Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik STX charczy, subwoofer DIY.

17 Lut 2012 10:17 2457 15
  • Poziom 9  
    Witam, miałem subwoofer BR od zestawu 2.1 głośnik 30W 4 Ohm.

Postanowiłem zrobić coś lepszego, kupiłem STX GDN 16-50-4 SC. Wsadziłem go do zamkniętej budy 10l. Głośnik charczy jak jest głośniej. A przecież zasilany jest mniejszym wzmacniaczem niż powinien.

Myślę że głośnik nie może być uszkodzony, kiedyś już naprawiałem niskotonowego, tego ruszam ręką i nic nie słyszę. To kwestia wzmacniacza?
  • Poziom 43  
    Czym go napędzasz ? Głośnik ma filtrację czy idzie pełne pasmo ? Jeśli napędzasz wzmacniaczem od tego subwoofera to się nie dziw skoro one mają 10-15W. Przesterowujesz głośnik.
  • Poziom 9  
    Idzie dolne pasmo, po prostu ten woofer jest zamiennikiem starego.
    Hm, jestem dość początkujący. Możesz mnie nakierować na ten wątek 'przesterowania głośnika'?

Kolega miał 30cm Pioneera podłączonego(test) do jeszcze gorszego wzmacniacza niż mój i grał bardzo ładnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Nie do końca.
    Obudowę robiłem sam, wyczytałem na forum że taki litraż będzie akurat dla tego głośnika.
    Jak głośnik jest w budzie i gra cicho(30%?) to jest tak jak chciałem. Ale jak go np wyjmę i zgłośnie to już tragedia.

No nic, obyś miał racje że to wzmacniacz robi lipę - chociaż podpinałem pod niego chyba dwa większe woofery i było okej. Stąd moje wątpliwości.

Jeszcze dziś go podepnę pod Magnata 360 i zobaczymy co zaśpiewa.
  • Moderator Akustyka
    walker123 napisał:
    Jak głośnik jest w budzie i gra cicho(30%?) to jest tak jak chciałem. Ale jak go np wyjmę i zgłośnie to już tragedia.
    Czyli głośnik charczy, jeśli nie jest zamontowany w obudowie tak ?
  • Poziom 9  
    Po prostu jak jest w obudowie to gra i charczy, jak jest bez to tylko charczy ;) Oczywiście jak podkręce potencjometry (głośniej).
  • Poziom 43  
    To nie podkręcaj, nie będzie charczał. Pewnie myślałeś że jak zastosujesz głośnik większej mocy, to będziesz mógł odkręcić potencjometry do oporu.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Kolego walker123 - to zjawisko jakie słyszysz, czyli charczenie głośnika spowodowane jest przesterowywaniem końcówki mocy wzmacniacza pod jakim on pracuje. Nic więcej.

Proponuję zakupić mocniejszy wzmacniacz, do tego modelu o mocy min. te 50W rms - nie więcej gdyż jesteś początkujący i upalisz go mocą ;)

Wydaje mi się że temat wyczerpany, bo co tu więcej pisać? Przesterowujesz wzmacniacz, przez co wprowadza on duże zniekształcenia na wyjściu i zamiast piękniej sinusoidy, zasilasz głośnik "pięknym" kwadratem, dlatego też charczy. Przypuszczam że oryginalny wzmacniacz w tym zestawie ma moc ok. 10W rms więc sam rozumiesz, że głośno na tym nie zagrasz.

Podepnij głośnik pod mocniejszy wzmacniacz, a przekonasz się jak pięknie zagra ;)
  • Poziom 9  
    Nie podkręcam go do oporu, tylko podobnie jak poprzednika.
    XXXX
    No dobra, to będę kombinował wydajniejszy wzmacniacz :)
  • Użytkownik obserwowany
    Z filmiku ciężko cokolwiek wywnioskować, jednak rzeczywiście dźwięk podobny jest do ocierającej cewki przy większych wychyleniach lub też do jej uderzania o nabiegunnik.

Powodem może być rzeczywiście słaby wzmacniacz i jego słaba kontrola nad głośnikiem między innymi przestery, czego skutkiem może być uderzanie o nabiegunnik lub też wada w konstrukcji samego głośnika (jednak to zostawił bym na koniec).

Sprawdź głośnik, wciskając równomiernie membranę, jednak z wczuciem. Sprawdź czy nie czujesz czasem przy tym ruchu ocierania cewki.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    kiedyś już naprawiałem niskotonowego, tego ruszam ręką i nic nie słyszę.

:)
  • Użytkownik obserwowany
    W takim razie zostaje tylko i wyłącznie wzmacniacz ;)
  • Poziom 9  
    Heh, chyba się myliliście ;) Zresztą nie raz podłączałem z kumplem dobre suby pod liche wzmacniacze (10W?) i grało.

Podłączyłem mojego suba pod wzmacniacz od Geniusów (70W) i mamy to samo. Mam nadzieje że uda mi się wrzucić filmik.

Więc co, zwrot głośnika?

XXXX

Sposób umieszczenia (poprawnie) filmów jest dostępny n Forum. Proszę się zapoznać i nie kombinować.
    Pozostałości po wklejonych linkach usunąłem.
    (dj-MatyAS)
  • Użytkownik obserwowany
    No to ja Ci powiem jedynie tyle że z tytułu gwarancji nikt Ci tego głośnika nie przyjmie i tyle ode mnie. Koleś, sam zrąbałeś ten głośnik i nie miej teraz ani do nikogo pretensji ani nie dziw się że gra tak a nie inaczej.

Kto podłącza głośnik bez obudowy pod jego mocą znamionową?! Człowieku, czy nie słyszysz z jaką mocą głośnik uderza cewką o nabiegunnik? Według mnie zrobiłeś właśnie to co zrobiłeś - podłączyłeś głośnik bez obudowy, uszkodziłeś cewkę poprzez uderzenie jej o nabiegunnik i teraz przy większym wychyleniu zaczyna ocierać.

Żaden głośnik nie przeżyje dostarczenia mu mocy znamionowej bez obudowy! Nawet ze źle zaprojektowaną obudową przy takim kombinowaniu uszkodzisz głośnik.
    Uszkodzić go mogłeś również pod słabszym wzmacniaczem, gdzie przester przyczynił się do uderzenia cewki.

Tyle ode mnie.
  • Poziom 9  
    Pierwszy raz było podłączane z obudową, i to było od początku więc podłączenie go pod moc znamionową wcale nie pogorszyło sytuacji.
    Cała ta akcja jest dziwna i wydaje mi się że głośnik był już od kupna strzelony, nie znam się jednak na tyle w temacie więc nie twierdze niczego na sto procent.