Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator ATX do przetwornicy flyback 3843?

tokarz 17 Feb 2012 13:29 9261 6
 • #1
  tokarz
  Level 18  
  Witam,

  chciałbym się dowiedzieć od bardziej doświadczonych forumowiczów, czy można zastosować transformator ATX do budowy przetwornicy flyback na TL3843 lub TL3845 ?

  Zlepiłem przetwornicę wg schematu zamieszczonego w załączniku (znalazłem go chyba na Elektrodzie - zaktualizowałem wartości elementów i schemat) i wstawiłem do niej trafo ATX z nawiniętym dodatkowym uzwojeniem pomocniczym. Przetwornica startuje, na wyjściu ma 13,6V.

  Mam niestety z nią problemy:
  1) opornik 4R7 w linii zasilania pomocniczego niemiłosiernie się grzeje, szczególnie, gdy chcę bardziej obciążyć przetwornicę. Próbowałem użyć różnych oporników i niestety ze wszystkimi był ten sam efekt. Niestety nie znalazłem odpowiedniego opornika SMD. Przy próbie zamiany wyprowadzeń, przetwornica w ogóle nie startuje, zatem wysnuwam wniosek, że uzwojenie jest włączone "w dobrym" kierunku.
  2) mam małą wydajność prądową, przy próbie poboru 5A napięcie na wyjściu spada do 6V, a ww. opornik momentalnie zaczyna dymić (w sumie zaczyna już przy około 1A).
  3) gdy zwiększam obciążenie zasilacza np. z 400mA do 800mA, to przebieg na bramce tranzystora kluczującego się nie zmienia (współczynnik wypełnienia impulsu), natomiast jest on kluczowany z dwa razy większą częstotliwością (impulsy są dwukrotnie częściej generowane) - DZIWNE!
  4) po podłączeniu zasilacza do sieci poprzez żarówkę 230V 25W widać wyraźnie, że impulsy kluczujące mają znacznie większe wypełnienie.

  Uzwojenie pomocnicze udało mi się nawinąć bez rozbierania transformatora, więc nie ingerowałem w jego strukturę. Metodą empiryczną ustaliłem, że 14 zwojów daje po wyprostowaniu i odfiltrowaniu 20V, więc w sam raz, żeby "obudzić" i zasilić układ.  Na drugim rysunku przedstawiam rozkład nóg transformatora (oznaczenie na nim to HGX ERL-35C HI-POT 0434). Wygląda to tak, że trafo ma wyprowadzony zwitek przewodów i w zasilaczu był on podłączony do masy - na rysunku oznaczyłem jako GND (i u mnie też jest to masa po stronie wtórnej). Nogi 1 i 2 (12V) wychodziły na dwie diody prostownicze (i u mnie jest tak samo), nogi 5V były zwarte po dwie sztuki (3 z 4 oraz 5 z 6) i szły na dwie diody prostownicze. Uzwojenie pierwotne ma około 4,1mH, uzw. 12V ma około 0,6mH (zmierzone dwoma multimetrami wartości niemal pokrywają się). Obecnie uzwojenia 5V (czyli nogi 3,4,5 i 6) wiszą sobie nie podłączone. Trafo wyjąłem z zasilacza o mocy 300W; na tabliczce znamionowej było podane, że można pobierać z uzwojenia 12V 10A.

  Nie wiem czy mała wydajność prądowa jest wynikiem źle dobranych elementów, błędu w układzie, czy może jednak złego transformatora ? Prosiłbym o rozwianie wątpliwości.

  Mam nadzieję, że wyraziłem się w miarę jasno i rzeczowo.

  Pozdrawiam,
  tokarz  Transformator ATX do przetwornicy flyback 3843? Transformator ATX do przetwornicy flyback 3843?
 • #2
  -RoMan-
  Level 42  
  Nie można transformatora ATX wprost stosować jako flyback - nie nadaje się do tego.
 • #3
  tokarz
  Level 18  
  OK. Rozumiem, że samo wykonanie szczeliny nie wystarczy i tak czy inaczej trzeba przewijać uzwojenia ? Wystarczy wtórne i pomocnicze, czy i pierwotne muszę od nowa nawijać (jest na samym dole) ?
 • #4
  -RoMan-
  Level 42  
  Teoretycznie szczelina powinna dać radę ale jest to nadal dziadowanie a nie porządna konstrukcja. Uzyskasz przypadkową szczelinę a z większym prawdopodobieństwem zniszczysz rdzeń.
  Naprawdę wydanie kilkunastu/dwudziestu kilku PLN na transformator nawinięty zgodnie z zasadami dla flybacka jest aż tak bolesne?

  Co do zagadek:
  1. Po prostu zwiększ oporność. Spróbuj 10R, 22R...

  2. Nie ma szczeliny, nie ma się gdzie energia gromadzić. Opornik ma za małą wartość albo masz za dużo zwojów na uzwojeniu pomocniczym.

  3. Współczynnik wypełnienia jest zależny od stosunku napięć (dla obciążeń w których pracujemy w trybie CCM). To, że zmienia się częstotliwość świadczy tylko o tym, że przy mniejszym obciążeniu wypadały cykle, czy o za małej pojemności kondensatora przy transoptorze.

  4. Jak łączysz przez żarówkę, to spada napięcie zasilania całości i zmienia się stosunek napięć.

  Odpowiedz na ostatnie pytanie: po prostu zamów porządny transformator. Schemat jest bardzo poprawny.
 • #5
  tokarz
  Level 18  
  Dzięki za odpowiedź. Kilka PLN to nie problem, ale szczerze mówiąc jak szukałem po internecie transformatorów w.cz., to zazwyczaj znajdowałem firmy, które wykonywały po kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk przy jednym zamówieniu. Mi jest potrzebny tylko jeden.
  Chętnie oczywiście bym skorzystał z takiej oferty, bo nawijanie mi się nie uśmiecha (mam jakąś awersję po wykonaniu step-up na TL494; skończyło się to tym, że wykorzystałem fabryczny transformator ze spalonego samochodowego wzmacniacza mocy).

  Czy mógłbyś polecić jakąś firmę, gdzie można by zamówić gotowy transformator ? Może coś z terenu lub okolic Warszawy ?

  Pozdrawiam,

  tokarz
 • #6
  -RoMan-
  Level 42  
  Feryster wykonuje nawet jedną sztukę. Ale jest daleko od Warszawy. Nie znam warszawskich firm produkujących jednostkowo transformatory impulsowe.
 • #7
  tokarz
  Level 18  
  Zamówiłem kilka transformatorów. Działają dobrze zarówno na TOP249, jak i uC3843/45. Dziękuję za pomoc.