Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega16] płytka testowa, schemat

vans 38 17 Lut 2012 14:51 3052 14
  • #1 17 Lut 2012 14:51
    vans 38
    Poziom 13  

Witam.
    Chciałbym pobawić się trochę z mikrokontrolerami AVR, wpadłem na pomysł aby zaprojektować płytkę testową w oparciu o mikro kontroler Atmega16.

Na płytce znajdować będą się:

- wyświetlacz 7 segmentowy LED FYQ-5641BS-11 4x14mm WA czerwony 660nm
    - 8 diod LED 5mm
    - 4 diody RGB 5mm
    - 4 microswitche
    - czujnik temperatury LM35 lub DS18B20 (jeszcze nie wiem który wybrać)

Chciałbym również zamontować jakiś wyświetlacz LCD alfanumeryczny lub kolorowy graficzny ale nie wiem który wybrać i jak go później podłączyć do układu, proszę o jakieś rady.

Poniżej zamieszczam schemat, proszę o sprawdzenie czy wszystko jest prawidłowo połączone:

0 14
  • #2 17 Lut 2012 14:58
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Jeśli ma to być płytka testowa, prototypowa, to nie podłączaj na stałe pinów do peryferiów. Wyprowadź WSZYSTKIE porty procesora na goldpinach i później w zależności od projektu podłączasz sobie jak Ci wygodnie. Często projektując docelową płytkę trzeba użyć innych pinów niż w prototypie, bo np. leżą bliżej złącza itp.

0
  • #4 17 Lut 2012 18:20
    vans 38
    Poziom 13  

dondu napisał:
    Ten BC347 na PB0 ma robić zwarcie na rozkaz mikrokontrolera? :)
    A może mu jakiś rezystor dasz na bazę.
    ... i poczytaj dokładnie : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

Tam ma być czujnik temperatury LM35, nie znalazłem go w Eagle więc dałem tranzystor z obudową TO-92 i trochę to mylące jest na schemacie ale podczas projektowania płytki PCB będzie wiadomo o co chodzi.

0
  • #5 17 Lut 2012 18:23
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

No to trzeba było to od razu napisać.
    Ale link poczytaj, bo dotyczy innych problemów na Twoim schemacie.

0
  • #6 18 Lut 2012 01:16
    vans 38
    Poziom 13  

dondu napisał:
    No to trzeba było to od razu napisać.
    Ale link poczytaj, bo dotyczy innych problemów na Twoim schemacie.

Było napisane i na schemacie też jest opisany ten tranzystor jako LM35.

Dzięki za podanie stronki :) wprowadziłem kilka zmian w projekcie:

- wyprowadziłem porty B, C, i D do 10 pinowych złączy: złącze wannowe proste męskie LPH10S (takie jak do programatora)
    - porty C oraz D są podłączone do peryferiów poprzez 8 biegunowe DIP Switche (peryferia te będą znajdować się na płytce razem z mikrokontrolerem) czyli:
    - wyswietlacz 7 segmentowy
    - 2 diody RGB
    - 8 diod LED
    będzie to umożliwiało np. podłączenie silniczka krokowego do gniazda PD i włączenie za pomocą dip switcha tylko wybranych tranzystorów które sterują anodami diod LED, diod RGB i wyświetlacza. Np włączę tylko sterowanie na tranzystory odpowiedzialne za sterowaniem wyświetlacza a pozostałe 4 porty będą wyłączone na dip switchu i będę mógł nimi sterować silniczek krokowy
    - do gniazda PB można podłączyć wyświetlacz LCD alfanumeryczny 8x2
    - do portu PA7 zostanie podłączony czujnik temperatury LM35
    - na porcie PA6 będę mógł dokonać pomiaru napięcia w zakresie od 0 - 20V podłączonego do złącza ARK
    - do portu PA5 podłączyłem odbiornik podczerwieni SFH5110-36
    - do portu PA4 planuje podłączyć nadajnik podczerwieni tylko jeszcze nie wiem jak to wykonać prawidłowo
    - do gniazda PC będzie można podłączyć matrycę LED smd 8x8 którą wykonam na osobnej płytce
    - tranzystory TR7 oraz TR8 są narazie nie podłączone, do jednego z nich myślę podłączyć buzzer a do drugiego jakąś diode led ale jeszcze się zastanowię

i jak narazie to by było na tyle, jak zauważycie jakiś błąd w schemacie to proszę o jakieś rady :-)

0
  • #7 18 Lut 2012 08:40
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Czemu uparcie brniesz w te DIP-Switche ? Nie lepiej wyprowadzić wszystko na goldpinach i łączyć sobie przewodami jak będzie wygodnie ? Płytek prototypowych jest masa na rynku i wszędzie stosuje się właśnie rozwiązanie GOLDPIN + kabelki. Może inni mieli jednak rację stosując takie rozwiązanie ? ;-)

0
  • #8 18 Lut 2012 09:14
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 18 Lut 2012 12:02
    vans 38
    Poziom 13  

Kuniarz napisał:
    Czemu uparcie brniesz w te DIP-Switche ? Nie lepiej wyprowadzić wszystko na goldpinach i łączyć sobie przewodami jak będzie wygodnie ? Płytek prototypowych jest masa na rynku i wszędzie stosuje się właśnie rozwiązanie GOLDPIN + kabelki. Może inni mieli jednak rację stosując takie rozwiązanie ? ;-)

Wszystko oprócz portu PA mam wyprowadzone, a dip switche służą do tego aby odłączyć peryferia które będą znajdować się na płytce razem z mikrokontrolerem od peryferiów które będę łączył przewodami do gniazd PB, PC, PD. To może zamiast dip switchy zastosuje goldpiny i będę łączył zworkami.

0
  • #11 18 Lut 2012 15:21
    vans 38
    Poziom 13  

Oto ostateczna wersja projektu:

Port A również wyprowadziłem :-) został podłączony do gniazda PA
    kolektory dwóch wolnych tranzystorów TR7 oraz TR8 zostały wyprowadzone do goldpinów, do których będzie można podłączyć np buzzer.

a tak będzie wyglądać płytka:

I tu mam mały problem, ponieważ chcę zastosować tranzystory smd BC807, widok z góry na taki tranzysor wygląda tak:

1 - baza
    2 - emiter
    3 - colector

natomiast podczas projektowania płytki gdy umieszczę tranzystor to jest on podświetlony na czerwono i nie wiem czy jest to widok od góry czy od dołu tranzystora bo jeżeli jest to widok od góry to wtedy muszę zrobić odbicie lustrzane elementu aby później prawidłowo go przylutować na płytce od strony ścieżek. Nie wiem czy dobrze rozumuję...

0
  • #13 18 Lut 2012 16:11
    vans 38
    Poziom 13  

Kuniarz napisał:
    Nie nie, odwrotnie - elementy przewlekane dajesz jako MIRROR , a tranzystor jest prawidłowo umieszczony. Ścieżki prowadzisz na "czerwonej" warstwie.

Tylko że tranzystor ten będzie przylutowany od strony w której znajdują się niebieskie ścieżki, natomiast czerwone ścieżki znajdują się od strony elementów czyli zworki itp chyba że jest to dwustronna płytka wtedy ścieżki są po obu stronach.

0
  • #14 18 Lut 2012 16:18
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

Być może coś kiedyś pokręciłem, ale od lat robię tak, że elementy SMD montuję na "czerwonej" warstwie, natomiast przewlekane zaznaczam jako MIRROR i montuję je od strony "niebiskich" ścieżek. Przyzwyczajenie jest silniejsze od chęci (i potrzeby) zmiany tego sposobu.

0
  • #15 18 Lut 2012 16:25
    vans 38
    Poziom 13  

Zrobię tak jak napisałem 3 posty powyżej, następnie po wykonaniu wszystkich połączeń ścieżek zrobię odbicie lustrzane całości i wydrukuję. Następnie przypasuje elementy na kartce papieru i zobaczę czy będzie prawidłowe połączenie bazy kolektora i emitera.

płytka gotowa :-) trzeba jeszcze tylko wytrawić i polutować. Wszystkie 4 porty PA, PB, PC oraz PD oprócz tego że zostały wyprowadzone na złącze (takie jak do programatora) to wyprowadziłem je również na goldpiny. A tak się prezentuje płytka:

0