Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniwa. Ładowarka

17 Lut 2012 14:59 3654 10
 • Poziom 16  
  Witam.
  Trochę czasu już szukam i nic nie mogę znaleźć.
  Potrzebuje jakoś zmodyfikować schemat ze zdjęcia żeby układ był odporny na odwrotne podłączenie ogniwa a nie wiem jak to zrealizować. Zależy mi na prostocie zabezpieczenia i skuteczności, bo spaliłem już 2 układy w ten sposób ;)
  Mam dość dziwny pomysł. Podejrzewam że łamie on jakieś podstawowe zasady ale czy nie wystarczyło by wstawienie dużej rezystancji pomiędzy GND a minusem ogniwa?
  Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniwa. Ładowarka
 • Poziom 12  
  wstaw diodę w układ zasilania, jak podłączysz odwrotnie to będzie w stanie zaporowym i po problemie.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  -> cloudpol7

  Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniwa. Ładowarka

  -> Lelobass

  Mylisz się - będzie w stanie przewodzenia. Na dokładkę jej spadek napięcia zakłóci proces ładowania poprawnie podłączonego akumulatora.
 • Poziom 27  
  A może miniaturowy przekaźnik 5V ?
  Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem ogniwa. Ładowarka
 • Poziom 42  
  Gdzie wejście a gdzie wyjście? Przekaźnik 5V może nie załapać na rozładowanym ogniwie.
 • Poziom 16  
  RoMan dzięki za rzeczową odpowiedz, a czy jest możliwe zrealizowanie tego w jakiś banalny sposób np. z wykorzystaniem 2, góra 3 elementów biernych lub wykorzystując 1,2 diody? bo zależy mi na najmniejszej ilości elementów, ich objętości i kosztach.
 • Poziom 42  
  Nie da się tego zrealizować na 2-3 elementach biernych - cudów nie ma. Wykrycie odwrotnej polaryzacji wymaga elementów czynnych. Potrzebny jest też element wykonawczy, który będzie w stanie wytrzymać krótkotrwałe przeciążenie.
  pMOSFET w obudowie SO-8 - np. IRF7233 - nie zajmie wiele miejsca a kosztuje niewiele. Tranzystor NPN dowolny małej mocy - może być w obudowie SOT23, rezystory małej mocy, nawet 0805. Jak się dobrze postarasz, to całe zabezpieczenie na 1.5cm^2 zmieścisz.
  Diodę też możesz dać SMD ale musi to być dioda Schottky na co najmniej 3A - np. SS34.
 • Poziom 16  
  Ok, dzięki. A jeszcze dla pewności chce spytać bo znalazłem ładowarkę która niby posiada takie zabezpieczenie i z opisu wynika ze realizuje je rezystor a w schemacie nie potrafię się za bardzo połapać które elementy odpowiadają za to zabezpieczenie.
  Link

  Cytat:
  Rezystor R17 zmniejsza prąd płynący przez diody i zabezpiecza kondenastor C4 przed uszkodzeniem w przypadku odwrotnego podłączenia akumulatora.
 • Poziom 42  
  Ale czy Ty odróżniasz zabezpieczenie kondensatora elektrolitycznego szeregowym rezystorem o dużej wartości od zabezpieczenia ładowarki?
  Tam układ zabezpieczenia ładowarki przed odwrotną polaryzacją to mnóstwo elementów - 3 tranzystory, przekaźnik i kupa elementów biernych.
 • Poziom 16  
  No właśnie wyglądało mi to na zabezpieczenie samego kondensatora ale nie do końca to zrozumiałem.
  Wszystko już jasne. Dzieki