. Jest on podłączony do subwoofera taką samą złączką co monitor do komputera (głośnik/monitor - subwoofer/karta graficzna) ale schematu tej złączki nie mogę znaleźć, a raczej jest inny niż VGA czy RS232. Muszę skombinować miernik i może coś znajdę w tym głośniku.
    Chyba powinno się coś znaleźć, bo wtyczka ma 15pinów, a do połączeń z głośnikami jest wykorzystanych conajwyżej 7.
  • Level 17  
    Najprostrzym rozwiązaniem będzie kupno 6 potencjometrów montażowych. Ten model (na zdęciu jest poziomy ale są i pionowe) jest najtańszy - kilkadziesiąt groszy za szt.
    http://sklepelektroniczny.com/product-pol-6631-PR-220k-potencjometr-montazowy-pionowy.html

Ten łatwiej zkleić klejem błyskawicznym.
    http://sklep.avt.pl/p/pl/3067/potencjometr+montazowy+pr100om.html

osadź tylko na wspólnej osi i już :)

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
  • Level 19  
    Myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie, tylko mam problem ze zmierzeniem rezystancji tego potencjometru, jest on jakby nadrukowany na płytkę, wygląda to jak płytka pod przyciskiem w kalkulatorze.
    Ma ktoś może jakiś pomysł na określenie tego?
  • Level 19  
    Trochę odkopuję temat, ale dostałem dzisiaj pytanie od jednego z użytkowników, czy udało mi się rozwiązać ten problem, więc opiszę publicznie, żeby było dla potomnych:
    Kupiłem 6 potencjometrów 10k takiego typu: http://sklepelektroniczny.com/product-pol-6635-pr-22k-potencjometr-montazowy-pionowy.html
    Niestety mają one środkową nóżkę trochę wysuniętą do przodu, więc musiałem ją przegiąć, tak żeby była w linii z pozostałymi dwoma. Wlutowałem wszystkie potencjometry a do ich sterowania użyłem kawałka starej wytrawionej płytki, dlatego że jest twardy wytrzymały i nie przewodzi prądu. Zrobiłem z niej taki patyczek który przechodzi przez wszystkie potencjometry. Dodatkowo "na chwilę" włożyłem pomiędzy poszczególne rezystory kawałki kartki, tak żeby się nie zwierały. A wiadomo, że prowizoryczne rozwiązania są najlepsze, to tak zostało do dzisiaj bo już nie chciało mi się z tym bawić.
    Wszystko działa jak należy