Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator impulsów wtryskiwacza - buduję urządzenie do czyszczenia wtryskiwaczy

17 Feb 2012 11:20 9164 12
  • Level 10  
    Witam!

Z góry przepraszam za laicki język ale zdecydowanie lepszy jestem z mechaniki pojazdowej niż elektroniki. Ale do rzeczy:
    Chcę zrobić sobie proste urządzenie które będzie pomocna w czyszczeniu wtryskiwaczy benzynowych i gazowych stosowanych w autkach. Opiszę krótko jak to sobie wymyśliłem. Jako zasilanie wykorzystam zasilacz z komputera. Dlatego że są tam różne napięcia i bardzo zbliżone do tych które będę potrzebował. Wylutuję to co nie jest mi potrzebne i zostawię 12V, 3,3V i chyba jeszcze 5V tam jest. Następnie napięcie z zasilacza przez przekaźnik elektroniczny podawał by sobie impuls na wtryskiwacz. Natomiast do sterowania przekaźnikiem postanowiłem zastosować AVT2764 CZĘSTOŚCIOMIERZ & GENERATOR NA PC
    http://sklep.avt.pl/p/pl/48269/czestosciomier...+na+pc+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html
    Tyle że w swoim laptopie nie mam COM więc przejście USB / COM trzeba zastosować. Chcę po prostu jak najbardziej uprościć wykonanie urządzenia. Czy Waszym fachowym okiem widzicie w tym sens? Czy to powinno zadziałać? To co chcę uzyskać to impulsy od 3ms do 15ms, częstotliwość około 1-40/s. Napięcia w zależności od wtrysku od 3,5V do 12V. Wszystki te parametry nie muszą być bardzo precyzyjne bo to nie jest stanowisko probiercze tylko coś co ma wyzwalać impuls w trakcie czyszczenia.
    No i jakiego użyć przekaźnika?

Z góry dzięki za wszelkie info!
  • TespolTespol
  • Moderator of Cars
    1-40 imp/s, to 1-40Hz. Nie wiem czemu miało by to w sumie służyć, skoro w samochodzie te wtryskiwacze są nie dość że kluczowane, to jeszcze na bieżąco przepłukiwane. Najprostsze rozwiązanie to generator na 555, z tranzystorem wykonawczym mosfet. Są w sieci schematy takich generatorów z regulacją częstotliwości i wypełnienia impulsu. Tylko po co zaprzęgać do tego komputer?

Przenoszę w bardziej odpowiednie miejsce.
  • TespolTespol
  • Level 10  
    Chodzi o wyczyszczenie wyjętego z auta wtrysku np. do instalacji LPI (wtrysk fazy ciekłej) itp. Potrzebuję i już :)
    Komputer daje możliwość zmiany impulsów w trakcie pracy nad wtryskiwaczem. Po prostu na ile się da chcę wykorzystać gotowe elementy. Wiem, że dla Was (znacznie bardziej zaawansowanych) to trochę profanacja elektroniki, ale proszę nie rzucajcie we mnie kamieniami :)
    Po prostu zanim coś zrobię chciałem się poradzić.
  • Moderator of Cars
    A po co zmieniać te impulsy i jak wyobrażasz sobie tą "pracę z wtryskiwaczem"? Zmianę impulsów umożliwi również generator przy pomocy potencjometrów.
  • Level 10  
    Czyli cały misterny plan w... :)
    Pomyślałem o przekaźniku bo on by załączał takie napięcie jakie mu podam bez budowania żadnych układów. Praca nad wtryskiem ma polegać min. na podaniu pod ciśnieniem płynu do czyszczenia oraz wyzwalaniu działania wtrysku z różną częstotliwością.

Ale reasumując to nie zadziała? Rozumiem że jakikolwiek przekaźnik jest za wolny do tego?
  • Moderator of Cars
    Daj sobie spokój, bo finał będzie taki że zniszczysz wtryskiwacz. Zbyt długi impuls, tzn. o zbyt dużym wypełnieniu w szybkim czasie nagrzewa cewkę wtryskiwacza, powodując jego uszkodzenie.
  • Level 10  
    robokop wrote:
    Daj sobie spokój

:D :D :D to było bardzo kostruktywne stwierdzenie :) :) :)
    Wiem że za długi impuls zniszczy wtrysk. Może po prostu za bardzo chciałem sobie uprościć życie chcąc użyć gotowych elementów a już najbardziej zadając pytanie o to. Ale to nic. Na pewno da się to zrobić jeśli nie w taki to w inny sposób. Spokoju sobie raczej nie dam... najwyżej poszukam innego rozwiązania.

Dzięki wszystkim za rady i dobre rady.
  • Level 39  
    Robokop dobrze Ci radzi, jak chcesz zbudować takie urządzenie to zbuduj je od podstaw opierając się na schematach, które znajdziesz np. w nocie aplikacyjnej układu NE555. To naprawdę prosty układ i nie ma się czego bać, wszystko można zrobić na płytkach uniwersalnych. Proponuję tylko abyś nie próbował robić wszystkiego na jednym scalaku ale zastosował dwa generatory - jeden ustalający częstotliwość impulsów w układzie przerzutnika astabilnego a w szereg z nim drugi zbudowany jako przerzutnik monostabilny, generujący impulsy o ściśle określonym czasie wyzwalane przebiegiem z pierwszego generatora. W ten sposób unikniesz pomyłki (fatalnej w skutkach) i ciągłego przeliczania współczynnika wypełnienia na czas impulsu. Wyjście z ostatniego generatora dasz na bramkę mosfeta. Potem podejdziesz do kolegi dysponującego oscyloskopem i wyskalujesz sobie potencjometry regulacyjne obu generatorów odpowiednio w impulsach na sekundę (albo w hercach czy co tam wolisz) dla pierwszego i w milisekundach dla drugiego. Prąd cewek możesz dla prostoty regulować wpiętymi szeregowo rezystancjami o większej mocy (jednak do ich przełączania będziesz musiał zastosować solidny przełącznik wysokoprądowy albo gniazda i wtyki bananowe), wtedy nie będą Ci potrzebne różne napięcia zasilające, wystarczy jedno - np. 12V z mocnego zasilacza. Oczywiscie to wszystko musisz sobie obliczyć - ale nie są to skomplikowane obliczenia a w razie konkretnych problemów z detalami pytaj na forum a ktoś na pewno Ci pomoże.
  • Level 10  
    No to już coś konkretnego. Co prawda nie wszystko z tego co piszesz jest dla mnie jasne ale mam mocny punkt zaczepienia. Doczytam sobie jeszcze i chyba pokuszę się o budowę.
    Dzięki wielkie!
  • Level 13  
    I jak tam zbudowano coś?
    Ja u siebie zrobiłem na malutkim przekaźniku którym steruje z generatora impulsów.
    Napiecie na wtryskiwacz podaje z zasilacza 5.0V wszytko łądnie pracuje . Dołożyłem 2gi wtryskiwacz i chodziło całą noc w roztworze ON+nafta+STP dodatek do paliwa

https://filmy.elektroda.pl/36_1398236156.flv

Generator impulsów wtryskiwacza - buduję urządzenie do czyszczenia wtryskiwaczy
  • Level 6  
    Można kupić gotowy moduł generator za 3,50 PLN plus wysyłka w Gotronik lub 5,60 PLN w drugim sklepie, dodać jakiś przekaźnik i gotowe.

Opisane testy są testy pomiarowe: "Pomiar parametrów generatora impulsów NE555"