Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX GDS 30-200-8-SE + GDWT po raz kolejny.

Danek9 29 Lut 2012 08:55 18819 44
    qbis19
    Poziom 20  
    Zerknij sobie jeszcze raz i zobacz w jakich zakresach są podawane moce :

Power MLS/1h (RMS) 300 (50-5000) W
    Power Handling AES (RMS) 200 (50-5000) W

Przepraszam od razu za wcześniejszą pomyłkę gdzie napisałem że pomiar był od 200Hz.
    Pisałem z pamięci.
    Faktycznie masz rację że każdy robi jak uważa . Jeden lubi łupanie a drugi woli wierność odtwarzanego materiału.
    Wrzuciłem jeszcze wczoraj Twoje dane do BassBox6Pro i początek pasma w symylacji przypomina Mount Everest ;).
    Nie gra to nieco mulasto z takimi parametrami i obudową bo z praktyki tak to powinno grać.
    Co ciekawe z tym samym litrażem ( netto ) w obudowie zamkniętej z pełnym wypełnieiem , ten głośnik gra niemal równo z delikatnym podbiciem początku pasma.
    Nie bierz tego jako wytykanie błędów tylko jako uwagi z których ktoś może potem skorzystać.
    Tematy na elektrodzie znam .
  • Sklep HeluKabel
    Danek9
    Poziom 17  
    Nie uważam, że wypominasz błędy, to jest konstruktywna krytyka, która się należy, ponieważ wiem, że na wykresach to brzmienie nie wygląda dobrze, no i pamiętajmy jedną rzecz, to jest głośnik budżetowy do zastosowań amatorsko-estradowych więc nie oceniajmy go w ramach prawdziwej estrady. Zaletą robienia obudowy samemu sobie jest to, że mogę go dostosować do własnych potrzeb, więc co kto lubi ;) Ten Mount Everest wypada na częstotliwość, która potem jest i tak odcinana jeżeli grasz z subem (bodajże kończy się na 120Hz?), a jeżeli bez suba to stwarza namiastkę jako takiego uderzenia i tym się kierowałem. Weźmy też pod uwagę, że symulacje są zawsze tylko symulacjami i niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, tak samo jak to się ma do wzorów przy budowie zwrotnic, więc bez odpowiedniego sprzętu (którego nie posiadam) nie przekażę tu pełnych danych technicznych tej kolumny, a na ucho nie jest tak całkiem dramatycznie jakby się mogło zdawać.
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    qbis19 napisał:
    ten GDS gra do 15kHz , natomiast jego moc RMS mierzona była w paśmie 200-5000Hz ,więc nie raczył bym go pełną mocą bez zwrotnicy.

Skoro w paśmie 50-5kHz wytrzymuje 200W to grając do 15kHz również to wytrzyma.
    Przy grze do 5kHz moc 200W rozłoży się w tym paśmie, natomiast grając do 15kHz moc rozłoży się na większe pasmo. Gorzej gdyby głośnik grał zbyt nisko z dużą mocą, bo w tedy można by było mówić o jego spaleniu lub też uszkodzeniu mechanicznym, natomiast wyższa częstotliwość nie zrobi mu nic złego przy mocy RMS.
    qbis19
    Poziom 20  
    Moc jest mocą , jednak chyba wszyscy się zgodzą że grając do15kHz , głośnik będzie miał baaaardzo dużo roboty i przy pełnym wysterowaniu to już będzie sieczka.
    Przecież gdyby jeden głośnik zagrał dobrze w takim paśmie to po co robić zestawy 2-3 drożne :).

Danek9
    Oczywiście masz całkowitą rację co do głośnika jego ceny i jakości , choć ta ostatnia w swojej klasie jest bardzo dobra.
    Twoje założenia są dobre , ja mam zupełnie podobne, jednak wolę mieć równą charakterystykę a jej zmianę zawsze można zrobić już elektronicznie ;).
    Moje konstrukcje też nie będą czymś nowym , wyrafinowanym czy profesjonalnym ale mam zamiar jak najlepiej wykorzystać potencjał przetowrników i jak najbardziej uniwersalnie.
    I tak wszyscy się pukają w czoło gdyż mam zamiar tym zagrać raz może dwa razy w roku ;). Oczywiście jak skończę konstrukcję to zamieszczę swoje produkcje i wówczas będziecie mogli się nademną pastwić ;).
  • Sklep HeluKabel
    Luke15
    Użytkownik obserwowany
    qbis19 napisał:
    Moc jest mocą , jednak chyba wszyscy się zgodzą że grając do15kHz , głośnik będzie miał baaaardzo dużo roboty i przy pełnym wysterowaniu to już będzie sieczka.
    Przecież gdyby jeden głośnik zagrał dobrze w takim paśmie to po co robić zestawy 2-3 drożne :).

Mówiłeś cały czas o mocy, więc teraz nie przekręcaj ;) Ja odniosłem się tylko i wyłącznie do Twojej wypowiedzi na temat mocy, a o przenoszeniu tak szerokiego pasma - z dobrą jakością, nie decyduje jedynie doprowadzona moc - wiadomo że przy większej mocy będzie się on bardziej męczył żeby odtworzyć pasmo ale tak czy tak, bez względu na moc, jeden głośnik nie przeniesie dobrze tak szerokiego pasma.
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    Obudowa BR nie będzie do tego typu głośnika błędem. Wg suchej teorii- owszem, nie nadaje się on do BR, ale to tylko sucha teoria... Szerokopasmówki tego typu, nie należy traktować jak typowy woofer. Nawet jak zaaplikujemy ją w BR, to i tak będzie ona wystarczająco "szybka", a zastosowanie portów poprawi lekko skuteczność (co się liczy na estradzie). Tak samo, jeśli nie zastosujesz zwrotnicy, to wytrzymałość mocowa na tym bardzo nie ucierpi, ponieważ średnie i wysokie pasmo "niesie" ze sobą zaledwie kilka/ kilkanaście procent całej mocy, reszta przypada na niskie i najniższe tony. Więc ten brak zwrotnicy owszem- wpłynie niekorzystnie na brzmienie. Nie wpłynie za to znacząco, na moc przyjmowaną przez głośnik (co innego filtr subsoniczny...). Poza tym zestawianie tego GDS-a z D500-ką jest wg mnie głupotą. Głośniki tego pokroju są po to, aby można było wykorzystać je do budżetowych konstrukcji z typowym, słabym tweeterkiem (typu GDWT). Jak już ktoś chce mieć driver pokroju D500, to lepiej zestawić go razem z typowym midwooferem. No bo po co głośnik, który gra do kilkunastu kHz odcinać już na 2 kHz? (bo na tyle driver pozwoli). Czyste marnostrastwo....
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    Wszystko było by ok w wypowiedzi Kol. wisnia_lwa gdyby nie fakt iż gds gra dobrze do 5 kHz. Natomiast powyzej tej granicy głośnik zaczyna grac kierunkowo i w połączeniu z gdwt mamy dziurę w pasmie stojąc pod kątem względem przetwornika.
    Czyż nie ?
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    Masz racje, im wyższa częstotliwość tymbardziej kierunkowy się staje. Ale GDWT można spokojnie "uciąć" na 4,5...5 kHz, i nie potrzeba tutaj aż D500-ki. Wiadome, że jak ktoś ma taki kaprys, niech ją wykorzysta, aczkolwiek wg mnie nie po to są te szerokopasmówki (jak i też drivery) stworzone...
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    Ale czy nie lepiej brzmi d500 w porównaniu z gdwt ?
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    D-500 nie miałem. Miałem za to D800 (tak zachwalany), i GDWT 12-19/150 Tonsila brzmi dla mnie dużo lepiej. STX-owskie GDWT czy też Tonsilowskie serii 9/40 albo 9/80 nie brzmią zbyt rewelacyjnie... STX gra poprawnie, ale ciężko mówić tu o jakimś brzmieniu ciekawym...
    Shining Diamond
    Poziom 16  
    Czyli wniosek z tego taki że każdy interpretuje inaczej co dobrze gra a co nie :D
    DDN
    Poziom 31  
    Witam. Fajne tanie i pewnie dobrze przyjemnie grajace nadstaweczki to lubie, tez takie tanie robie czesto. Szkoda ze nie dales normalnego czarnego koca bo ta wykladzina to troche nie wyglada. Jacki zmien na speacony te wtyki nie sa dobre bo male szarpniecie i masz odlaczonego wtyka. A krate to mozesz kupic taka do tuningu zderzakow arkusz 1x1m kupisz za 50zl a na takim zaokraglonym froncie bedzie wystarczajaco sztywna. A co do zwrotnicy to tak jak ci pisalem lepiej dac chocby to 6/12db i tlumik.
    Danek9
    Poziom 17  
    Witam. Po przetestowaniu na kilku imprezach i dokonaniu kilku poprawek stwierdzam, że nadstawki są ukończone. Więc kolejno:

1. Pudła zostały przestrojone na około 50Hz (średnica br ta sama, tylko przedłużone w okolice 11cm z tego co pamiętam).

2. Przytłumiłem krzyczącego GDWT (l-pad'em) do poziomu GDSa (za żarówką i kondensatorem dołączyłem szeregowo rezystor 3 Ohm, a dalej równolegle do głośnika rezystor 13 Ohm.

3. Wymieniłem gniazda wejściowe na Speakon'y od Neutrika.

4. Dołożyłem blachę perforowaną i narożniki dla trwałości.

W związku z tym, że dostaję dosyć sporo maili z pytaniami o szczegóły dodaję tu chyba najdokładniejszy spis części i opis połączony z (prawie) rysunkiem technicznym ;)

A więc tak:

Głośniki: pomijam, bo raczej każdy wie gdzie co i jak.

Narożniki: tu nie ma żadnych wymagań, ale starajcie się dobrać w miarę giętkie, żeby nigdzie nie odstawały (wiadomo, są projektowane na sześcienne skrzynie, a ta jest trapezowa). Ja mam te: http://stx.pl/naroznik-3.html

Rączki: wymiary, które podałem na ścianach bocznych są pod te rączki: http://stx.pl/raczka-43-plastik.html (to, że na rysunkach rączka jest zamontowana bliżej przodu głośnika nie jest pomyłką, tylko celowym posunięciem w celu wyważenia kolumny)

Terminale: wymiar podany do tych terminali (naklejki na terminalach można zrobić samemu albo wydrukować w drukarni): http://stx.pl/terminal-10.html

Blacha perforowana: można kupić, można poszukać w dziwnych miejscach (ja swoją mam z odzysku, jest to obudowa zużytego filtra powietrza z autobusu) ;)

Flansze pod statyw: Można wybrać opcję na "wygodnisia" i kupić, można zastosować opcję "hardcore" (tak jak ja) wziąć kawałek odpowiedniej rury (o ile pamiętam fi36), znaleźć kawałek blachy wyciąć odpowiednią podstawę po czym przyspawać do niej rurę, wyciąć w podstawie dziurę, a rurę od góry zaślepić. Wszystko wyszlifować, pomalować i się cieszyć z prawdziwego DIY ;)

Koc: na jeden głośnik 80cm x 200cm. (można trochę więcej niż 80, bo mi wyszło tak na styk)

W środku od gniazda do GDS'a kabel głośnikowy 2x1,5, a od GDS'a do GDWT bez znaczenia raczej.
    Przy montażu przedniej ściany trzeba będzie piłować ranty pod kątem tak, żeby ładnie wpadła do środka na wymaganą głębokość (chyba, że wyliczycie kąty i zamówicie tak przyciętą sklejkę). Wszystkie ranty są zaokrąglone, w miejscu mocowania narożników szczególnie zwróćcie na to uwagę, żeby nie odstawały. W miejscach w których będziecie wkręcać wkręty zróbcie minimalne zagłębienia tak, żeby łepek nie wystawał ponad sklejkę. No i na łączeniach przeszlifujcie, żeby nie było ich czuć jak się przejedzie palcem (to raczej dla tych którzy chcą lakierować, bo koc sporo wybacza). Chyba wszystko, jakby w razie coś to pytajcie. No i jak już ktoś zrobi to się pochwalcie zdjęciami. (może ktoś wymyśli jakąś zwrotnicę lepszą?)

Nadstawki napędzam Elmuzem 2258M i nie narzekam. Spokojnie można sobie grać, bez porównania do GDS 30/30 i innych takich, aczkolwiek zaznaczam, że paczki te są niezłe, ale na świecie jest całe mnóstwo lepszych.

Zdjęcia ostateczne (z subem w trakcie produkcji):
    STX GDS 30-200-8-SE + GDWT po raz kolejny. STX GDS 30-200-8-SE + GDWT po raz kolejny.

Wymiary:
    Dj Blue-Master ;)
    Poziom 15  
    Hoho no terasz to już cud miód :D
    A kolego może pochwalisz się na czym suba budujesz ?? Czy zachowasz to i założysz temat w DIY bo widać, że galancie Ci wyszedł :)
    Danek9
    Poziom 17  
    Sub jest na B&C 15HPL76, zwykłe około 100 litrowe br więc nic odkrywczego ;)