Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o Tamiya z 1989r.

17 Lut 2012 19:41 1523 4
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich.
    Powodem mojej obecności w tym dziale jest nabycie w sklepie z używanym sprzętem rtv agd, zdalnie sterowanego modelu dosłownie za 5 PLN. Ponieważ jestem zielony w tym temacie zacząłem szukać w necie informacji na temat tego modelu. Na podwoziu jest napis 1989 TAMIYA, oraz QUICK DRIVE. Poszedłem tym tropem i doszedłem do wniosku iż jest to model Supr Sabre. http://www.youtube.com/watch?v=LCX2bPCZo4g. Samochód jest kompletny, nie posiada karoserii oraz aparatury. Pod bateriami znajduje się kwarc z oznaczeniem R27,095MHz 3BAND.
    Teraz kilka pytań:
    1. Jaką aparaturę muszę kupić aby przynajmniej sprawdzić czy model działa?
    2. Jakie baterie (pod klapką jest symbol UM-3 AA ,8szt.), ile volt muszą mieć?
    3. Jaka ładowarka będzie potrzebna (mam zasilacz 12V 500mA)
    4. Czy istnieje możliwość sprawdzenia czy działa przynajmniej silnik bez aparatury?
    Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś odpowie na moje pytania (może ktoś miał albo ma ten model). Zaznaczam, że nie chcę zajmować się tym profesjonalnie, chcę jedynie uruchomić ten pojazd.
    Jeśli się uda to wrzucę jakieś fotki.
    Pozdrawiam wszystkich.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    rupi998 napisał:
    Pod bateriami znajduje się kwarc z oznaczeniem R27,095MHz 3BAND.
    Teraz kilka pytań:
    1. Jaką aparaturę muszę kupić aby przynajmniej sprawdzić czy model działa?

nie ma KOMPLETNEJ aparatury, czyli nadajnik - odbiornik, czy tylko nadajnika?

rupi998 napisał:
    2. Jakie baterie (pod klapką jest symbol UM-3 AA ,8szt.), ile volt muszą mieć?

Kpisz sobie, prawda?
    rupi998 napisał:
    3. Jaka ładowarka będzie potrzebna (mam zasilacz 12V 500mA)

do czego ci w tej chwili ładowarka?
    rupi998 napisał:
    4. Czy istnieje możliwość sprawdzenia czy działa przynajmniej silnik bez aparatury?

W czym widzisz problem? Zasil silnik bezpośrednio.
  • Moderator Robotyka
    Zrób zdjęcia środka. Jednak nie spodziewaj się wiele.

Jeżeli model jest z 1989 roku, to obecnie można dostać w markecie zabawki bardziej zaawansowane. To zabawka z przed kilku epok.

Żeby go uruchomić, trzeba albo poszukać oryginalnej aparatury (nadajnika), albo kompletnie wymienić mu wyposażenie na nowe, modelarskie. A to są duże koszty. Bardzo duże, jak cenę samochodzika. Nawet kilkaset złotych.

Najgorsze, że nie wiadomo nic o modulacji toru sterowania. Można nabyć jeszcze co prawda aparatury modelarskie na 27MHz, ale nie znając modulacji i protokołu wg którego pracuje układ, można tylko ryzykować. Dziś większość aparatur modelarskich to układy FM, korzystające z sygnału PPM (mowa oczywiście o analogowych).

W tak odległych czasach, mogła to być jednak modulacja AM, którą dziś spotyka się właściwie tylko w zabawkach za 30zł. To bardzo odległa epoka.
    Można poszukać na "pchlim targu" używanych nadajników i liczyć, że któryś zadziała.

Generalnie jest to podobny zabytek jak komputer ZX Spectrum - warto trzymać jako pamiątkę i przedmiot kolekcjonerski, ale korzystać na co dzień raczej nie ma sensu. Prawda jest taka, że czasem ludzie się po prostu pozbywają za bezcen rzeczy, które i tak by wyrzucili. Pozbywają się kłopotu i mają choć kilka groszy zysku.

Co do baterii, to symbol AA jest jednoznaczny - są to najnormalniejsze "zwykłe paluszki", czyli u nas baterie LR-6

Do baterii żadnej ładowarki nie potrzebujesz. Po prostu wymieniasz je na nowe, a stare, zużyte wrzucasz do pojemnika na zużyte baterie.
  • Poziom 11  
    Witam
    Wrzucam kilka fotek, może komuś coś przyjdzie do głowy, a może ktoś miał taki model i posiada jeszcze aparaturę lub inne części.
  • Poziom 18  
    Wszystko fajnie , ale nie dodałeś najważniejszej fotki - OD STRONY ELEMENTÓW .